Makaron kukurydziany
- Mąka kukurydziana - 2 szklanki (300 g)
- Skrobia ziemniaczana (mąka ziemniaczana) - 1 szklanka (150 g)
- Jajko (1 szt.)
Przepis na makaron kukurydziany krok po kroku
Do dużej miski przesiej obie mąki i dodaj szczyptę soli.
Wlej 4 łyżki ciepłej wody i wbij jajko.
Całość dokładnie wymieszaj, by powstała gęsta masa.
Ciasto podziel na 3 części. Każdą dokładnie rozwałkuj na bardzo cienkie płaty.
Ciasto pokrój na cienkie paseczki.
W dużym garnku ugotuj 2 litry osolonej wody i wkładaj porcjami makaron.
Gotuj 1 minutę od wypłynięcia.
-
Makaron ze szpinakiem
-
Zapiekanka makaronowa
-
Zupa z soczewicy zielonej
-
Sałatka z makaronem
-
Łazanki
-
Sałatki z makaronem ryżowym
-
Makaron z cukinii
-
Makaron z kurczakiem
-
Pappardelle
-
Makaron ryżowy
-
Makaron z tuńczykiem
-
Zapiekanka gyros z makaronem
-
Makaron ze szpinakiem i serem feta
-
Makaron z cukinią
-
Makaron z pesto
-
Zupa pieczarkowa z makaronem
-
Makaron z krewetkami
-
Makaron ze szpinakiem i kurczakiem
-
Dania z makaronem
Więcej informacji na temat makaronu kukurydzianego
Makaron kukurydziany to świetny wybór dla wszystkich osób na diecie bezglutenowej. Smakuje równie dobrze, co tradycyjna wersja z mąki pszennej, a przy tym naprawdę łatwo go zrobić. Ma przepiękny żółty kolor i po ugotowaniu staje się bardzo miękki, a także świetnie pasuje do zupy. Gdy robi się go w wersji nieco dłuższej można go użyć również do dań wytrawnych. To świetne wyjścia dla osób eliminujących gluten z diety, które w sklepie nie mogą odnaleźć odpowiedniego zamiennika dla pszennego makaronu.
Ten bezglutenowy makaron jest niezwykle prosty w przygotowaniu. Do jego stworzenia potrzeba naprawdę niewielu składników, dlatego całość jest bardzo tania, w porównaniu do gotowych makaronów bezglutenowych ze sklepu. Ten robiony w domu nie zawiera również konserwantów ani wzmacniaczy smaku, dlatego może być podawany nawet dzieciom. Jego wykonanie jest niezwykle proste, dlatego można go zrobić w dowolnym czasie, gdy po prostu potrzebuje się go do dania.
Ten makaron robi się z mąki kukurydzianej, która jest naturalnie bezglutenowa, dlatego bez problemu może być używana przez osoby z celiakią. Ta mąka świetnie nadaje się do robienia makaronu, gdyż nie twardnieje po ugotowaniu, jest niezwykle miękka, dlatego świetnie sprawdzi się w roli zamiennika mąki pszennej.
Z tego przepisu dowiesz się jak gotować makaron bezglutenowy, by był niezwykle miękki i pyszny. Choć jego wykonanie może wydawać się skomplikowane, wcale tak nie jest. Makaron zawsze się udaje i jest niezwykle pyszny. W kilka chwil można przygotować ten wspaniały dodatek do przeróżnych dań. Można go dodać do rosołu, pomidorowej czy zupy grzybowej. Da się też wyciąć z niego dowolne kształty. Spokojnie można zrobić z tego przepisu nawet makaron do łazanek.
Jeśli zastanawiasz się jak zrobić makaron z mąki kukurydzianej, który jest niezwykle szybki i prosty, to ten przepis na pewno przypadnie ci do gustu. Wychodzi z niego idealnie miękki makaron, którego nie trzeba suszyć, co znacznie przyspiesza cały proces. Najlepiej przechowywać go w lodówce, dzięki temu nie zeschnie się. To produkt, który świetnie sprawdzi się w każdej diecie eliminacyjnej.
Alergeny w makaronie kukurydzianym
Lista alergenów dla makaronu kukurydzianego przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Jajko
Wartości odżywcze makaronu kukurydzianego
To dobra alternatywa dla osób z celiakią, jednak nie będzie odpowiednia dla osób z cukrzycą.
Energia i białka
(63g)
Węglowodany
(63g)
Tłuszcze
(63g)
Witaminy
(63g)
Składniki mineralne
(63g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.