Polewa cytrynowa
- Cukier - 1 szklanka (250 g)
- Masło - 2 łyżki (20 g)
- Mleko 2% - 1/2 szklanki (125 ml)
- Skórka z cytryny - 1 łyżeczka (10 g)
Przepis na polewę cytrynową krok po kroku
Mleko wlej do garnka i delikatnie podgrzewaj.
Następnie dodaj cukier i masło, gotuj do momentu rozpuszczenia.
Na końcu dodaj sok z cytryny i skórkę.
Dekoruj ciasta jeszcze ciepłym lukrem o smaku cytryny.
Więcej informacji na temat polewy cytrynowej
Jesteś w trakcie przygotowywania pierników lub pieczenia ciasta, ale nie masz pomysłu na ich ozdobienie? Koniecznie poznaj mój przepis na polewę cytrynową, która świetnie sprawdzi się do ciast, ale nie tylko.
Jest niesamowicie szybka i prosta w przygotowaniu, a co najważniejsze pyszna.
Domowa polewa jest bardzo dobra w smaku i będzie zdecydowanie lepszym wyborem niż wersje kupne w sklepie. Dzięki temu, że przygotujesz ją od podstaw, będziesz mieć pewność, że nasza polewa jest wolna od barwników i konserwantów. Jednym słowem po prostu najlepsza. Dodatki do żywności są niestety bardzo powszechnie używane w produkcji. Szczególnie używa się ich do produktów, które charakteryzują się długim terminem spożycia. Producenci chcą, aby to ich produkt był najbardziej atrakcyjny na rynku, dlatego często można się spotkać z dodatkiem barwników i ulepszaczy. Oczywiście, są one uznane za bezpieczne, należy pamiętać jednak, że nie charakteryzują się pozytywnym wpływem na nasz organizm.
Zatem jak zrobić polewę cytrynową?
Przygotujesz ją ze składników, które na pewno masz w swoim domu.
Będziesz potrzebować odrobiny mleka, cukier, masło, sok z cytryny i startą skórkę z niej.
Wystarczy, że mleko wlejesz do garnka i delikatnie zagotujesz, następnie dodaj masło i cukier. Podgrzewaj całość do momentu rozpuszczenia. Na końcu dodaj sok z cytryny i startą skórkę.
Polewa cytrynowa gotowa. Będzie ona dobra na babkę lub sernik. Po ogrzewaniu od razu polej nią dowolny wypiek lub przełóż do rękawa cukierniczego z dowolną końcówką i zacznij ozdabiać swoje pierniczki.
To jest moja wersja polewy, która nigdy nie zawodzi, a co najważniejsze przygotowuje się ją z tych składników, które zawsze mam w domu.
Znam jeszcze jeden przepis na polewę, jest to polewa cytrynowa z białej czekolady, która pięknie ozdobi każdy wypiek, jest ona zdecydowanie bardziej słodka niż moja podstawowa wersja. Nie ma znaczenia, na którą się zdecydujesz, każda będzie pyszna. Najważniejsze jest przygotowywanie ich samodzielnie w domu, mamy pewność, co dokładnie znajduje się w środku.
Alergeny w polewie cytrynowej
Lista alergenów dla polewy cytrynowej przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Masło
- Mleko 2%
Wartości odżywcze polewy cytrynowej
Jeśli chcesz ozdobić swoje ciasta, przygotuj domową polewę o smaku cytrynowym, zamiast korzystać z kupnych wersji.
Energia i białka
(50g)
Węglowodany
(50g)
Tłuszcze
(50g)
Witaminy
(50g)
Składniki mineralne
(50g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.