Pychotka
- Mąka pszenna typ 750 (450 g)
- Cukier puder (150 g)
- Masło (450 g)
- Jajko (6 szt.)
- Cukier - 2 szklanki (350 g)
- Mąka ziemniaczana (100 g)
- Maliny (500 g)
- Mleko 2% - 2 szklanki (500 ml)
Przepis na pychotkę krok po kroku
Piekarnik rozgrzej do 180 stopni C, a blaszki wyłóż papierem do pieczenia (przygotuj 3 blaszki o tych samych wymiarach).
Przygotuj kruche ciasto: Na stolnicę przesiej 400 gram mąki pszennej oraz opakowanie proszku do pieczenia. Następnie dodaj opakowanie cukru wanilinowego, 100 gram cukru pudru, 200 gram masła oraz 4 żółtka (białka zachowaj do zrobienia bezy). Składniki dokładnie wymieszaj.
Gotowe ciasto pozostaw w lodówce na około 30 minut. Po tym czasie podziel je na dwie części. Każdą z nich rozwałkuj i wyłóż dwie blaszki do pieczenia.
Każdy placek piecz w nagrzanym piekarniku przez 15 minut (tak, aby ciasto uzyskało złoty kolor). Po upieczeniu ciasto pozostaw do ostygnięcia.
Przygotuj bezę: białka z 6 jaj ubij z dodatkiem szczypty soli na sztywną pianę. Następnie stopniowo dodawaj w sumie 250 gram cukru, masę ciągle ubijaj. Na koniec dodaj do masy białkowej 25 gram mąki ziemniaczanej i składniki dokładnie zmiksuj.
Uzyskaną masę wyłóż do wcześniej przygotowanej blaszki i piecz przez około godzinę w piekarniku nagrzanym do 120 stopni C. Bezę po upieczeniu wyciągnij z pieca i pozostaw do wystygnięcia.
Przygotuj mus owocowy: połowę malin włóż go garnka i dodaj pozostały cukier puder. Maliny gotuj do momentu, aż puszczą sok. Następnie dodaj do nich 25 gram mąki ziemniaczanej i składniki dokładnie wymieszaj.
Mus owocowy zagotuj ciągle mieszając. Następnie garnek zdejmij z ognia a mus pozostaw do przestygnięcia.
Przygotuj masę budyniową: W połowie szklanki mleka wymieszaj pozostałe mąki, cukier, jedno opakowanie cukru wanilinowego oraz 2 żółtka. Pozostałe mleko zagotuj, a następnie wlej do niego wymieszane wcześniej składniki. Wszystko dokładnie wymieszaj i zagotuj. Następnie masę zestaw z ognia i pozostaw do wystudzenia.
250 gram masła utrzyj w misce, następnie dodawaj do niego po łyżce masy budyniowej jednocześnie mieszając masło (możesz użyć do tego miksera).
Złóż ciasto: jedne placek połóż na desce, następnie posmaruj go połową musu malinowego, ułóż świeże maliny i przykryj je kremem budyniowym. Następnie połóż drugi placek, który posmaruj pozostałym musem malinowym. Na wierzch ułóż upieczoną bezę.
Gotowe ciasto wstaw do lodówki, aby się schłodziło a masa dobrze stężała.
-
Ciastka maślane
-
Kruche ciasto
-
Tarta
-
Mazurek wielkanocny
-
Tarta z jabłkiem
-
Ciastka kruche
-
Pleśniak
-
Szarlotka z kruszonką
-
Tarta z jabłkami
-
Tarta ze szpinakiem
-
Kruche ciasto z rabarbarem i budyniem
-
Szarlotka z bezą
-
Tarta z owocami
-
Tarta z malinami
-
Jabłecznik na kruchym cieście
-
Jabłecznik z budyniem
-
Tarta cytrynowa
-
Tarta z truskawkami
-
Kruche ciasto
Więcej informacji na temat pychotki
Ciasto pychotka z bezami to doskonała propozycja na smaczny deser do kawy lub herbaty dla całej rodziny. Świetnie sprawdzi się również jako słodki poczęstunek dla gości na różne imprezy okolicznościowe. Przepis na pychotkę jest dość trudny do przygotowania, dlatego do jego wykonania potrzebujesz pewnego doświadczenia w kuchni. Osoba początkująca z gotowaniem może mieć pewne trudności podczas przygotowywania tego smacznego ciasta. Aby przygotować to szybkie danie potrzebujesz mąki pszennej, cukru pudru, masła, jajek, cukru, mąki ziemniaczanej, malin, mleka, cukru wanilinowego oraz proszku do pieczenia. Ciasto możesz przygotować również z orzechami włoskimi lub z migdałami.
A więc jak zrobić ciasto pychotkę? Wystarczy przygotować placek kruchy z mąki, proszku do pieczenia, cukru wanilinowego, cukru pudru, masła oraz żółtek. Składniki te należy zagnieść a ciasto z nich powstałe odłożyć na 30 minut do lodówki, po tym czasie wyłożyć do dwóch blaszek i upiec. Z białek, szczypty soli i cukru należy przygotować bezę, którą również trzeba upiec. Masa do pychotki składa się natomiast z mleka, mąki, cukru, żółtek oraz cukru wanilinowego - z tych składników przygotowujemy budyń. Następnie z malin i mąki ziemniaczanej należy ugotować mus. Aby złożyć ciasto należy ułożyć warstwowo kruchy placek, mus malinowy, krem budyniowy, kruchy placek, mus malinowy oraz bezę. Tak przygotowane ciasto należy przechowywać w lodówce, aby masa budyniowa stężała.
Podsumowując pychotka z malinami i bezą to doskonała propozycja na smaczny deser dla całej rodziny. Stanowi doskonały dodatek do kawy i herbaty, jest to również doskonała propozycja na smaczne ciasto na wiele imprez okolicznościowych, ponieważ wygląda przepięknie. Ciasto to uwielbiane jest nie tylko przez dorosłych, dzieci będą zachwycone kolorami i wyglądem ciasta. Dodatkowo obecność malin sprawia, że ciasto będzie miało charakterystyczny słodki smak, przełamany delikatną nutą kwasowości - co dodatkowo wpłynie na doznania smakowe. Maliny są również dobrym źródłem wielu składników mineralnych i witamin.
Alergeny w pychotce
Lista alergenów dla pychotki przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Mąka pszenna typ 750
- proszek do pieczenia
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Masło
- Mleko 2%
-
Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Jajko
Wartości odżywcze pychotki
Ciasto pychotka to doskonała propozycja na smaczny deser. Pamiętaj jednak, że jest to danie dość kaloryczne, dlatego ogranicz jego ilość w swojej diecie, jednak nie eliminuj go całkowicie.
Energia i białka
(140g)
Węglowodany
(140g)
Tłuszcze
(140g)
Witaminy
(140g)
Składniki mineralne
(140g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.