Kisiel z żurawiny
- Żurawina świeża - lub mrożona (300 g)
- Cukier (40 g)
- Mąka ziemniaczana - 2 łyżki (20 g)
Przepis na kisiel z żurawiny krok po kroku
Owoce żurawiny umyj (mrożone rozmróź).
Włóż do garnka i rozgnieć . Wlej 300ml wody.
Dodaj cukier, laskę cynamonu, kilka goździków.
Gotuj wszystko razem, aż owoce się niemal całkowicie rozgotują.
Przecedź wszystko przez gęste sitko, tak by oddzielić przyprawy, nasiona i skórki.
Odlej 1/4 soku i zostaw do ostygnięcia.
3/4 wlej z powrotem do garnka i zagotuj.
Do ostudzonej porcji dodaj mąkę ziemniaczaną i dokładnie wymieszaj, tak by nie było grudek.
Wlej sok z mąką do garnka z gotującym się sokiem.
Gotuj mieszając aż do uzyskania odpowiedniej konsystencji.
Przelej do pucharków. Zostaw do ostygnięcia.
Podawaj przystrojone np. bitą śmietaną.
Więcej informacji na temat kisielu z żurawiny
Kisiel z żurawiny to danie, które ma swoje początki jeszcze przed wojną. W Polsce, w latach 20. XX w. stanowił nieodzowny element jadłospisu wigilijnego. Stanowił deser w czasie wieczerzy wigilijnej. Podawano go na ciepło lub na zimno z dodatkiem kleksa śmietany, mlekiem makowym lub migdałowym. Był to przepis, który pojawiał się w prawie każdej książce kucharskiej w tamtym okresie.
Chętnie podzielę się wskazówkami jak zrobić kisiel z żurawiny. Pierwszym elementem jest przygotowanie soku z czerwonych owoców żurawiny. W garnku należy umieścić rozgniecione owoce i zalać dużą szklanką wody. Następnie dodaj cukier oraz przyprawy- laskę cynamonu i kilka goździków. Wszystko razem gotuj, do momentu, gdy owoce całkowicie się rozpadną. Następnie przetrzyj wszystko przez gęste sito lub gazę. To pomoże oddzielić przyprawy i nasiona, od smacznego soku. Z soku odlej niewielką ilość płynu rozmieszaj w niej mąkę ziemniaczaną tak, by zapobiec powstawaniu grudek. Płyn z mąką wlej do gotującego się soku. Wszystko razem podgrzewaj mieszając, aż do uzyskania odpowiedniej konsystencji. W ten sposób otrzymasz kisiel żurawinowy o lekko cierpkim smaku i pięknym, czerwonym kolorze.
Ten prosty przepis na kisiel z żurawiny jest nie tylko dobry w smaku, ale i zdrowy. Żurawina znana jest głównie ze swojego bogactwa w witaminy, głównie A, C i z grupy B. Stosowana jest często przy problemach z układem moczowym. Infekcje dróg moczowych spowodowane są najczęściej przez bakterie Escherichia coli, które się do tych dróg dostają. Żurawina zmniejsza przyczepność tych bakterii do ścian dróg moczowych i zwiększa przez to ich wydalanie z moczem.
W żurawinie zawarte są również flawonoidy podobne budową do tych z czerwonego wina, dlatego wskazuje się, że jej spożywanie ma pozytywny efekt na zapobieganie chorobom serca. Dodatkowo zapobiega wrzodom żołądka, poprzez powstrzymywanie osadzania się H. pylori na ściankach żołądka.
Jeśli potrzebny Ci pyszny przepis na kisiel idealny dla dzieci, to szczególnie polecam właśnie ten z żurawiny.
Alergeny w kisielu z żurawiny
Lista alergenów dla kisielu z żurawiny przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
Nie posiadamy informacji na temat właściwości alergizujących składników użytych w tym przepisie na kisiel z żurawiny
Wartości odżywcze kisielu z żurawiny
Żurawina jest bardzo zdrowym owocem bogatym w witaminę A oraz C. Ma udowodnione działanie zdrowotne na układ moczowy, pokarmowy i sercowy.
Energia i białka
(300g)
Węglowodany
(300g)
Tłuszcze
(300g)
Witaminy
(300g)
Składniki mineralne
(300g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.