Sos pieczeniowy jasny
- Bulion warzywny - 1 szklanka (250 ml)
- Olej rzepakowy - 2 łyżki stołowe (20 ml)
- Mąka pszenna typ 500 - 3 płaskie łyżki stołowe (30 g)
Przepis na sos pieczeniowy jasny krok po kroku
Na patelni rozgrzej olej.
Następnie podsmaż na nim mąkę na złoty kolor (uzyskasz zasmażkę).
Do zasmażki dodaj bulion warzywny i całość mieszaj, aby nie powstały grudki.
Sos pozostaw na małej mocy palnika do odparowania nadmiaru wody.
Gotowy sos podawaj np. jako dodatek do mięs pieczonych.
Więcej informacji na temat sosu pieczeniowego jasnego
Sos pieczeniowy jasny świetnie sprawdzi się jako dodatek na obiad. Pyszny sos świetnie sprawdzi się jako dodatek do ziemniaków lub mięs pieczonych. Sos pieczeniowy przygotowany na zasmażce jest ciężkostrawny, dlatego nie powinny spożywać go osoby zmagające się z problemami ze strony przewodu pokarmowego. Prosty przepis na sos pieczeniowy jasny nie wymaga dużego doświadczenia kulinarnego. Do wykonania sosu potrzebne będą następujące produkty spożywcze: bulion warzywny, olej rzepakowy, mąka pszenna, sól oraz pieprz. Produkty te dostępne są w większości sklepów spożywczych.
A jak zrobić sos pieczeniowy jasny? Na patelni rozgrzej olej. Następnie podsmaż na nim mąkę na złoty kolor (uzyskasz zasmażkę). Do zasmażki dodaj bulion warzywny i całość mieszaj, aby nie powstały grudki. Sos pozostaw na małej mocy palnika do odparowania nadmiaru wody. Gotowy sos podawaj np. jako dodatek do mięs pieczonych.
Mąka pszenna jest najczęściej wybierana w kuchni polskiej do przygotowania różnych potraw. Otrzymuje się ją z pszenicy oraz wykorzystuje do produkcji sosów, pieczywa oraz do ciasta. W zależności od typu mąki może posiadać różną barwę, a także zawartość składników odżywczych. Im niższy typ mąki tym jest ona jaśniejsza, a także zawiera mniejszą ilość składników mineralnych oraz witamin. Mąka o typie 450 jest lekkostrawna i najczęściej wykorzystuje się ją do przygotowania ciasta biszkoptowych. Natomiast mąka o typie 1850 zawiera większą ilość błonnika pokarmowego i wykorzystuje się ją do przygotowania pieczywa typu graham. Mąka pszenna zawiera również gluten, który nie jest wskazany w diecie osób chorujących na celiakię.
Podsumowując: wiesz już, jak się robi pyszny sos pieczeniowy jasny. Szybki i łatwy w przygotowaniu sos świetnie sprawdzi się jako dodatek do wielu dań obiadowych. Sosem możesz polać ziemniaki lub mięsa pieczone. Najlepszy sos pieczeniowy jest dobry do spożycia bezpośrednio po przygotowaniu. Produkty niezbędne do wykonania sosu pieczeniowego jasnego dostępne są w większości sklepów spożywczych w przystępnych cenach.
Alergeny w sosie pieczeniowym jasnym
Lista alergenów dla sosu pieczeniowego jasnego przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Seler i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- bulion warzywny
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Mąka pszenna typ 500
Wartości odżywcze sosu pieczeniowego jasnego
Sos pieczeniowy jasny stanowi doskonały dodatek do dań obiadowych. Sos przygotowany jest na zasmażce, dlatego nie jest polecany osobom zmagającym się z problemami ze strony przewodu pokarmowego.
Energia i białka
(75g)
Węglowodany
(75g)
Tłuszcze
(75g)
Składniki mineralne
(75g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.