Kołocz
- Mąka pszenna typ 1850 (750 g)
- Drożdże świeże (50 g)
- Cukier (300 g)
- Jajko (3 szt.)
- Masło (250 g)
- Mleko 1,5% (250 ml)
- Twaróg sernikowy (1000 g)
- Budyń (proszek) (40 g)
- Żółtko jajka (2 szt.)
Przepis na kołocz krok po kroku
Przygotowanie ciasta: Drożdże pokrusz i wymieszaj z łyżką cukru, kilkoma łyżkami mąki i ciepłym mlekiem. Zaczyn przykryj ścierką i odstaw na około 15 minut do wyrośnięcia. Pozostałą ilość mąki wsyp do miski, dodaj resztę cukru, wbij jajka, dodaj masło i wyrośnięty zaczyn. Wyrób ciasto i odstaw do ponownego wyrośnięcia.
Przygotowanie kruszonki: Wszystkie składniki, które potrzebujesz do przygotowania kruszonki, wymieszaj. Wstaw kruszonkę do lodówki.
Następnie wyrośnięte ciasto wyłóż na blachę na papier do pieczenia.
Przygotowanie masy serowej: Jajko utrzyj z cukrem na puszystą masę. Miksuj, stopniowo dodając twaróg. Następnie wsyp budyń i połącz wszystkie składniki. Posmaruj masą serową, odrywaj kawałki ciasta na kruszonkę i ułóż na serze.
Piecz w piekarniku w 180 st. C przez około 30-40 minut.
-
Ciasto marchewkowe
-
Szarlotka
-
Ciasto drożdżowe
-
Ciasto czekoladowe
-
Babeczka cytrynowa
-
Sernikobrownie z brzoskwiniami
-
Babka cytrynowa
-
Makowiec
-
Mazurek wielkanocny
-
Babka wielkanocna
-
Seromakowiec
-
Szarlotka z kruszonką
-
Szarlotka z bezą
-
Metrowiec
-
Ciasto z owocami
-
Makowiec japoński
-
Makowiec zawijany
-
Strucla makowa
-
Ciasta na wielkanoc
Więcej informacji na temat kołocza
Kołocz śląski to najlepszy pomysł na pyszny placek. Ciasto świetnie się sprawdzi do kawy w formie deseru. Kołocz to tradycyjny wypiek, który pochodzi z Górnego Śląska, jest pyszny i smaczny. Do jednych z najpopularniejszych należy kołocz z masą serową. Można wyróżnić, także z nadzieniem makowym lub z prażonymi jabłkami.
Składniki, które potrzebujesz do przygotowania ciasta drożdżowego to: 500 g mąki pszennej, 50 g drożdży, 90 g cukru, 2 jajka, 125 g masła i 250 ml mleka.
Składniki, które potrzebujesz do przygotowania nadzienia serowego to: 1 kg twarogu sernikowego, 1 jajko, 90 g cukru i 40 g budyniu waniliowego bez dodatku cukru.
Składniki, które potrzebujesz do przygotowania kruszonki to: 125 g masła, 250 g mąki pszennej, 2 żółtka jajka i 120 g cukru.
Jak zrobić kołocz? Poznaj przepis na przygotowanie ciasta:
Drożdże pokrusz i wymieszaj z łyżką cukru, kilkoma łyżkami mąki i ciepłym mlekiem. Zaczyn przykryj ścierką i odstaw na około 15 minut do wyrośnięcia. Pozostałą ilość mąki wsyp do miski, dodaj resztę cukru, wbij jajka, dodaj masło i wyrośnięty zaczyn. Wyrób ciasto i odstaw do ponownego wyrośnięcia.
Kolejnym etapem jest przygotowanie kruszonki:
Wszystkie składniki, które potrzebujesz do przygotowania kruszonki wymieszaj. Wstaw kruszonkę do lodówki. Następnie wyrośnięte ciasto wyłóż na blachę na papier do pieczenia.
Ostatnim etapem jest przygotowanie masy serowej:
Jajko utrzyj z cukrem na puszystą masę. Miksuj, stopniowo dodając twaróg. Następnie wsyp budyń i połącz wszystkie składniki. Posmaruj masą serową, odrywaj kawałki ciasta na kruszonkę i ułóż na serze. Piecz w piekarniku w 180 stopniach przez około 30-40 minut.
Przepis na kołocz jest dobry szczególnie z nadzieniem serowym, które nadaje niezwykle smaczny smak ciasta. Świetnie sprawdzi się na Święta Wielkanocne, Boże Narodzenie lub inne uroczystości.
Przygotowanie kołacza śląskiego nie jest trudne, ale wymaga czasu i cierpliwości. Jest tradycyjnym daniem staropolskiej kuchni, dlatego będąc na Śląsku, możemy zasmakować pysznego kołacza. Co ciekawe, kołacz występuje pod różnymi nazwami i wypiekany jest w innych krajach takich jak np. Czechy, Ukraina lub Węgry.
Alergeny w kołoczu
Lista alergenów dla Kołocza przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Mąka pszenna typ 1850
-
Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Jajko
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Masło
- Mleko 1,5%
- twaróg sernikowy
-
Orzeszki ziemne (arachidowe) i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Żółtko jajka
Wartości odżywcze kołocza
W zakładce "od autora" znajdują się dokładne składniki na przygotowanie ciasta, nadzienia serowego i kruszonki.
Energia i białka
(142g)
Węglowodany
(142g)
Tłuszcze
(142g)
Witaminy
(142g)
Składniki mineralne
(142g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.