Cosmopolitan

Opublikowano: 15.09.2021 r., 11:19 | Autor: Patrycja Czerwiak
Ulubiony
ikona podziel się Podziel się
Cosmopolitan podany w wysokim kieliszku z limonką.
Cosmopolitan
Cosmopolitan to jeden z najbardziej rozpoznawalnych drinków. Jest niezwykle słodki, z nutką kwaśnych owoców, to wybór dla wszystkich kochających świeże smaki.
Przygotowanie 20 min
161 kcal
Kcal w porcji
225 g
Wielkość porcji
84
Indeks glikemiczny
Przepis wegański
Składniki dla 1 porcji
  • Wódka (40 ml)
  • Likier Cointreau - likier Cointreau (15 ml)
  • Sok z limonki (15 ml)
  • Sok żurawinowy 100% (20 ml)
  • Lód - 3 kostki (135 g)
Liczba porcji:
Sprzęt kuchenny
kieliszek koktajlowy, shaker

Przepis na cosmopolitan krok po kroku

Do szejkera dodaj kostki lodu i wlej wszystkie składniki.

Dokładnie zamknij pojemnik i wstrząśnij nim kilka razy.

Koktajl przelej do wysokiego kieliszka.

Jak oceniasz przepis na cosmopolitan
Oceń
Nasz przepis pozytywnie ocenia 90,5% osób

Więcej informacji na temat cosmopolitanu

Cosmopolitan to bardzo popularny drink, który kojarzy się głównie z dobrze znanym serialem dla kobiet, bo to właśnie dzięki niemu zasłynął. Całość pięknie się prezentuje, ze względu na różowy kolor. Mówi się, że jest damską wersją Martini. To drink, który można spotkać w wielu wariantach, ten podany w przepisie jest podstawową, ale również najpopularniejszą opcją.

Jeśli zastanawiasz się jak zrobić drink cosmopolitan, by był naprawdę smaczny, a przy tym niezbyt skomplikowany to ta receptura będzie idealną inspiracją. Do jego przygotowania wystarczy tylko kilka składników, a całość można przygotować w kilka minut. Drink jest tak łatwy, że spokojnie poradzi sobie z nim nawet początkująca osoba. Do jego przygotowania przyda się szejker barmański, który pozwoli całość dokładnie wymieszać. Jednak da się zrobić drink bez jego pomocy. W takim wypadku wystarczy użyć zamykanej butelki lub słoika, by całość można potrząsać bez ryzyka wylania. Dzięki temu cocktail dobrze się połączy i smak stanie się naprawdę wyśmienity. To ważne, gdyż składa się na niego kilka różnych płynnych składników i bez wymieszania nie osiągnie się odpowiedniego smaku.

Przepis na cosmopolitan pozwala przygotować ten popularny drink w najłatwiejszej i najbardziej tradycyjnej odsłonie. Do przygotowania wystarczy wódka, likier i soki owocowe. Najlepiej wybrać wódkę o smaku limonkowym lub cytrynowym, które idealnie komponują się z pozostałymi składnikami. Do drinka przyda się też sok limonkowy i żurawinowy. Warto wybrać słodzą wersję soku z żurawiny, gdyż ta bez cukru jest dość kwaśna i może popsuć smak drinka. Wszystkie składniki bez problemu można bez problemu znaleźć w większych sklepach.

Choć w tej opcji obecny jest alkohol, można zrobić również wersję bez jego dodatku, która sprawdzi się dla osób, które nie mogą go spożywać. W takim wypadku należy zmieszać sok pomarańczowy z dowolną lemoniadą i dodać je zamiast alkoholu.

Można użyć gotowy sok z limonki, ale można go również przygotować samodzielnie wyciskając owoc. Sok żurawinowy można też zastąpić sokiem z granatu. Warto połączyć drink z lodem, jednak nie należy przesadzać z jego ilością. Trzy kostki zdecydowanie wystarczą.

Alergeny w cosmopolitanie

Lista alergenów dla cosmopolitanu przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.

Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.

Nie posiadamy informacji na temat właściwości alergizujących składników użytych w tym przepisie na cosmopolitan

Wartości odżywcze cosmopolitanu

na 100g gotowej potrawy

Alkohol nie powinien gościć zbyt często w diecie, gdyż ma negatywny wpływ na zdrowie.

Energia i białka

Na 100g
Na porcję
(225g)
Energia (kcal)
71.91
161.80
Białko (g)
0.04
0.09
Fenyloalanina (mg)
0.00
0.00
Brak danych dla: sok żurawinowy 100%.
czytaj dalej

Węglowodany

Na 100g
Na porcję
(225g)
Węglowodany (g)
4.44
9.99
Węglowodany przyswajalne (g)
4.40
9.89
Błonnik (nieprzyswajalne) (g)
0.04
0.10

Tłuszcze

Na 100g
Na porcję
(225g)
Tłuszcz (g)
0.04
0.08
Tłuszcze nasycone (g)
0.02
0.04
Tłuszcze nienasycone (g)
0.02
0.04
Tłuszcze jednonasycone (g)
0.00
0.01
Tłuszcze wielonasycone (g)
0.02
0.03
Cholesterol (mg)
0.00
0.00
Szacunkowy indeks glikemiczny cosmopolitanu 84
Sprawdź indeks glikemiczny składników przepisu:
Niestety nie posiadamy pełnych informacji o wartościach odżywczych dla części składników. Przy każdej wartości odżywczej powyżej znajdziesz informację o ewentualnych brakach. Pomimo dokładanych starań nie byliśmy w stanie pozyskać tych danych, dlatego rzeczywiste wartości odżywcze mogą się różnić od wartości wskazanych w tabeli powyżej. W szczególności dane z tabeli nie zawierają pełnych wartości odżywczych dla składników wskazanych w poprzednim zdaniu.
Wartości odżywcze w przeliczeniu na 100 gram gotowej potrawy. Nie uwzględniają przypraw.
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.

Szacunkowy koszt przygotowania cosmopolitanu

Koszt składników
116.00
Składnik
Ilość
Cena składnika
Koszt w daniu
Wódka
40 ml
25.00
Za 500,0 ml
Liczba opakowań 1
2.00
Za 40 ml
Likier Cointreau
15 ml
likier Cointreau
70.00
Za 500,0 ml
Liczba opakowań 1
2.10
Za 15 ml
Sok z limonki
15 ml
7.00
Za 250,0 ml
Liczba opakowań 1
0.42
Za 15 ml
Sok żurawinowy 100%
20 ml
9.00
Za 750,0 ml
Liczba opakowań 1
0.24
Za 20 ml
Lód
135 g
3 kostki
5.00
Za 1000,0 g
Liczba opakowań 1
0.68
Za 135 g
Koszt składników
116.00