Śledzie po tatarsku
- Śledź filet - 8 filetów (640 g)
- Cebula - 1 sztuka (100 g)
- Ogórki kiszone - 2 sztuki (120 g)
- Pieczarki marynowane - 2 garści (120 g)
- Majonez - 4 łyżki (80 g)
Przepis na śledzie po tatarsku krok po kroku
Śledzie umyj i przełóż do miski.
Mocz ryby przez około godzinę, a następnie przekrój filety na pół.
Ogórki kiszone, pieczarki i cebulę drobno posiekaj.
Warzywa wymieszaj z majonezem i dopraw do smaku świeżo zmielonym pieprzem.
Śledzie wyłóż na talerz i połóż na nich sos tatarski.
Całość wymieszaj.
-
Tatar ze śledzia z majonezem
-
Śledzie pod pierzynką z serem
-
Tatar ze śledzia z suszonymi pomidorami
-
Tatar ze śledzia po śląsku
-
Tatar ze śledzia po węgiersku
-
Tatar ze śledzia z musztardą
-
Tatar ze śledzia z jabłkiem
-
Śledzie w oleju z cebulą i ogórkiem
-
Tatar ze śledzia z buraczkami
-
Tatar ze śledzia po tatarsku
-
Klasyczny tatar ze śledzia
-
Tatar ze śledzia
Więcej informacji na temat śledzi po tatarsku
Śledzie po tatarsku to potrawa, która gości na naszych stołach przeważnie w okresie świątecznym ale nie tylko. Śledzie w sosie tatarskim są smaczne jako przekąska w ciągu roku.
Sos na bazie majonezu z dodatkiem drobno pokrojonych warzyw nie musi kojarzyć nam się tylko z jajkiem po tatarsku. W tej wersji świetnie sprawdzi się także ryba, najczęściej jest to śledź. Okres świąteczny w pełni dlatego przedstawię Wam przepis na śledzie po tatarsku, które są pyszne. Koniecznie spróbuj zrobić je wcześniej aby idealnie wyszły na święta.
Zatem jak zrobić śledzie po tatarsku?
Filety śledziowe umyj, przełóż do miski i zalej wodą. Tak przygotowana ryba powinna być moczona minimum godzinę, ja zazwyczaj moczę je 2 godziny, wtedy mam pewność, że mięso będzie delikatne.
Gdy ryba już odleży swoje, przekrój filety na mniejsze kawałki tak aby były łatwiejsze do spożycia.
Przyszedł czas na nasz sos tatarski. Oczywiście możesz kupić go w każdym sklepie, zazwyczaj jest on w szklanym słoiku. Jednak gorąco zachęcam aby wykonać go w domu, podczas świąt przyda się do wielu potraw, a jego przygotowanie jest niezwykle proste i szybkie. Z całą pewnością każdy z Was sobie z nim poradzi.
A zatem przejdźmy do sedna. Tradycyjny majonez wymieszaj z drobno pokrojonym ogórkiem kiszonym, marynowanymi pieczarkami i cebulką dymką, dopraw świeżo zmielonym pieprzem i dokładnie wymieszaj całość. Zdecydowanie nie ma potrzeby używania soli, śledzie są już wystarczająco słone. Tradycyjny majonez możesz zastąpić wersją light, która będzie charakteryzować się niższą zawartością tłuszczu w swoim składzie. Najlepszą wersją byłoby samodzielne przygotowanie majonezu od podstaw ale to wymaga odrobiny cierpliwości. Wersja kupna w tym przypadku też będzie dobra. Gdy sos tatarski mamy przygotowany wystarczy wymieszać w nim wcześniej namoczone i pokrojone w mniejsze kawałki śledzie.
I to wszystko, pyszne śledzie gotowe, a przy okazji poznałeś błyskawiczny przepis na domowej roboty sos tatarski.
Skoro znasz już mój prosty przepis, koniecznie go wykorzystaj!
Alergeny w śledziach po tatarsku
Lista alergenów dla śledzi po tatarsku przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Śledź filet
-
Jaja i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Majonez
-
Gorczyca i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Majonez
Wartości odżywcze śledzi po tatarsku
Majonez w wersji tradycyjnej możesz zamienić na ten w wersji light.
Energia i białka
(160g)
Węglowodany
(160g)
Tłuszcze
(160g)
Witaminy
(160g)
Składniki mineralne
(160g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.