Kawa po turecku
- Kawa w proszku (mielone ziarna) - 2 łyżeczki (10 g)
- Cukier - 1 łyżeczka (5 g)
Przepis na kawę po turecku krok po kroku
Do tygielka wsyp kawę, cukier i kardamon.
Zawartość tygielka zalej 1,5 filiżanki zimny wody.
Zawartość tygielka dokładnie wymieszaj.
Naczynie ustaw na kuchence i podgrzewaj na małym ogniu.
Kawę podgrzewaj do zagotowania i pojawienia się pianki.
Poczekaj, aż fusy opadną na dno, jeśli chcesz, możesz użyć również drobnego siteczka do ich przecedzenia.
Wlej kawę do filiżanki.
Więcej informacji na temat kawy po turecku
Kawa po turecku to jeden z tych napojów, który niezwykle często gości na stołach. Obecnie jego popularność nieco spadła, przyćmiona znacznie nowocześniejszymi metodami parzenia kawy, jednak wciąż istnieje wielu miłośników tradycyjnej formy jej parzenia, którzy uczynili z całego procesu codzienny rytuał. Choć nazwa tej kawy brzmi nieco egzotycznie, to jest to najprostsza metoda przygotowania tego napoju. Warto jednak porzucić stary sposób, zalewania kawy zmielonej wodą w kubku i pokusić się o tę nieco bardziej skomplikowaną metodę, która gwarantuje wspaniały smak i aromat. Metoda ta pochodzi z krajów Bliskiego Wschodu, a głównie Turcji, stąd właśnie jej nazwa. Tak przygotowany napój jest znacznie bardziej gęsty, gdyż zwykle nie odfiltrowuje się fusów. Jednak można to robić, gdyż dla wielu osób mogą one stanowić problem i zaburzać doznania smakowe. Można użyć do tego bardzo drobnego siteczka lub filtra. Można też poczekać, aż fusy opadną na dno i wtedy rozlewać płyn do filiżanek, co jest metodą najbardziej polecaną. Oprócz tego taka metoda parzenia gwarantuje również lepszy kolor i bardziej intensywny smak. To coś tylko dla prawdziwych wielbicieli kawy.
Jeśli zastanawiasz się jak zrobić kawę po turecku w swoim własnym domu w jak najprostszy, ale również najsmaczniejszy sposób, to ten przepis będzie idealnym wyborem. Zamiast zalewać kawę wodą z czajnika, dużo lepiej podgotować ją w tygielku, dzięki czemu zyska na smaku.
Przepis na kawę po turecku jest bardzo prosty, a do przygotowania wystarczy tylko kawa i woda. W przepisie został również dołożony cukier, gdyż kawa wychodzi dość gorzka, jednak osoby nieprzepadające za słodkimi napojami mogą z niego zrezygnować. Wtedy kawa będzie jeszcze zdrowsza. Dodatkowo dodaje się do całości kardamonu, by wspaniale pachniała i smakowała. Z tego przepisu dowiesz się jak parzyć kawę po turecku w najbardziej tradycyjny sposób.
Kawa może być również parzona bez tygielka, wtedy dobrze jest zastąpić go małym garnuszkiem. Nie warto zupełnie rezygnować z użycia naczynia i gotowania kawy, gdyż to pozbawi ją tego charakterystycznego aromatu i smaku. To dobra opcja do śniadania. Jest tak pyszna, że skradnie serce każdego, kto tylko jej spróbuje.
Alergeny w kawie po turecku
Lista alergenów dla kawy po turecku przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
Nie posiadamy informacji na temat właściwości alergizujących składników użytych w tym przepisie na kawę po turecku
Wartości odżywcze kawy po turecku
Kawa jest napojem bardzo zdrowym, jednak warto jest ograniczyć, dodawany do niej cukier.
Energia i białka
(215g)
Węglowodany
(215g)
Tłuszcze
(215g)
Witaminy
(215g)
Składniki mineralne
(215g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.