Keks czekoladowy
- Czekolada gorzka - 1 tabliczka (120 g)
- Mąka pszenna typ 500 - 1 szklanka (250 g)
- Drożdże świeże - kawałek (20 g)
- Jajko (4 szt.)
- Masło - 1/2 kostki (125 g)
Przepis na keks czekoladowy krok po kroku
Jajka razem z cukrem ubij na gęstą pianę.
Mąkę przesiej przez sito i połącz z drożdżami.
Dodaj ubite jajka do mąki i delikatnie wymieszaj.
Masło włóż do garna i rozpuść. Po chwili dodaj posiekaną czekoladę i wymieszaj.
Rozpuszczone masło z czekoladą odstaw aby ostygło.
Połącz wszystkie składniki i wlej ciasto do formy.
Upiecz keks w piekarniku przez 50 minut w temperaturze 180 stopni.
Więcej informacji na temat keksu czekoladowemu
Keks to forma słodkiego ciasta, które było bardzo popularne w czasach naszych babć. Ciasto to jest także kojarzone z czasami PRL-u jest bardzo proste w przygotowaniu i co najważniejsze dla tamtych czasów tanie, zamiera ogólnodostępne składniki. Jednak od kilku lat tradycyjny keks powraca do łask, a coraz więcej młodych osób go polubiło. Doczekał się on także wielu odmian. Dzisiaj przedstawię Wam jedną z nich, a mianowicie keks czekoladowy.
Tradycyjny, dobry keks zawsze był z bakaliami, w moim przepisie wykorzystam jednak tylko orzechy włoskie, moim zdaniem idealnie pasują do czekolady. Co najważniejsze, zwróćcie uwagę na konsystencję ciasta, będzie ona niezwykle delikatna, puszysta i wilgotna. Dobrze zatem jak zrobić keks czekoladowy, który jest niezwykle smaczny, szybki i łatwy?
To szybki i prosty przepis, który wykonasz w kilka minut, a ciasto będzie niesamowicie pyszne.
Wystarczy, że zaopatrzysz się w mąkę, jajka, masło i czekoladę oraz połączysz wszystkie składniki. W jakiej to robić kolejności dokładnie opowiadam nieco niżej. Pamiętaj aby wybrać dobrej jakości czekoladę, niech będzie ona gorzka o dużej zawartości kakao.
Możesz także dodać cukier waniliowy lub ekstrakt waniliowy.
Przygotowane ciasto przełóż do foremki, najlepiej sprawdzi się tutaj tzw. keksówka. Która jest podłużna i wąska, keks idealnie wyrośnie. Sama nazwa chyba wskazuję na jej przeznaczenie. Formę najpierw wysmaruj odrobiną masła i posyp bułką tartą lub wyłóż papierem do pieczenia. Dzięki temu ciasto nie przypiecze się. Sam widzisz jak łatwy i prosty jest mój przepis na keks czekoladowy. Jeśli więc chcesz przygotować pyszny keks, wykorzystaj mój prosty przepis na dobry deser. Będzie to świetny pomysł na deser lub na święta, które zbliżają się wielkimi krokami. Keks będzie także pyszny z czekoladą postaci polewy. W tym wypadku przygotuj jedną tabliczkę czekolady więcej i rozpuść, a następnie polej upieczone już ciasto. Keks czekoladowy skradnie serca nie tylko wszystkich dorosłych ale także z pewnością tych najmłodszych członków rodziny. Wypróbuj mój przepis i przekonaj się sam.
Alergeny w keksie czekoladowym
Lista alergenów dla keksu czekoladowemu przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Mąka pszenna typ 500
-
Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Jajko
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Masło
Wartości odżywcze keksu czekoladowemu
Wybieraj czekoladę gorzką w dużą zawartością kakao.
Energia i białka
(80g)
Węglowodany
(80g)
Tłuszcze
(80g)
Witaminy
(80g)
Składniki mineralne
(80g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.