Szyszki z ryżu preparowanego i czekolady

Opublikowano: 09.01.2023 r., 10:36 | Autor: Paulina Lipińska
Ulubiony
ikona podziel się Podziel się
Szyszki z ryżu preparowanego i czekolady
Szyszki z ryżu preparowanego i czekolady
Mega proste i ekspresowe w wykonaniu szyszki z ryżu preparowanego i czekolady to największa gratka zwłaszcza dla dzieci. Słodkie co nieco zadowoli też starszych.
Przygotowanie 30 min
258 kcal
Kcal w porcji
70 g
Wielkość porcji
56
Indeks glikemiczny
Przepis wegetariański
Składniki dla 10 porcji
  • Ryż biały preparowany (90 g)
  • Kajmak - 1 opakowanie (460 g)
  • Czekolada mleczna - 1,5 tabliczki (150 g)
Liczba porcji:
Sprzęt kuchenny
garnek, papier do pieczenia, blaszka do pieczenia

Przepis na szyszki z ryżu preparowanego i czekolady krok po kroku

W garnku umieść kajmak oraz połamaną czekoladę.

Podgrzewaj wszystko na niewielkiej mocy palnika do rozpuszczenia i połączenia składników w jednolitą konsystencję. Mieszaj często.

Gdy składniki się połączą, zdejmij garnek z ognia i dodaj ryż preparowany. Wymieszaj dokładnie.

Masę ostudź trochę (ale nie za bardzo, powinna być ciepła - żeby można było ją formować rękami).

Na blaszce ułóż papier do pieczenia.

Ręce zwilż wodą i zacznij formować niewielkie szyszki.

Szyszki układaj na blaszce w niewielkich odstępach.

Gotowe szyszki odstaw do ostudzenia na minimum 3 godziny.

Jak oceniasz przepis na szyszki z ryżu preparowanego i czekolady
Oceń
Nasz przepis pozytywnie ocenia 87,0% osób
Często zadawane pytania

Więcej informacji na temat szyszek z ryżu preparowanego i czekolady

Mega proste i ekspresowe w wykonaniu szyszki z ryżu preparowanego i czekolady to największa gratka zwłaszcza dla dzieci. Słodkie co nieco zadowoli też starszych. Przepis na szyszki z ryżu preparowanego i czekolady są też wzbogacone w karmel, więc jest to podwójna przyjemność. Robi się je bardzo szybko, więc są super pomysłem na deser, który bardzo łatwo przygotujesz. Dla dziecka będzie super frajdą, gdy będzie mogło razem z Tobą formować te niewielkie, słodkie ciasteczka. Zobacz jak zrobić szyszki z ryżu preparowanego i czekolady.

Szyszki z ryżu preparowanego i czekolady to pyszna propozycja na deser, który wiele dorosłych kojarzy ze swojego dzieciństwa. To jest rodzaj ciastek, które mają kształt szyszek. Przepis na szyszki z ryżu preparowanego i czekolady składa się z ryżu preparowanego, czekolady, a dodatkowo też kajmaku.

Ciastka są szybkie, pyszne i bardzo proste, a ich dodatkowym atutem jest możliwość, zabrania ze sobą na wynos. Karmelowe szyszki z ryżu preparowanego i czekolady są doskonałe na szybkie drugie śniadanie, które możesz dać dla dzieci do szkoły, albo też wziąć je ze sobą do pracy. Do deseru złożonego z szyszek z kajmakiem i czekoladą doskonale pasuje kawa i herbata, więc na niedzielny, pyszny posiłek będą znakomitymi ciasteczkami.

Ze względu na dużą ilość cukru i tłuszczu szyszki z ryżu preparowanego i czekolady są wysokokaloryczne. Oznacza to, że trzeba uważać na zjadane ilości. Nie jest to dobry deser, który nadaje się dla osób z cukrzycą i insulinoopornością. Jeżeli chciałbyś obniżyć ilość cukru stołowego, zaleca się użycie czekolady bez dodatku cukru. Na rynku jest dostępna obecnie taka czekolada, którą możesz kupić. Szukaj jej na dziale ze zdrową żywnością, żywnością bez cukru lub żywnością przeznaczoną dla diabetyków.

Jak zrobić szyszki z ryżu preparowanego i czekolady – krok po kroku: rozpuść w garnku czekoladę i kajmak, dodaj ryż, wymieszaj i lekko ostudź. Z masy formuj pyszne ciastka i odstaw do stężenia. Gotowe!

Jak zrobisz szyszki z ryżu preparowanego i czekolady, najlepiej jest je chłodzić minimum 3 godziny. Przechowuj karmelowo-czekoladowe szyszki w zamkniętym pojemniku, najlepiej w lodówce.

*Do przepisu na szyszki z ryżu preparowanego i czekolady można użyć dowolnej czekolady. Świetnie sprawdzi się czekolada gorzka i biała.

*Kajmak może mieć dowolny smak. Oprócz klasycznego doskonale smakuje masa krówkowa orzechowa.

*Szyszki z ryżu preparowanego i czekolady mogą mieć inny, dowolny kształt. Mogą być po prostu okrągłe lub owalne.

Alergeny w szyszkach z ryżu preparowanego i czekolady

Lista alergenów dla szyszek z ryżu preparowanego i czekolady przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.

Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.

  • Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
    • kajmak
    • Czekolada mleczna

Wartości odżywcze szyszek z ryżu preparowanego i czekolady

na 100g gotowej potrawy

Szyszki są bezglutenowe. To odpowiedni pomysł na deser dla osoby, która nie może jeść glutenu. Szyszki są wysokokaloryczne, mają dużą ilość cukru i tłuszczu.

Energia i białka

Na 100g
Na porcję
(70g)
Energia (kcal)
368.70
258.09
Białko (g)
11.67
8.17

Węglowodany

Na 100g
Na porcję
(70g)
Węglowodany (g)
59.29
41.50
Węglowodany przyswajalne (g)
58.56
40.99
Błonnik (nieprzyswajalne) (g)
1.37
0.96

Tłuszcze

Na 100g
Na porcję
(70g)
Tłuszcz (g)
11.40
7.98
Tłuszcze nasycone (g)
7.75
5.43
Tłuszcze nienasycone (g)
3.65
2.55
Szacunkowy indeks glikemiczny szyszek z ryżu preparowanego i czekolady 56
Sprawdź indeks glikemiczny składników przepisu:
Niestety nie posiadamy pełnych informacji o wartościach odżywczych dla części składników. Przy każdej wartości odżywczej powyżej znajdziesz informację o ewentualnych brakach. Pomimo dokładanych starań nie byliśmy w stanie pozyskać tych danych, dlatego rzeczywiste wartości odżywcze mogą się różnić od wartości wskazanych w tabeli powyżej. W szczególności dane z tabeli nie zawierają pełnych wartości odżywczych dla składników wskazanych w poprzednim zdaniu.
Wartości odżywcze w przeliczeniu na 100 gram gotowej potrawy. Nie uwzględniają przypraw.
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.

Szacunkowy koszt przygotowania szyszek z ryżu preparowanego i czekolady

Koszt składników
16.40
Składnik
Ilość
Cena składnika
Koszt w daniu
Ryż biały preparowany
90 g
1.70
Za 50,0 g
Liczba opakowań 2
3.06
Za 90 g
Kajmak
460 g
1 opakowanie
6.00
Za 460,0 g
Liczba opakowań 1
6.00
Za 460 g
Czekolada mleczna
150 g
1,5 tabliczki
3.50
Za 100,0 g
Liczba opakowań 2
5.25
Za 150 g
Koszt składników
16.40