Spaetzle
- Jajko (2 szt.)
- Mąka pszenna typ 500 - 1 szklanka (250 g)
- Mleko 3,2% - 1/2 szklanki (125 ml)
Przepis na spaetzle krok po kroku
Dodatkowo przygotuj garnek wody, którą zagotujesz.
W misce wymieszaj mąkę, jajka, mleko, sól. Jeśli ciasto jest zbyt gęste, dodaj niewielką ilość mleka; jeśli jest zbyt rzadkie, dodaj odrobinę mąki.
Na desce umieść porcję ciasta, a następnie nożem przesuwaj małe kawałki ciasta do gotującej się wody.
Gotuj Spätzle przez około 2-4 minuty lub do momentu, gdy wypłyną na powierzchnię.
Więcej informacji na temat spaetzle
Spaetzle to nic innego jak niemiecki odpowiednik klusek kładzionych lub klusek lanych, które znamy u nas w Polsce. Dlatego koniecznie poznaj mój dzisiejszy sprawdzony przepis, który jest nie tylko szybki, ale też łatwy w wykonaniu.
Do jego przygotowania będziesz potrzebować podstawowe składniki takie jak woda, mąka jajka i odrobina soli.
Zatem, jak zrobić spaetzle?
W dużym garnku zaczynającym się gotować przygotuj osoloną wodę lub bulion. W misce wymieszaj mąkę, jajka, mleko, sól i ewentualnie pieprz. Mieszaj wszystkie składniki, aż powstanie jednolita i gładka masa. Kiedy woda/ zacznie się gotować, możesz rozpocząć formowanie klusek Spätzle. Na desce umieść porcję ciasta, a następnie nożem przesuwaj małe kawałki ciasta do gotującej się wody. Gotuj Spätzle przez około 2-4 minuty lub do momentu, gdy wypłyną na powierzchnię. Czas gotowania zależy od wielkości klusek, ale powinny być miękkie i dobrze ugotowane. Gdy Spätzle wypłyną na powierzchnię wody, wyjmij je za pomocą łyżki cedzakowej i przelej pod zimną wodą, aby zatrzymać proces gotowania. Po kilku minutach nasze najlepsze kluski są gotowe aby przygotować smaczny obiad.
Jak widzisz, w moim przepisie została użyta mąka pszenna, która naturalnie zawiera w swoim składzie gluten. Będzie to niezwykle ważna informacja dla wszystkich osób na diecie bezglutenowej, które zmagają się z chorobami glutenozależnymi. Do których należy celiakia, alergia na pszenicę czy nadwrażliwość na gluten. Osoby te powinny korzystać właśnie z takich produktów i zwracać szczególną uwagę na symbol przekreślonego kłosa, oznacza on, że produkt nie zawiera więcej niż 20 ppm (20 mg na kg produktu) glutenu w swoim składzie.
Gluten jest jak najbardziej bezpieczny i nieszkodliwy dla osób zdrowych i nie należy go wykluczać, bazując na modowych trenach. Odstawienie glutenu ze swojej diety na własną rękę może doprowadzić do zaburzeń wchłaniania.
Sam widzisz jak prosty jest mój dzisiejszy przepis na spaetzle, będzie to idealny pomysł na obiad, ale też na słodką przekąskę lub dodatek do zup.
Alergeny w spaetzle
Lista alergenów dla spaetzle przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Jajko
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Mąka pszenna typ 500
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Mleko 3,2%
Wartości odżywcze spaetzle
Kluski możesz podawać jako dodatek zupy lub dodatek do dania głównego.
Energia i białka
(100g)
Węglowodany
(100g)
Tłuszcze
(100g)
Witaminy
(100g)
Składniki mineralne
(100g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.