Kaszanka
- Kasza jęczmienna perłowa - 2 woreczki (200 g)
- Kasza gryczana - 2 woreczki (200 g)
- Schab wieprzowy bez kości (600 g)
- Cebula - 1 sztuka (100 g)
- Jelito wieprzowe (1 g)
- Bulion warzywny (1500 ml)
- Czosnek - 2 ząbki (10 g)
Przepis na kaszankę krok po kroku
Kaszę mocno wypłucz pod wodą i ugotuj w garnku do miękkości.
W osobnym garnku przygotuj bulion i ugotuj w nim mięso.
Jelita wymocz w zimnej wodzie.
Ugotowane mięso rozdrobnij i wymieszaj z kaszą, dodaj drobno posiekaną cebulkę i czosnek.
Farsz możesz delikatnie podlać bulionem.
Flaki wieprzowe napełnij maksymalnie, a co jakiś czas zawiń kawałkiem sznurka.
Kaszankę sparz w gorącej wodzie przez 30-40 minut, a następnie ostudź.
Więcej informacji na temat kaszanki
Kaszanka to rodzaj dania, które trzeba pokochać. Albo się to danie uwielbia, albo nienawidzi. Dzisiaj przedstawię Ci szybki i prosty przepis na kaszankę. Dzięki niemu na pewno je pokochasz i będziesz wracać częściej do tej potrawy. Danie to sprawdzi się szczególnie teraz w sezonie grillowym, śmiało możesz zastąpić tradycyjną kiełbasę domową kaszanką z kaszy jęczmiennej.
Zatem, jak zrobić kaszankę?
Do jej przygotowania będziesz potrzebować kilku składników takich jak: kasza jęczmienna, kasza gryczana, schab wieprzowy, cebula, bulion i jelito wieprzowe. Dodatkowo postaw na aromatyczne przyprawy, takie jak lubczyk, majeranek.
Możesz skorzystać z gotowego bulionu, pamiętaj, tylko aby zwracać szczególną uwagę na jego skład. Szczególnie polecam bulion warzywny w szklanym słoiczku, dostępny w każdym większym sklepie. Nie polecam gotowych kostek rosołowych, charakteryzują się one wysokim przetworzeniem i dużą ilością soli w składzie.
Jednym z głównych składników jest kasza gryczana, dostarcza nam między innymi lizynę i tryptofan, a także witaminy z grupy B, które są niezwykle istotne do prawidłowego funkcjonowania naszego układu nerwowego, a także wielu składników mineralnych takich jak wapń, fosfor, magnez, cynk czy jod. Co ważne należy ona do produktów o niskim indeksie glikemicznym, co jest szczególnie ważne dla osób z zaburzeniami gospodarki węglowodanowej. Do takich zaburzeń należy między innymi insulinooporność czy choroba, jaką jest cukrzyca typu 2. Naturalnie kasza gryczana nie zawiera glutenu co, jest istotne, dla wszystkich osób z chorobami glutenozależnymi np. celiakia lub dla osób, które z innych przyczyn wykluczają gluten ze swojej codziennej diety.
Moja kaszanka jest wieprzowa, ale śmiało możesz przygotować ją też z podrobami, wtedy będzie zdecydowanie bardziej tradycyjna.
Domowa kaszanka będzie dobra praktycznie z każdym rodzajem mięsa.
Mój sprawdzony przepis na kaszankę opisuję nieco niżej, dlatego koniecznie zajrzyj i przekonaj się jakie to proste w przygotowaniu danie.
Alergeny w kaszance
Lista alergenów dla kaszanki przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Kasza jęczmienna perłowa
-
Seler i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- bulion warzywny
Wartości odżywcze kaszanki
Tak przygotowane kaszanki możesz spożyć od razu lub zamrozić.
Energia i białka
(100g)
Węglowodany
(100g)
Tłuszcze
(100g)
Witaminy
(100g)
Składniki mineralne
(100g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.