Kiełbasa z dzika
- Łopatka z dzika - 2,5 kg (2500 g)
- Boczek surowy - 0,5 kg (500 g)
- Czosnek (70 g)
- Sól (40 g)
- Jelito wieprzowe (26 g)
Przepis na kiełbasa z dzika krok po kroku
Mięso pokrój na mniejsze kawałki. Zmiel na grubych oczkach.
Czosnek, pieprz i jałowiec rozdrobnij w moździerzu. Dodaj do mięsa.
Dodaj resztę przypraw oraz 300 ml wody. Dokładnie wymieszaj.
Przygotuj jelito wieprzowe: namocz w ciepłej wodzie 30 minut. Potem w świeżej wodzie mocz jeszcze 6 godzin.
Nadziewaj kiełbasę wcześniej przygotowanym mięsem.
Parz kiełbasę przez 30 minut w wodzie o temperaturze 75 stopni Celsjusza. Możesz ją też uwędzić.
Więcej informacji na temat kiełbasy z dzika
Kiełbasa z dzika to świetny pomysł na domowej roboty wyrób wędliniarski. Kiełbasa sprawdzi się jako dodatek do kanapek lub podana na ciepło, zapiekana w piekarniku z cebulą pokrojoną w piórka czy też jako potrawa z grilla. Przepis na kiełbasę z dzika nie jest skomplikowany. Musisz pamiętać, aby kupić mięso z pewnego źródła, aby mieć pewność, że zostało przebadane na obecność włośnia, którym może być skażone. Nigdy nie podawaj mięsa z dzika surowego. Kiełbasę należy odpowiednio długo wędzić lub parzyć, aby nadawała się do spożycia. Ten domowy wyrób możesz podać swoim dzieciom i znajomym mając pewność, że domowa kiełbasa nie zawiera sztucznych dodatków. Mięso z dzika jest zdrowszą alternatywą dla mięsa wieprzowego. Ma zdecydowanie wyraźniejszy smak i dużo niższą zawartość tłuszczu. Mięso z dzika jest dobrym źródłem witamin z grupy B oraz cynku i fosforu.
Jakie przyprawy do kiełbasy z dzika? Najlepiej sprawdzi się czosnek, majeranek, pieprz czarny, sól oraz ziele angielskie. Obowiązkowym dodatkiem do dziczyzny jest jałowiec, uważaj jednak na jego ilość, gdyż ma bardzo intensywny smak.
Jak zrobić kiełbasę z dzika? Będziesz potrzebować mięsa z dzika, boczku wieprzowego lub słoniny w proporcjach 5:1. Dodatek boczku lub słoniny sprawi, że kiełbasa nabierze odpowiedniej konsystencji. Jeśli nie chcesz dodawać do swojego wyrobu wieprzowiny wybierz tłustszy kawałek mięsa dzika (karkówkę, przerośnięty boczek). Niezbędny jest dodatek przypraw i osłonki do której włożysz przyprawione mięso (jelito wieprzowe). Kiełbasę możesz wędzić lub parzyć. Wędzenie przedłuża trwałość tego domowego wyrobu.
Podsumowując nasz prosty przepis na kiełbasę swojską możesz wykonać bez większych umiejętności kulinarnych. Spróbuj a już nigdy nie kupisz kiełbasy w sklepie wędliniarskim. Sam możesz decydować o ilości dodanych przypraw, jakości mięsa oraz sposobie przygotowania. Jest to zdrowa alternatywa dla osób, które lubią kiełbasę i chciałyby wykonywać ją własnoręcznie. Jest to doskonałe źródło witamin z grupy B, cynku oraz fosforu.
Alergeny w kiełbasie z dzika
Lista alergenów dla kiełbasy z dzika przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Gorczyca i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- gorczyca
Wartości odżywcze kiełbasy z dzika
Kiełbasa z dzika to bardzo dobra alternatywa dla mięsa wieprzowego. Zawiera mniejsze ilości tłuszczu. Jest mięsem lepszej jakości, rośnie wolniej i w naturalnym środowisku.
Energia i białka
(230g)
Węglowodany
(230g)
Tłuszcze
(230g)
Witaminy
(230g)
Składniki mineralne
(230g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.