Kluski z tartych ziemniaków
- Mąka pszenna typ 500 - 1 szklanka (250 g)
- Ziemniaki późne (500 g)
- Jajko (1 szt.)
Przepis na kluski z tartych ziemniaków krok po kroku
Ziemniaki umyj i obierz ze skóry.
Zetrzyj ziemniaki na tarce o grubych oczkach. Odciśnij i wylej nadmiar wody.
Dodaj jajko, mąkę i odrobinę soli.
Dokładnie wymieszaj masę, do uzyskania jednolitej konsystencji. Ciasto powinno mieć gęstą konsystencję.
W garnku zagotuj wodę z odrobiną soli.
Ugotuj kluski w wodzie, odrywając odrobinę ciasta łyżką.
Gdy kluski wypłyną na górę, będą gotowe do podawania.
-
Kluski śląskie
-
Kluski z makiem
-
Kluseczki francuskie
-
Kluski śląskie z sosem
-
Sos do klusek śląskich
-
Kluski śląskie z mięsem
-
Kluski śląskie Thermomix
-
Kluski śląskie z gulaszem
-
Kluski ze śliwkami
-
Szare kluski śląskie
-
Kluski ziemniaczane z mięsem
-
Kluski z mięsem z rosołu
-
Kluski drożdżowe
-
Kluski leniwe z bułką tartą
-
Gumiklyjzy
-
Kluski śląskie
Więcej informacji na temat klusek z tartych ziemniaków
Kluski z tartych ziemniaków to danie, które przywróci każdego nas do dzieciństwa. Szare kluski, bo tak nazywamy je w Poznaniu, kojarzą mi się z ciepłem domowego ogniska i babcinymi obiadami. Dzisiaj przedstawię Ci przepis na kluski z tartych ziemniaków, który pozwoli poczuć Ci się znów jak małe dziecko. Do ich wykonania będzie potrzebować tylko trzech składników. Będą to ziemniaki, mąka pszenna i jajko. Dodatkowo odrobina soli i garnek z wodą. To tyle, aby powstały pyszne kluski.
Wystarczy, że ziemniaki obierzesz ze skóry i umyjesz dokładnie, a następnie zetrzesz na tarce o grubych oczkach. Odstaw je na chwilę i odciśnij z nadmiaru wody. Dodaj jajko i mąkę, całość dokładnie wymieszaj i dodaj szczyptę soli. Ciasto powinno mieć gęstą konsystencję. W garnku zagotuj wodę z odrobiną soli i łyżką oleju. To zapobiegnie sklejaniu się klusek podczas gotowania.
Wrzucaj kawałki ciasta do wrzącej wody, gdy wypłyną na wierzch, możesz je wyciągać za pomocą łyżki cedzakowej. Charakterystyczne w szarych kluskach jest to, że nie mają one regularnego kształtu, także nie przejmuj się, o to w tym wszystkim chodzi. Kluski będą gotować się tylko kilka minut.
Co ciekawe kluski z tartych ziemniaków możesz przygotować z surowych ziemniaków, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby wykorzystać te, które zostały z obiadu. To taka potrawa, która nie pozwala marnować się żywności.
Skoro już wiesz jak zrobić kluski z tartych ziemniaków, koniecznie spróbuj! Będzie to świetny pomysł na obiad.
Śmiało możesz ugotować kluski z całego przygotowanego ciasta i wykorzystać je później
np. na następny dzień. Wystarczy, że rozgrzejesz olej rzepakowym na patelni, zeszklisz drobno posiekaną cebulę i czosnek przeciśnięty przez praskę. Następnie dodaj kluski i drobno pokrojony boczek. Po 10 minutach masz kolejny pyszny obiad z wykorzystaniem klusek.
Sam widzisz, jak proste są w przygotowaniu szare kluski i jak wiele mają możliwości przygotowania. Wybierz swoje ulubione dodatki i przygotuj pyszny obiad dla całej swojej rodziny. Smacznego!
Alergeny w kluskach z tartych ziemniaków
Lista alergenów dla klusek z tartych ziemniaków przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Mąka pszenna typ 500
-
Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Jajko
Wartości odżywcze klusek z tartych ziemniaków
Pamiętaj, że ziemniaki mają bardzo wysoki indeks glikemiczny, dlatego to danie nie powinno być spożywane przez osoby z zaburzeniami gospodarki węglowodanowej.
Energia i białka
(100g)
Węglowodany
(100g)
Tłuszcze
(100g)
Witaminy
(100g)
Składniki mineralne
(100g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.