Pierogi z suszonymi śliwkami
- Mąka pszenna typ 500 (500 g)
- Masło (300 g)
- Jajko (2 szt.)
- Śliwki suszone (300 g)
- Sok z limonki (30 ml)
- Sok jabłkowy - Pół szklanki (100 ml)
Przepis na pierogi z suszonymi śliwkami krok po kroku
Śliwki pokrój w drobną kostkę i namocz w soku jabłkowym i soku z limonki.
Podgrzej na patelni 200g masła i podsmaż na nim śliwki razem z sokiem, dopraw cynamonem.
Na stolnicy wysyp mąkę i jajka oraz roztopione pozostałe masło i ciepłą wodę. Zagnieć gładkie ciasto. Przykryj ściereczką i daj mu odpocząć 30 minut.
Ciasto rozwałkuj cienko. Wykrawaj szklanką koła. Na każdy kawałek ciasta połóż łyżkę farszu i zlep brzegi.
W dużym garnku zagotuj 5 litrów wody. Pierogi wkładaj do garnka partiami po 10-12 sztuk. Gotuj 3-5 minut. Gotowe zaczną wypływać.
W dużym garnku zagotuj 5 litrów wody.
Pierogi wkładaj do garnka partiami po 10-12 sztuk.
Gotuj 3-5 minut. Gotowe zaczną wypływać.
Więcej informacji na temat pierogów z suszonymi śliwkami
Pierogi z suszonymi śliwkami to doskonała propozycja na słodki obiad. Pierogi z suszonymi śliwkami nie są zbyt popularne wśród pierogów z owocami. Są natomiast bardzo smaczne więc serdecznie polecamy ich wykonanie. Przepis na pierogi z suszonymi śliwkami jest łatwy do przygotowania dlatego nie musisz mieć dużego doświadczenia kulinarnego aby go wykonać. Do przygotowania pierogów będą Ci potrzebne następujące produkty spożywcze: mąka pszenna, masło, jajko, śliwki suszone, sok jabłkowy, sok z limonki, cynamon.
Jak zrobić pierogi z suszonymi śliwkami? Na początek przygotuj słodki farsz. Śliwki suszone pokrój w drobną kostkę i namocz w soku jabłkowym i soku z limonki. Na patelni rozpuść masło i podduś na nim śliwki wraz z sokiem. Tak przygotowany farsz wystudź. W między czasie przygotuj ciasto na pierogi. Na stolnicę przesiej mąkę pszenna, dodaj jajka, roztopione masło i ciepłą wodę. Zagnieć gładkie ciasto, powinno łatwo odklejać się od dłoni. Przykryj ściereczką i daj mu odpocząć 30 minut. Po tym czasie rozwałkuj cienko ciasto. Wykrawaj koła szklanką i na każdy kawałek ciasta połóż po łyżce farszu. Sklej brzegi ciasta i zawiń rogi w falbankę. Gotowe pierogi gotuj partiami w dużej ilości wody, nie dosalaj jej gdyż pierogi są na słodko. Podawaj z kwaśną śmietaną.
Śliwki zawierają spore ilości błonnika oraz pektyn, dzięki temu wspomagają trawienie i pracę układu pokarmowego. Dzięki zawartości pektyn śliwki idealnie nadają się na przetwory takie jak dżemy i konfitury, pektyny sprawiają, że nie potrzeba dodawać do nich cukru. Są bogatym źródłem witaminy C, witaminy A, potasu, fosforu i magnezu. Fosfor jest składnikiem mineralnym niezbędnym do budowy kości i zębów. Śliwki mają niski indeks glikemiczny i są niskokaloryczne. Sprawdzają się więc w dietach osób chorych na cukrzycę oraz w żywieniu osób odchudzających się.
Podsumowując pyszne domowe pierogi ze śliwkami idealnie pasują na słodki obiad. Smaczne pierogi możesz też przygotować z wędzonymi śliwkami, musisz jednak lubić ich dymny posmak. Dobre pierogi podawaj z kwaśną śmietaną i konfiturą śliwkową.
Alergeny w pierogach z suszonymi śliwkami
Lista alergenów dla pierogów z suszonymi śliwkami przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Mąka pszenna typ 500
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Masło
-
Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Jajko
Wartości odżywcze pierogów z suszonymi śliwkami
Pierogi z suszonymi śliwkami to dobry pomysł na słodki obiad. Dodatek suszonych śliwek sprawia że pierogi mają sporą zawartość błonnika. Błonnik zawarty z śliwkach poprawia perystaltykę jelit.
Energia i białka
(300g)
Węglowodany
(300g)
Tłuszcze
(300g)
Witaminy
(300g)
Składniki mineralne
(300g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.