Sos holenderski
- Masło - 3/4 kostki (150 g)
- Żółtko jajka (4 szt.)
Przepis na sos holenderski krok po kroku
Masło roztop w rondelku.
W dużej misce ubij żółtka z solą. Dodaj sok z cytryny.
Powoli wlewaj roztopione masło, wciąż ubijając, by powstał gęsty i aksamitny sos.
Dopraw pieprzem.
Więcej informacji na temat sosu holenderskiego
Sos holenderski to jeden z popularniejszych sosów kuchni francuskiej, a to wszystko ze względu na jego prostotę, a także wspaniały smak. Idealnie komponuje się z warzywami, a w szczególności ze szparagami. Choć ma w sobie żółtko, będzie idealnym dodatkiem do jajek po benedyktyńsku czy sadzonych. To klasyczny sos, który nadaje wszystkim potrawom świetnego, choć łagodnego smaku.
Jeżeli zastanawiasz się jak się robi sos holenderski, który smakuje wspaniale i będzie idealnym dodatkiem do wielu dań, to ten przepis na pewno przypadnie ci do gustu. Powstaje z niego idealnie kremowy dressing, który nie tylko przepięknie wygląda i przyciąga wzrok swoim żółtym kolorem, ale także świetnie smakuje. Najlepiej podawać go na ciepło, dzięki temu jego smak jest jeszcze bardziej wyrazisty.
Choć jego wykonanie jest naprawdę bardzo łatwe i wystarczy tylko kilka produktów, by go stworzyć, wcale nie jest nudny czy banalny. Warto jednak zadbać o składniki, by miały jak najlepszą jakość, gdyż to one w dużej mierze decydują o tym, czy sos ten będzie dobry.
Ten prosty sos holenderski jest naprawdę wspaniałym dodatkiem, który podkręca smak każdej potrawy do której jest dodany. Ma niezwykle aksamitną i gęstą konsystencję, a także lekko słony i ostry smak. To wszystko zasługa roztopionego masła oraz żółtek jaj.
Ten prosty przepis na sos holenderski na pewno przypadnie do gustu wszystkim miłośnikom kuchennego minimalizmu. Można go zrobić w bardzo ekspresowym tempie, a efekt końcowy po prostu zwala z nóg. To dlatego, że ten niepozorny sos smakuje naprawdę wyśmienicie i sprawi, że każde danie będzie smakowało jak z najlepszych restauracji.
Zwykle używa się go do szparagów, gdyż świetnie komponuje się z ich smakiem. Nadaje się do prawie wszystkich warzyw podawanych na ciepło. Można podać z nim brokuł, kalafiora, czy pieczone marchewki. Świetnie pasuje także do jajek, a nawet mięs. Ma bardzo uniwersalne zastosowanie dlatego warto jest wiedzieć jak zrobić sos holenderski, który smakuje wszystkim, a jego wykonanie nie zabiera zbyt dużo czasu, a ten z przepisu taki właśnie jest.
Alergeny w sosie holenderskim
Lista alergenów dla sosu holenderskiego przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Masło
-
Orzeszki ziemne (arachidowe) i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Żółtko jajka
Wartości odżywcze sosu holenderskiego
Ten przepis nie będzie odpowiedni dla osób na diecie lekkostrawnej, a także niskotłuszczowej.
Energia i białka
(46g)
Węglowodany
(46g)
Tłuszcze
(46g)
Witaminy
(46g)
Składniki mineralne
(46g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.