Przepis na krem sułtański krok po kroku

Składniki dla 2 porcji
Liczba porcji:
Przyprawy
kakao
To będzie niezbędne
mikser, miska, pucharki

Rodzynki namocz w rumie (najlepiej na całą noc).

Śmietanę 30% z cukrem pudrem ubij za pomocą miksera na puszystą masę.

Następnie masę kremową podziel na dwie części.

Do jednej z nich dodaj 2 łyżeczki kakao oraz rodzynki z rumem. Składniki delikatnie wymieszaj łyżką.

Masę kakaową ułóż na spód pucharków. następnie na wierzch połóż krem śmietankowy.

Deser podawaj bezpośrednio po przygotowaniu (w przeciwnym razie śmietanka opadnie).

Krem sułtański podany w białej miseczce z dodatkiem rodzynek i jabłek.
Krem sułtański
Koszt przygotowania dania
13.70 zł
Energia w porcji
(liczba kalorii)
567 kcal
Liczba alergenów w daniu
1
61

Krem sułtański - cechy przepisu

Rodzaj dania:
Kuchnia:
Sposób przyrządzenia:
Przepis odpowiedni na:
  • Od autora
  • Wartości odżywcze
  • Alergie
  • Koszt potrawy
Od autora

Więcej o kremie sułtańskim

Krem sułtański prl to doskonała propozycja na smaczny deser. Jest to potrawa przygotowywana na bazie rumu, dlatego nie podawaj go dzieciom. Aby dzieci również mogły cieszyć się smakiem tego deseru rum zastąp wodą (woda sprawi, że rodzynki będą bardziej miękkie). Krem sułtański to przepis wywodzący się z kuchni polskiej. Przepis na prawdziwy krem sułtański jest bardzo prosty, dlatego nie potrzebujesz dużego doświadczenia w kuchni, aby go wykonać. Do zrobienia kremu potrzebujesz następujących produktów spożywczych: śmietanki kremowej (najlepiej 30%), cukru pudru, rodzynek, rumu ciemnego oraz kakao.

A jak zrobić krem sułtański? Rodzynki namocz na całą noc w alkoholu. Następnego dnia śmietanę ubij z cukrem pudrem na puszystą masę. Uzyskaną masę śmietanową podziel na dwie części i jedną z nich wymieszaj z kakao i rodzynkami namoczonymi w rumie. Masę kakaową nałóż do pucharków a jej wierzch udekoruj masą śmietankową. Gotowy deser podawaj bezpośrednio po przygotowaniu. Przetrzymywanie masy śmietanowej (głównie latem, w gorące dni) może przyczynić się do jej opadnięcia i rozwodnienia.

Rodzynki powstają poprzez suszenie winogron. Są to małe suszone owoce, które zawierają spore ilości witamin i składników mineralnych. Rodzynki w kuchni polskiej używane są do wyrobu wielu dań na słodko, przeważnie dodaje się je do ciast, jednak mogę również stanowić dodatek owsianek lub być spożywane jako samodzielna przekąska, ponieważ są bardzo słodkie.

Podsumowując krem sułtański to doskonała propozycja na smaczny deser. Jest to danie dośćkalorycznes, dlatego będąc na diecie redukcyjnej uważaj na jego ilość. Nie oznacza to, że całkowicie musisz rezygnować z wykorzystania tego przepisu. W odpowiednio zbilansowanej diecie redukcyjnej powinno znaleźć się miejsce na okazjonalne spożywanie dań słodkich oraz bardziej kalorycznych. Krem sułtański świetnie sprawdzi się w diecie wegetariańskiej. Większość produktów spożywczych użyta do przygotowania kremu jest przystępna cenowo oraz ogólnodostępna. Jedynie rum należy do produktów droższych.

Wartości odżywcze kremu sułtańskiego

na 100g gotowej potrawy

Energia i białka

Na 100g
Na porcję
(200g)
Energia (kalorie)
283.82 kcal
567.65 kcal
Białko
1.59 g
3.18 g

Węglowodany w kremie sułtańskim

Na 100g
Na porcję
(200g)
Węglowodany
17.05 g
34.09 g
Węglowodany przyswajalne
16.25 g
32.49 g
Błonnik (nieprzyswajalne)
0.80 g
1.60 g

Tłuszcze

Na 100g
Na porcję
(200g)
Tłuszcz
17.71 g
35.42 g
Tłuszcze nasycone
17.69 g
35.38 g
Tłuszcze nienasycone
0.02 g
0.04 g

Składniki mineralne w przepisie na krem sułtański

Na 100g
Na porcję
(200g)
Sód
3.66 mg
7.33 mg
Szacunkowy indeks glikemiczny kremu sułtańskiego 61
Sprawdź indeks glikemiczny składników przepisu:
Niestety nie posiadamy pełnych informacji o wartościach odżywczych dla części składników. Przy każdej wartości odżywczej powyżej znajdziesz informację o ewentualnych brakach. Pomimo dokładanych starań nie byliśmy w stanie pozyskać tych danych, dlatego rzeczywiste wartości odżywcze mogą się różnić od wartości wskazanych w tabeli powyżej. W szczególności dane z tabeli nie zawierają pełnych wartości odżywczych dla składników wskazanych w poprzednim zdaniu.
Wartości odżywcze w przeliczeniu na 100 gram gotowej potrawy. Nie uwzględniają przypraw.
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.

Alergeny w kremie sułtańskim

Lista alergenów dla kremu sułtańskiego przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.

Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.

  • Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
    • Śmietanka kremowa 30%

Cena przygotowania kremu sułtańskiego

Składnik
Ilość
Cena składnika
Koszt w daniu
Śmietanka kremowa 30%
250 g
3.00
Za 200.0 g
Liczba opakowań 2
3.75
Za 250 g
Cukier puder
25 g
1 łyżka
2.00
Za 400.0 g
Liczba opakowań 1
0.12
Za 25 g
Rodzynki
50 g
5.00
Za 200.0 g
Liczba opakowań 1
1.25
Za 50 g
Rum
100 ml
ciemny
60.00
Za 700.0 ml
Liczba opakowań 1
8.57
Za 100 ml
Koszt składników
73.00
Jak oceniasz przepis na krem sułtański
Oceń
Nasz przepis pozytywnie ocenia 100.0% osób