Kluski ziemniaczane z mięsem
- Mięso mielone wieprzowe (500 g)
- Ziemniaki późne (1000 g)
- Cebula - 1 sztuka (100 g)
- Skrobia ziemniaczana (mąka ziemniaczana) - 4 łyżki (40 g)
- Boczek wieprzowy bez kości - 1 kawałek (100 g)
- Olej rzepakowy - 2 łyżki (20 ml)
Przepis na kluski ziemniaczane z mięsem krok po kroku
Wszystkie ziemniaki obierz ze skóry i podziel na dwie równe porcje po 0,5 kg.
Jedną połowę ziemniaków ugotuj w lekko solonej wodzie.
Drugą połowę zetrzyj na tarce, odciśnij nadmiar wody.
Ugotowane ziemniaki przepuść przez praskę lub duś na gładką masę.
Połącz oby dwie masy ziemniaków i dopraw do smaku.
Mięso mielone dopraw do smaku.
Do masy ziemniaczanej dodaj skrobię i wymieszaj. Uformuj kulki wielkości pięści.
Do każdego ziemniaczanego placka dodaj odrobinę mięsa i uformuj kulkę.
Tak przygotowane kluski ugotuj w lekko osolonej wodzie do momentu, aż nie wypłyną.
Olej rzepakowy rozgrzej na patelni, zeszklij drobno pokrojoną cebulkę i boczek.
Ugotowane kluski podawaj z cebulką i boczkiem.
-
Kluski śląskie
-
Kluski z makiem
-
Kluseczki francuskie
-
Kluski śląskie z sosem
-
Sos do klusek śląskich
-
Kluski śląskie z mięsem
-
Kluski śląskie Thermomix
-
Kluski z tartych ziemniaków
-
Kluski śląskie z gulaszem
-
Kluski ze śliwkami
-
Szare kluski śląskie
-
Kluski z mięsem z rosołu
-
Kluski drożdżowe
-
Kluski leniwe z bułką tartą
-
Gumiklyjzy
-
Kluski śląskie
Więcej informacji na temat klusków ziemniaczanych z mięsem
Tradycyjne kluski ziemniaczane z mięsem to propozycja obiadowa, która na pewno Cię nasyci i doda energii na długie godziny. Wbrew pozorom nie jest to trudne w wykonaniu danie, dzisiaj przedstawię Ci przepis na kluski ziemniaczane z mięsem, które przygotujesz w krótkim czasie. Potrawa jest łatwa i szybka w przygotowaniu, poradzi sobie z nią nawet osoba, dopiero zaczynając swoją przygodę w kuchni.
Jest to świetne danie, gdy zostaną Ci ugotowane ziemniaki z obiadu. Zamiast je wyrzucać, przygotuj kluski z mięsem mielonym lub szare kluski również z mojego przepisu.
Do ich przygotowania będziesz potrzebować mięso, ziemniaki, skrobię ziemniaczaną, olej, cebulę i odrobinę boczku, z którego powstaną skwarki.
Zatem, jak zrobić kluski ziemniaczane z mięsem?
W pierwszej kolejności zacznij od obrania wszystkich ziemniaków. Następnie, podziel ziemniaki na dwie równe części, tak aby każda miała mniej więcej około 0,5 kg.
Pierwszą z nich ugotuj w lekko osolonej wodzie, drugą połowę zetrzyj na tarce i odciśnij nadmiar wody. Połącz oby dwie masy, dodaj skrobię ziemniaczaną i wymieszaj, dopraw delikatnie solą.
Mięso mielone dopraw do smaku, aby było aromatyczne. Z masy ziemniaczanej zrób kulki wielkości pięści i rozpłaszcz je. Każdą nadziej odrobiną mięsa i uformuj kulki, przypominające kluski. Ugotuj je w lekko osolonej wodzie do momentu, aż nie wypłyną na wierzch.
Olej rzepakowy rozgrzej mocno na patelni i zeszklij drobno pokrojoną cebulkę i boczek.
Ugotowane kluski podawaj z cebulką i boczkiem. Pyszne kluski na obiad gotowe.
To danie jest pyszne i na pewno zasmakuje całej rodzinie, ale należy pamiętać, że jest ono wysokoenergetyczne i przygotowane z produktów o wysokim indeksie glikemicznym. Ziemniaki nie będą najlepszym rozwiązaniem dla osób zmagających się z zaburzeniami gospodarki węglowodanowej, do których należy insulinooporność i cukrzyca typu 2. Charakteryzują się one wysokim indeksem glikemicznym. Jeśli jesteś osobą zdrową, będzie to dobry pomysł na obiad dla Ciebie. Nie pozostaje mi nic innego jak życzyć smacznego!
Alergeny w kluskach ziemniaczanych z mięsem
Lista alergenów dla klusków ziemniaczanych z mięsem przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
Nie posiadamy informacji na temat właściwości alergizujących składników użytych w tym przepisie na kluski ziemniaczane z mięsem
Wartości odżywcze klusków ziemniaczanych z mięsem
Jest to danie wysoko kaloryczne, z wykorzystaniem produktów o wysokim indeksie glikemicznym, dlatego nie zaleca się jego spożycia zbyt często.
Energia i białka
(300g)
Węglowodany
(300g)
Tłuszcze
(300g)
Witaminy
(300g)
Składniki mineralne
(300g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.