Malinówka
- Maliny (1000 g)
- Spirytus - 3 niepełne szklanki (700 ml)
- Cukier (300 g)
Przepis na malinówkę krok po kroku
Maliny oczyść.
Do słoika partiami wsyp maliny i przesyp je cukrem.
Maliny pozostaw w ciepłym miejscu, aby puściły sok (najlepiej pozostaw je na dobę).
Po tym czasie przygotuj roztwór spirytusu i wody (do 700 ml spirytusu dodaj 300 ml przegotowanej wody).
Tak przygotowanym roztworem zalej owoce z cukrem. Słoik zamknij i odstaw w ciemne miejsce na około 6 tygodni.
Po tym czasie nalewkę zlej do drugiego słoika, tak aby była bez owoców.
Słoik zakręcić i pozostaw na około 2 tygodnie do sklarowania.
Po tym czasie nalewkę przecedź przez czystą gazę i przelej do butelek.
Butelki dobrze zakorkuj i pozostaw w ciemnym, chłodnym miejscu na kilka miesięcy.
Więcej informacji na temat malinówki
Malinówka to domowa nalewka ze świeżych malin przygotowywana na spirytusie. Najlepsza malinówka to doskonała propozycja na nalewkę z wykorzystaniem smacznych owoców. Malinówka wspaniale smakuje jako dodatek do herbaty. Dobra nalewka owocowa świetnie sprawdzi się jako dodatek do ciast. Nalewka zrobiona jest na spirytusie, jest więc dość mocna. Powinny ją spożywać tylko osoby pełnoletnie (osoby niepełnoletnie nie powinny spożywać alkoholu). Kobiety w ciąży również nie powinny spożywać napojów alkoholowych. Sprawdzony przepis na malinówkę jest bardzo prosty i nie wymaga dużego doświadczenia kulinarnego. Do przygotowania nalewki niezbędne będą następujące produkty spożywcze: maliny, spirytus oraz cukier.
Jak zrobić malinówkę? Maliny oczyść. Do słoika partiami wsyp maliny i przesyp je cukrem. Maliny pozostaw w ciepłym miejscu, aby puściły sok (najlepiej pozostaw je na dobę). Po tym czasie przygotuj roztwór spirytusu i wody (do 700 ml spirytusu dodaj 300 ml przegotowanej wody). Tak przygotowanym roztworem zalej owoce z cukrem. Słoik zamknij i odstaw w ciemne miejsce na około 6 tygodni. Po tym czasie nalewkę zlej do drugiego słoika, tak aby była bez owoców. Słoik zakręcić i pozostaw na około 2 tygodnie do sklarowania. Po tym czasie nalewkę przecedź przez czystą gazę i przelej do butelek. Butelki dobrze zakorkuj i pozostaw w ciemnym, chłodnym miejscu na kilka miesięcy.
Maliny są źródłem wielu składników mineralnych i witamin. W malinach znajdziemy witaminy C, E, B1, B2, B6, potas, magnez, wapń, żelazo. Maliny wykazują wiele właściwości korzystnych dla naszego zdrowia - możemy do nich zaliczyć zmniejszenie gorączki, zwiększenie potliwości, obniżenie ciśnienia tętniczego krwi, wzmocnienie układu sercowo-naczyniowego, zmniejszenie ryzyka rozwoju anemii, wzmocnienie układu odpornościowego, zmniejszenie produkcji wolnych rodników oraz opóźnienie procesu starzenia się organizmu. Dodatkowo spożywania malin zmniejsza ryzyko rozwoju chorób nowotworowych.
Podsumowując pyszna nalewka to idealny pomysł na domowy trunek. Najlepsza nalewka na spirytusie sprawdzi się jako dodatek do ciast. Nalewkę możesz przygotować również na wódce. To ile cukru wykorzystać do przygotowania nalewki zależy od Ciebie - im więcej cukru tym nalewka będzie słodsza.
Alergeny w malinówce
Lista alergenów dla malinówki przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
Nie posiadamy informacji na temat właściwości alergizujących składników użytych w tym przepisie na malinówkę
Wartości odżywcze malinówki
Malinówka to nalewka przygotowana na bazie malin oraz spirytusu. Alkoholu nie powinny spożywać osoby niepełnoletnie oraz kobiety w ciąży.
Energia i białka
(200g)
Węglowodany
(200g)
Tłuszcze
(200g)
Witaminy
(200g)
Składniki mineralne
(200g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.