Nalewka z cytryny
- Cytryna - 11 sztuk (1430 g)
- Cukier (260 g)
- Spirytus (500 ml)
- Wódka (250 ml)
Przepis na nalewkę z cytryny krok po kroku
Sparz cytryny gorącą wodą. Pozostaw we wrzącej wodzie na 30 sekund.
4 sztuki obierz (tylko żółta część, białej nie - przyda się zester).
Włóż skórki do słoika i zalej wódką.
Zakręć słoik, postaw w nasłonecznionym miejscu na dwa dni (raz dziennie zakołysz słoikiem).
Od razu po zrobieniu skórek przygotuj resztę. Wyciśnij sok z cytryn. Wlej do drugiego, czystego słoika.
W garnku umieść cukier oraz 250 ml wody.
Gotuj do rozpuszczenia cukru. Ostudź.
Ostudzony syrop cukrowy wlej do wyciśniętego soku z cytryn razem ze spirytusem. Wymieszaj.
Zamknij słoik i postaw obok słoika ze skórkami z cytryn (dwa dni). Mieszaj raz dziennie (j.w.).
Gdy miną 2 dni, zawartość słoika ze skórkami wlej do słoika z sokiem z cytryn. Wymieszaj.
Zamknij słoik i pozostaw w tym samym miejscu na kolejne 2 dni.
Po dwóch dniach przelej nalewkę przez sitko i lejek do butelki szklanej, w której nalewka będzie leżakować.
Jeżeli chcesz bardziej klarowną nalewkę, należy ją przefiltrować (można użyć sitka plus gazy).
Klarowną nalewkę odstaw do leżakowania (chłodne, ciemne miejsce) na minimum 3 tygodnie.
Więcej informacji na temat nalewki z cytryny
Nalewka z cytryny na wódce i na spirytusie – miałeś okazję zrobić swój domowy alkohol? Jeśli nie to sprawdź jak zrobić nalewkę z cytryny i ile cukru potrzeba. Przepis na nalewkę z cytryny jest prosty i szybki. Ten sprawdzony przepis może zrobić każdy, nawet osoby, które nigdy nie robiły swojej nalewki. Jeżeli lubisz domowe alkohole, nalewka z cytryny jest fajnym pomysłem na poszerzenie swojej kolekcji. To ile cukru dodać do przepisu na nalewkę z cytryn przybliżam w tym sprawdzonym przepisie na nalewkę cytrynową ze świeżych cytryn.
Nalewka z cytryny to domowa nalewka cytrynowa na spirytusie i na wódce, zrobiona ze świeżymi cytrynami. Ta nalewka cytrynowa jest mocnym alkoholem. Przepis na nalewkę cytrynową najlepiej zrobić ze świeżych cytryn, które są duże i soczyste. Ten sprawdzony przepis da smaczny napój alkoholowy, który można podarować znajomym lub rodzinie. Doskonale sprawdzi się na imprezach czy podczas różnych okoliczności.
Nalewka z cytryny jest orzeźwiająca. Może stanowić fajny składnik różnego rodzaju drinków i napoi z dodatkiem alkoholu. Świetnie komponuje się z kostkami lodu oraz miętą.
Domowa cytrynówka jest niezalecana tym osobom, które mają problemy zdrowotne związane z układem krwionośnym. Alkohole podnoszą ciśnienie tętnicze krwi – spożywanie nadmiernych ilości alkoholu prowadzi do wystąpienia nadciśnienia.
Jak zrobić nalewkę z cytryny? Przepis na cytrynówkę zacznij od sparzenia cytryn. Z części należy zeskrobać skórkę. Tutaj ważne jest to, by nie zeskrobać zbyt wiele – biała błonka jest gorzka i cytrynówka będzie niesmaczna. Dużym ułatwieniem do tej czynności jest użycie zestera (czyli specjalnej skrobaczki do cytrusów). Skórki z cytryny zalej wódką, zamknij i odstaw. Od razu zrób kolejny krok, czyli wyciśnij sok z cytryn i wymieszaj je ze spirytusem. Mieszankę wymieszaj z przygotowanym i chłodnym syropem z cukrowym i pozostaw na dwa dni. Oba słoiki należy raz dziennie potrząsnąć, by wymieszać składniki. Po tym czasie przelej skórki wraz z wódką do słoika ze spirytusem, sokiem z cytryny oraz syropem cukrowym. Wymieszaj i ponownie pozostaw na 2 dni. Na końcu przefiltruj nalewkę, przelej do butelki i pozostaw do leżakowania.
*Podana ilość cukru w przepisie jest optymalna do uzyskania odpowiedniego smaku. Jeśli wolisz alkohol mniej słodki lub bardziej słodki, dodaj tyle cukru, ile potrzebujesz.
Jak zrobisz nalewkę z cytryny, będzie odpowiednia do picia już po upływie 14-21 dni. Pamiętaj, że im dłużej cytrynówka leżakuje, tym staje się smaczniejsza.
Alergeny w nalewce z cytryny
Lista alergenów dla nalewki z cytryny przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
Nie posiadamy informacji na temat właściwości alergizujących składników użytych w tym przepisie na nalewkę z cytryny
Wartości odżywcze nalewki z cytryny
Alkohol nie jest wskazany osobom cierpiącym na choroby wątroby i trzustki. Jest szkodliwy dla osób z insulinoopornością i cukrzycą, ponieważ ma wysoki indeks glikemiczny i dużą ilość cukru. Nie może być spożywany przez dzieci, kobiety w ciąży oraz karmiące piersią.
Energia i białka
(1030g)
Węglowodany
(1030g)
Tłuszcze
(1030g)
Witaminy
(1030g)
Składniki mineralne
(1030g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.