Krem kalafiorowy
- Kalafior (650 g)
- Bulion warzywny (1500 ml)
- Cebula (100 g)
- Czosnek (15 g)
- Oliwa z oliwek (30 ml)
- Koperek (40 g)
Przepis na krem kalafiorowy krok po kroku
W garnku rozgrzej oliwę i podsmaż na niej posiekaną drobno cebulę i czosnek.
Kalafior podziel na różyczki i dodaj na patelnię. Podsmaż przez kilka minut.
Całość zalej bulionem i gotuj do miękkości warzyw.
Zupę ostudź i zblenduj na gładką masę.
Przypraw do smaku i podawaj udekorowaną koperkiem.
Więcej informacji na temat kremu kalafiorowego
Krem kalafiorowy to wspaniała zupa, która doskonale sprawdzi się na codzienny obiad. Jest smaczna, niezwykle aromatyczna i bardzo odżywcza, a zrobisz ją w kilka chwil.
Przepis na krem kalafiorowy to doskonały pomysł na włączenie tego smacznego warzywa do swojej diety. Ta zupa krem zaskoczy wszystkich swoją kremową strukturą. Z tej receptury dowiesz się jak ugotować najlepszą zupę krem na bazie kalafiora. Ta zupa sprawdzi się cały rok, gdyż składniki są bez problemu dostępne w każdym sklepie. Nie musisz sięgać po świeży kalafior. Z powodzeniem przygotujesz też zupę na bazie mrożonego warzywa. Najlepiej smakuje podana z grzankami. To dobry wybór zarówno na obiad, jak i na lekką, ale sycącą kolację.
Jeśli zastanawiasz się jak zrobić krem kalafiorowy, by był smaczny i niezwykle odżywczy, to ten prosty przepis sprawdzi się doskonale. Czy warto włączyć kalafior do swojej diety? Jak najbardziej. Kalafior należy do grupy pokarmów roślinnych o najsilniejszym potencjale antynowotworowym. Potwierdzają to badania naukowe. Poziom składników może różnić się od odmiany, praktyki rolniczej, warunków atmosferycznych oraz daty zbioru. Substancje bioaktywne znajdujące się w warzywach kapustnych mają bardzo pozytywny wpływ na zdrowie. Spożywanie kalafiora może zmniejszyć ryzyko rozwoju agresywnego raka prostaty. Kalafior jest warzywem o niskiej wartości energetycznej, przez co bardzo dobrze wkomponowuje się w diety redukcyjne. Kalafior zawiera również małe ilości tiaminy, ryboflawiny, niacyny, kwasu pantotenowego, żelaza, fosforu, potasu i manganu. Wyniki prospektywnych badań obserwacyjnych wskazują, że większe spożycie kalafiora wiąże się z niższym ryzykiem chorób sercowo-naczyniowych. Kalafior to także doskonałe źródło błonnika, przeciwutleniaczy i fitosteroli. W jego składzie znaleźć można również siarkę, która sprawia, że podczas gotowania kalafior wykazuje charakterystyczny zapach. Indeks glikemiczny kalafiora wynosi 15, dlatego osoby chore na cukrzycę mogą po niego sięgać bez ograniczeń.
Alergeny w kremie kalafiorowym
Lista alergenów dla kremu kalafiorowego przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Seler i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- bulion warzywny
Wartości odżywcze kremu kalafiorowego
To zdrowa opcja, która może gościć w menu na co dzień.
Energia i białka
(584g)
Węglowodany
(584g)
Tłuszcze
(584g)
Witaminy
(584g)
Składniki mineralne
(584g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.