Pizza turecka
- Mąka pszenna typ 550 (350 g)
- Drożdże suche (20 g)
- Oliwa z oliwek (20 ml)
- Comber jagnięcy - Bez kości, zmielony (możesz użyć innego mięsa jagnięcego) (500 g)
- Papryka czerwona - 1 mała sztuka (150 g)
- Cukinia - pół małej sztuki (100 g)
- Cebula - 1 mała sztuka (50 g)
Przepis na pizzę turecką krok po kroku
Mąkę przesiej do miski, wymieszaj ją z solą. Następnie zrób wgłębienie i wsyp drożdże.
Do mąki stopniowo wlej szklankę ciepłej wody i delikatnie mieszaj składniki widelcem, aż zaczną się ze sobą łączyć.
Na koniec do ciasta dodaj oliwę z oliwek i wyrabiaj powoli ręką. Delikatnie połącz wszystkie składniki.
Gdy składniki zostaną już połączone uformuj z ciasta kulkę i wyrabiaj ją rękoma przez 8-10 minut na posypanej mące stolnicy.
Ciasto włóż do miski i posmaruj je oliwą, aby nie obeschło, następnie miskę przykryj ścierką i pozostaw w ciepłym miejscu na około 1,5 godziny.
Przygotuj farsz: zmielone mięso połącz z posiekanym czosnkiem i natką pietruszki. Dopraw do smaku solą i pieprzem. Cebule, paprykę i cukinię drobno posiekaj i odciśnij z warzyw nadmiar wody. Następnie wszystkie składniki dokładnie wymieszaj z mięsem.
Wyrośnięte ciasto wyłóż na oprószony mąką blat i chwile wyrabiaj. Następnie ciasto podziel na 8 części i z każdej uformuj kulkę. Ułóż je na stolnicy, przykryj ściereczką na 10 minut.
Piekarnik nagrzej do 250 stopni C.
Rozwałkuj jedną kulkę na cienki placek o średnicy około 22cm (podsyp wałek i stolnicę mąką, aby ciasto nie przykleiło się do blatu).
Blaszkę posyp mąką, ułóż na niej placek, następnie nałóż na niego 1/8 część farszu i piecz w nagrzanym piekarniku przez około 8 minut. W tym czasie przygotuj kolejny placek.
Pizzę turecką podawaj na ciepło posypaną natką pietruszki.
Więcej informacji na temat pizzy tureckiej
Pizza turecka inaczej zwana lahmacun to tradycyjna potrawa kuchni wschodniej. Jest to doskonała propozycja na pyszny obiad lub kolację. Świetnie sprawdzi się również jako potrawa na spotkania ze znajomymi. Przepis na turecką pizzę jest bardzo prosty, dlatego nie potrzebujesz dużego doświadczenia w kuchni, aby zrobić tą pyszną wschodnią pizzę. Do jej wykonania potrzebujesz następujących produktów spożywczych: mąki pszennej, drożdży, oliwy z oliwek, mięsa jagnięcego (chociaż możesz użyć również gotowego mięsa kebab), papryki czerwonej, cukinii, cebuli oraz przypraw (pieprzu, natki pietruszki, czosnku oraz soli).
A więc jak wykonać przepis na lahmacun? Ciasto na lahmacun przygotuj z mąki, drożdży oraz oliwy. Farsz natomiast przygotujesz z pozostałych składników. Wystarczy, że je pokroisz oraz przesmażysz na patelni. Pizzę zapiekaj w piekarniku, lub jeśli masz taką możliwość na bardzo nagrzanym kamieniu do pieczenia pizzy. Pizzę podawaj na ciepło posypaną posiekaną natką pietruszki.
Mięso jagnięce używane do przygotowania pizzy tureckiej jest lekkostrawne oraz cechuje się wysoką wartością odżywczą. Jest to dobre źródło białka pochodzenia zwierzęcego, niektórych witamin z grupy B, żelaza, sodu, cynku czy miedzi. Spożywanie mięsa jagnięcego może mniejsza ryzyko rozwoju chorób układu krążenia. Dodatek cebuli również dostarczy nam niektórych witamin i składników mineralnych, np witaminy C, która poprawia odporność naszego organizmu i jest szczególnie ważna w okresie wzmożonej zachorowalności (przeważnie jest to okres jesienno-zimowy, kiedy występuje najwięcej zachorowań).
Podsumowując pizza turecka jest świetną propozycją na danie obiadowe lub kolacyjne. Świetnie sprawdzi się również jako danie na spotkania rodzinne czy ze znajomymi. Jest to dobra alternatywa dla tradycyjnych pizz jedzonych w Polsce - wprowadzi ona trochę urozmaicenia i poznania nowych smaków innych kuchni świata. Lahmacun jest doskonałym źródłem wielu składników odżywczych, jednak nie powinniśmy jeść go codziennie.
Alergeny w pizzy tureckiej
Lista alergenów dla pizzy tureckiej przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Mąka pszenna typ 550
Wartości odżywcze pizzy tureckiej
Energia i białka
(180g)
Węglowodany
(180g)
Tłuszcze
(180g)
Witaminy
(180g)
Składniki mineralne
(180g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.