Tapenada
- Oliwki czarne (400 g)
- Kapary (50 g)
- Oliwa z oliwek (80 ml)
- Cebula - 1 duża sztuka (100 g)
- Natka pietruszki - 1 pęczek (20 g)
- Sok z cytryny (20 ml)
Przepis na tapenada krok po kroku
Wszystkie składniki umieść w malakserze.
Dopraw solą i pieprzem.
Rozdrobnij, aż powstanie gładka masa.
-
Chipsy z jarmużu
-
Sałatka z kurczakiem
-
Pasta z awokado
-
Sałatka na grilla
-
Filet z kurczaka
-
Koreczki
-
Pomidory z mozzarellą
-
Szaszłyki na grilla
-
Kapusta wigilijna
-
Chlebek bananowy fit
-
Mizeria
-
Bataty z piekarnika
-
Koktajl z jarmużem
-
Sałatka z kurczaka wędzonego
-
Pieczone buraki
-
Ciastka czekoladowe
-
Sałatka z pomidorów
-
Sałatka z kurczakiem i mango
-
Dietetyczne przekąski
Więcej informacji na temat tapenada
Tapenada to tradycyjna przystawka wywodząca się z kuchni francuskiej. Podaje się ją jako przekąskę do alkoholu. Można ją spotkać także w restauracjach jako czekadełko. Podaje się ją na chrupiącej grzance, może być także dodatkiem do makaronu czy zapiekanek. Przepis na tapenadę jest prosty, dlatego nie musisz mieć dużego doświadczenia kulinarnego, aby ją zrobić. Do przygotowania tapenady potrzebujesz następujących składników spożywczych: oliwki czarne, oliwa z oliwek, cebula, natka pietruszki, sok z cytryny, kapary, sól, pieprz.
Jak zrobić tapenadę? Składniki na tapenadę można utrzeć w moździerzu lub rozdrobnić za pomocą malaksera. Jeśli używasz malaksera co znacznie skróci czas przygotowania, umieść wszystkie składniki w malakserze i rozdrobnij. Pasta tapenade z czarnych oliwek najlepiej smakuje podana na świeżym chrupiącym pieczywie a także na grzankach z pieczywa tostowego.
Oliwki czarne to właściwie owoce, które są źródłem dobrej jakości tłuszczów, korzystnie wpływających na nasz układ krwionośny. Zawierają także sporo witaminy E mającej działanie chroniące nasz przed wolnymi rodnikami. Witamina E zwana jest witaminą młodości. Znaleźć możemy ją tylko w warzywach, jest bardzo wrażliwa na wysoką temperaturę. Witamina E ponadto pomaga zmniejszyć poziom cholesterolu frakcji LDL oraz wspomaga prawidłową pracę układu nerwowego. Kapary to pąki kwiatów, najczęściej można je spotkać w słoiku w różnych zalewach. Kapary wspomagają apetyt. Mają także działanie wspomagające układ trawienia. Cebula jest znana ze swych bakteriobójczych właściwości. Zawiera spore ilości potasu, obniżającego ciśnienie krwi. Jest też skarbnicą siarki, fosforu, magnezu i krzemu. Krzem jest substancją mineralną, która wpływa na wygląd naszych włosów, skóry i paznokci. Krzem jest także niezbędny do prawidłowego rozwoju tkanki łącznej oraz naczyń krwionośnych.
Podsumowując pyszna pasta doskonale sprawdza się podana z pieczywem. Sos tapenade możesz także wzbogacić o dodatek czosnku lub anchois. Anchois to małe słone rybki, która mają charakterystyczny smak i zapach.
Alergeny w tapenada
Lista alergenów dla tapenada przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
Nie posiadamy informacji na temat właściwości alergizujących składników użytych w tym przepisie na tapenada
Wartości odżywcze tapenada
Tapenada jest bardzo zdrową pastą na kanapki. Jest ona źródłem cennych nienasyconych kwasów tłuszczowych. Zawiera także dużo naturalnych przeciwutleniaczy.
Energia i białka
(65g)
Węglowodany
(65g)
Tłuszcze
(65g)
Witaminy
(65g)
Składniki mineralne
(65g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.