Likier piernikowy
- Śmietanka kremowa 36% - 2 szklanki (500 ml)
- Czekolada gorzka - 1 tabliczka (100 g)
- Wódka (200 ml)
- Cukier - 5 łyżek (50 g)
Przepis na likier piernikowy krok po kroku
Śmietanę kremówkę pogrzej w garnku razem z przyprawami, cukrem, dodaj połamaną czekoladę i mieszaj, aż się rozpuści.
Odstaw do wystudzenia.
Dolej wodę (ok. 200 ml) i alkohol, wymieszaj.
Przelej likier do butelki.
Więcej informacji na temat likieru piernikowego
Likier to wysokoprocentowy trunek, pokrewny do nalewki, o zawartości alkoholu od 23 do 45%. Najczęściej przygotowuje się likiery owocowe lub korzenne - jednym z najbardziej popularnych jest korzenny, piernikowy likier na święta. To świetny deserowy trunek dla wszystkich lubiących cynamonowe, goździkowe, czekoladowe, korzenne i piernikowe smaki. Ma bogaty, charakterystyczny, przepyszny smak i z pewnością przypadnie do gustu wszystkim zwolennikom słodkich alkoholi. To bardzo ciekawy dodatek do świątecznych deserów, a w szczególności słodkich ciast, ponieważ bardzo dobrze komponuje się z ich smakiem. Przepis na likier piernikowy, wbrew pozorom wcale nie jest skomplikowany i poradzi sobie z nim nawet najbardziej początkujący kucharz. Wystarczy kilka prostych kroków, aby świąteczna nalewka piernikowa zagościła na twoim stole. Likier piernikowy możesz zrobić zarówno na wódce, jak również na białym rumie. Do jego przygotowania polecamy wykorzystanie domowej przyprawy do piernika, zamiast gotowych, sklepowych mieszanek. Będzie wtedy bardziej aromatyczny i korzenny, nie będzie miał też zbędnych dodatków takich jak cukier, sól, czy mąka, które nagminnie umieszczane są w gotowych mieszankach przypraw. Najlepiej wykorzystać do tego cynamon, goździki, gałkę muszkatołową, kardamon, imbir - połączenie tych smaków nie może się nie udać, dzięki nim likier jest bardzo aromatyczny. Przedstawiamy przepis na najlepszą, domową korzenną nalewkę na święta.. Nie jest ani za słodka, ani za kwaśna, czy gorzka, wszystkie smaki idealnie komponują się ze sobą. Likier piernikowy z pewnością przypadnie Ci do gustu nie tylko jako samodzielny trunek, ale również jako ciekawy i oryginalny dodatek do ciast, czy deserów, które podkręcą ich smak i aromat. Aby przygotować likier na święta potrzebujesz wyłącznie wybranego alkoholu - wódki lub rumu, czekolady (najlepiej gorzkiej, deserowej), płynnej śmietanki 30-36% oraz przypraw korzennych Opcjonalnie możesz dodać również miód. Wystarczy, że w garnuszku zagotujesz śmietankę z dodatkiem czekolady i przypraw, a po ostygnięciu zalejesz wodą i alkoholem i odstawisz w szczelnie zamkniętych szklanych butelkach.
Alergeny w likierze piernikowym
Lista alergenów dla likieru piernikowego przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Śmietanka kremowa 36%
Wartości odżywcze likieru piernikowego
Nadmierne spożycie alkoholu jest niewskazane nie tylko u osób z już występującymi problemami zdrowotnymi, ale należy go ograniczać również w ramach profilaktyki wielu chorób przewlekłych.
Energia i białka
(100g)
Węglowodany
(100g)
Tłuszcze
(100g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.