Karmelizowana marchew
- Marchewka (300 g)
- Miód - 2 łyżeczki (20 g)
- Oliwa z oliwek - 3 łyżki (45 ml)
Przepis na karmelizowaną marchew krok po kroku
Marchewki umyj i obierz.
Pokrój je na mniejsze kawałki.
Do dużej miski dodaj miód, oliwę i cynamon i zamocz w marynacie marchewki.
Marchewki przełóż do naczynia żaroodpornego i piecz w piekarniku nagrzanym do 180 stopni przez 35 - 40 minut.
-
Pasztet z cukinią
-
Sałatka z cukinii
-
Placki z dyni
-
Pasztet wegetariański
-
Rogaliki drożdżowe
-
Kotlety z kalafiora
-
Pomidory z mozzarellą
-
Koreczki
-
Ciasto francuskie ze szpinakiem
-
Ciasto marchewkowe fit
-
Kotleciki z kaszy gryczanej
-
Rogale marcińskie
-
Ciasto francuskie na słono
-
Kotlety z cukinii
-
Szybka pizza
-
Pasta z ciecierzycy
-
Brownie z fasoli
-
Tarta z warzywami
-
Wegetariańskie przekąski
Więcej informacji na temat karmelizowanej marchwi
Karmelizowana marchew to pomysł na naprawdę wspaniały dodatek do obiadu. Przepysznie smakuje i cudownie się prezentuje. Na pewno przypadnie do gustu wszystkim miłośnikom słodkości, gdyż w tym daniu jej nie brakuje. To zasługa pysznego miodu, który idealnie współgra z pieczoną marchewką, tworząc wspaniałe danie. Marchewki świetnie sprawdzą się jako dodatek do drugiego dania, niekoniecznie w słodkiej odsłonie.
Przepis na karmelizowaną marchew pozwala stworzyć w swojej kuchni proste danie, które smakuje jak z najlepszych restauracji. Dodatek takich marchewek wzbogaci każde, nawet najnudniejsze danie. Mają niezwykły słodki smak, który idealnie łączy się z każdym daniem. To naprawdę uniwersalny dodatek.
Jeśli zastanawiasz się jak zrobić karmelizowane marchewki, które smakują niezwykle pysznie, a ich wykonanie nie zajmie ci zbyt dużo czasu, to ten przepis będzie strzałem w dziesiątkę. Powstają z niego miękkie marchewki w pysznej słodkiej glazurze, obok których ciężko jest przejść obojętnie. Całość dopełnia szczypta cynamonu, która jeszcze bardziej podkręca smak całej potrawy.
Najlepiej robić te marchewki w miodzie, jednak można użyć również innego słodzika w płynie. Sprawdzi się również syrop daktylowy czy z agawy, a także klonowy. Jednak dobrze jest wykorzystać polski miód, który nie tylko wspaniale smakuje, ale także zawiera sporo cennych składników mineralnych. Idealnie sprawdzi się miód akacjowy i wielokwiatowy. Lepiej jednak nie korzystać z miodu sztucznego.
W takiej opcji świetnie wypadną wszystkie wersje marchwi. Bardzo dobrze sprawdzi się na przykład mini marchewka, której wcale nie trzeba nawet obierać. W takiej malutkiej wersji na pewno przypadnie do gustu najmłodszym domownikom.
Można je także przygotować w wersji na patelni. Wystarczy chwile je podgotować, a potem podsmażyć na maśle z miodem.
Jednak wersja z piekarnika, jest dużo szybsza i zdecydowanie smaczniejsza. Ze względu na dłuższą obróbkę termiczną całość ma lepszy smak i jest bardziej miękka. W tym przepisie świetnie sprawdzi się młoda marchewka, której nie trzeba nawet obierać.
Alergeny w karmelizowanej marchwi
Lista alergenów dla karmelizowanej marchwi przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
Nie posiadamy informacji na temat właściwości alergizujących składników użytych w tym przepisie na karmelizowaną marchew
Wartości odżywcze karmelizowanej marchwi
To zdrowy dodatek, jednak powinny na niego uważać osoby z cukrzycą, gdyż zawiera sporo cukrów prostych i wysoki indeks glikemiczny.
Energia i białka
(91g)
Węglowodany
(91g)
Tłuszcze
(91g)
Witaminy
(91g)
Składniki mineralne
(91g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.