Ogórki kwaszone
- Ogórek (1000 g)
- Sól (40 g)
- Chrzan (20 g)
- Czosnek (20 g)
- Koperek (70 g)
Przepis na ogórki kwaszone krok po kroku
W garnku zagotuj 2 litry wody i dodaj do niej sól, wymieszaj, by dobrze się rozpuściła.
W dużym 5 litrowym słoju poukładaj ciasno ogórki. W szczeliny wepchnij pokrojone na mniejsze części koper, ząbki czosnku i chrzan.
Całość zalej roztworem wody z solą.
Ogórki w słoiku odstaw w chłodne i ciemne miejsce na 7 dni.
Po tym czasie będą gotowe i możesz je przełożyć do małych słoików
-
Ogórki małosolne
-
Ogórki kiszone
-
Ogórki konserwowe
-
Ogórki na zimę
-
Ogórki z curry
-
Ogórki z chili
-
Ogórki w musztardzie
-
Pikle z ogórków
-
Ogórki z kurkumą
-
Ogórki małosolne na sucho
-
Sałatka z ogórków do słoików
-
Ogórki z miodem
-
Zalewa na korniszony
-
Ogórki kanapkowe w zalewie słodko-kwaśnej
-
Sok z kiszonych ogórków
-
Ogórki po kozacku
-
Ogórki z papryką
-
Sałatka ziemniaczana z ogórkiem
-
Przetwory z ogórków
Więcej informacji na temat ogórków kwaszonych
Ogórki kwaszone to jeden z tych dodatków, którego nie trzeba przedstawiać nikomu w Polsce. Ogórki w pysznej, słonej zalewie są nie tylko smaczne, ale i zdrowe. To przetwory, które doskonale sprawdzają się na zimę.
Przepis na ogórki kwaszone to dobra opcja do słoików. Wychodzą z niej najlepsze, bardzo słone ogórki. Wiele osób zastanawia się, jaka jest różnica między kiszeniem a kwaszeniem. W potocznym języku ogórki kwaszone są traktowane jako te zalane octem, a także pozbawione wszelkich wartości. To dlatego, że bardzo często zachodzi małe nieporozumienie. Kiszenie i kwaszenie to tak naprawdę ten sam proces. Kiszenie (lub kwaszenie) to rozkład cukrów prostych zawartych w warzywach przy użyciu bakterii kwasu mlekowego. W efekcie powstaje kwas mlekowy i obniża się pH produktu, co hamuje dalszy rozwój bakterii. W procesie technologicznym stosuje się też m.in. schładzanie kiszonki, co zapobiega pojawieniu się pleśni. Jednak czasami w produktach spożywczych można spotkać się z dodatkiem kwasu benzoesowego lub octowego, po to, by wyroby były szybciej gotowe do spożycia. Jednak w przypadku domowych przetworów nie ma się czego obawiać, w końcu to my sami przygotowujemy zalewę od podstaw. Dlatego tak powstałe produkty są niezwykle wartościowe i bardzo smaczne.
Jeśli zastanawiasz się jak przygotować zalewę na ogórki kwaszone i ile soli do niej należy dodać, by były smaczne, to ten sprawdzony przepis sprawdzi się wspaniale. Ten przepis jest tak prosty, że stanowi dobre rozwiązanie nawet dla początkujących. Niezwykle istota jest w nich zalewa. Jej przygotowanie jest bardzo proste, a najważniejsze są proporcje. To dzięki nim ogórki są tak smaczne, idealnie jędrne i bardzo słone. Ogórki kwaszone powinny się pojawiać w diecie jak najczęściej. To dobre źródło probiotycznych bakterii, które wspaniale wpływają na pracę układu pokarmowego. Dzięki ich obecności mikroflora jelitowa zostaje wzbogacona, a procesy trawienia przechodzą bardziej efektywnie. Oprócz tego kiszonki zawierają też witaminę C i mnóstwo błonnika pokarmowego.
Alergeny w ogórkach kwaszonych
Lista alergenów dla ogórków kwaszonych przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
Nie posiadamy informacji na temat właściwości alergizujących składników użytych w tym przepisie na ogórki kwaszone
Wartości odżywcze ogórków kwaszonych
To zdrowa opcja, która zawiera sporo korzystnych bakterii probiotycznych i błonnika.
Energia i białka
(230g)
Węglowodany
(230g)
Tłuszcze
(230g)
Witaminy
(230g)
Składniki mineralne
(230g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.