Mule
- Czosnek - 3 ząbki (15 g)
- Cebula - 1 szt (100 g)
- Natka pietruszki - 1 pęczek (45 g)
- Masło - 2 łyżki (20 g)
- Wino białe wytrawne (100 ml)
- Omułki (1000 g)
Przepis na mule krok po kroku
Małże umyj dokładnie i osusz.
Do dużego garnka dodaj masło i zeszklij na nim obraną i pokrojoną w drobną kostkę cebulę. Gdy cebula będzie rumiana dodaj drobno posiekany czosnek i natkę pietruszki.
Do garnka wlej wino i duś przez 10 minut. Po tym czasie dodaj małże i gotuj do czasu aż otworzą muszle.
Wsyp odrobinę soli i pieprzu. I wszystko dokładnie przemieszaj.
Podawaj polane sokiem z cytryny.
Więcej informacji na temat muli
Mule to przepyszne małże, które zyskują coraz większą popularność. Wszystko ze względu na ich wspaniały smak, a także łatwą obróbkę termiczną. W ich przypadku minimalizm jest jak najbardziej polecany. Nie potrzebują dużej ilości przypraw, czy niezwykłych dodatków, by dobrze smakować, same w sobie są naprawdę wspaniałe. Idealnie komponują się z białym winem, dlatego niewielka ilość tego trunku jest dodawana w trakcie ich przygotowywania, by podnieść ich walory smakowe. To coś co zachwyci każdego fana kuchni hiszpańskiej.
Jeśli zastanawiasz się jak zrobić mule, by były odpowiednio przyprawione i miękkie, to ten przepis na pewno przypadnie ci do gustu. Łączy się w nim wszystko to co najlepsze, świeże zioła, karmelizowana cebula i słone owoce morza. Dlatego do ich przyprawienia wystarczy odrobina soli i pierzu, a całość najlepiej skropić sokiem z cytryny. Świeżości potrawie nadaje również drobno pokrojona natka pietruszki, która dostarcza sporo witaminy c, która pozwala na lepsze przyswajanie związków zawartych w owocach morza.
Najlepiej w tym przepisie sprawdzą się mule świeże, które dzięki delikatnej obróbce termicznej zyskują wspaniały smak i aromat. Są niezwykle miękkie i rozpływają się w ustach. Dobrze jest wybierać dobrej jakości owoce morza, by danie było nawet lepsze.
Przepis na mule, choć wydaje się skomplikowany, pokazuje jak przyrządzić te owoce morza w naprawdę prosty sposób. Wystarczy tylko duży garnek i kilka podstawowych składników, by powstało to wspaniałe danie, które pozwala przenieść kuchnię słonecznej Hiszpanii wprost do swojego domu.
Mule duszone w białym winie to idealny pomysł na prosty, choć naprawdę wykwintny posiłek. Choć wydaje się, że małże w winie to danie niezbyt smaczne i za mało wyraziste, jest zupełnie odwrotnie. Ostry czosnek, natka i mule, zatopione w białym winie smakują naprawdę obłędnie. To najlepsze danie na letnie kolacje ze względu na niezwykłą lekkość całej kompozycji. Z przepisu dowiesz się jak gotować mule w sosie winnym, by smakowały jak z hiszpańskiej restauracji. Choć najlepiej smakuje ze świeżych małży to można wykorzystać również te mrożone. Ten prosty przepis sprawi, że pokochasz mule duszone w pysznym sosie.
Alergeny w mulach
Lista alergenów dla muli przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Masło
-
Dwutlenek siarki i siarczyny - alergen może być obecny w:
- Wino białe wytrawne
-
Mięczaki i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- omułki
Wartości odżywcze muli
To świetna i bardzo zdrowa opcja na posiłek, mule są świetnym źródłem cynku, selenu i nienasyconych kwasów tłuszczowych.
Energia i białka
(310g)
Węglowodany
(310g)
Tłuszcze
(310g)
Witaminy
(310g)
Składniki mineralne
(310g)
-
czosnek,
cebula,
pietruszka,
masło,
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.