Kalmary
- Kalmary - Wykorzystaj mrożone kalmary, w postaci krążków (500 g)
- Mąka pszenna typ 500 (80 g)
- Jajko (1 szt.)
- Wino białe wytrawne (110 ml)
- Olej rzepakowy - do smażenia (1000 ml)
Przepis na kalmary krok po kroku
W misce wymieszaj jajko z winem, 0,25 łyżeczki soli i pieprzu, 0,5 łyżeczki papryki i mąką.
Rozgrzej olej do 180-200 C.
Kalmary zamocz w cieście i wkładaj na rozgrzany olej.
Smaż po 1-1,5 minuty z każdej strony.
Więcej informacji na temat kalmarów
Kalmary to owoce morza, a dokładniej mięczaki z gromady głowonogów, które zamieszkują oceany i morza. Same kalmary są dosyć niskokalorycznym produktem, o dużej zawartości białka. Mają tylko 92 kcal w 100 g i około 16 g białka. Jako potrawa kojarzone są z różnymi barami. Podawane są najczęściej jako chrupiące krążki, smażone na głębokim tłuszczu. Rzadko kto jadł je w innej wersji. Samodzielne przygotowywaniu kalmarów, także jest rzadkością. Wielu Polaków nie przepada za tymi owocami morza, co najczęściej spowodowane jest złym przygotowaniem. Dlatego wyjaśnię Ci jak zrobić kalmary, które zaskoczą znajomych i będą smaczne. W Polsce ciężko jest dostać świeże kalmary i nigdy się z nimi nie spotkałam w żadnym sklepie. Dostępne są natomiast kalmary mrożone najczęściej w wersji krążków panierowanych lub nie. W przepisie wyjaśnię jak przygotować kalmary, z tych które nie są panierowane, ale jeżeli wolisz maksymalnie ułatwić przygotowanie, to możesz skorzystać z tych gotowych krążków w panierce. Może się wydawać, że zrobienie takich gotowych kalmarów jest banalnie proste, ale to nie panierowanie jest tutaj najważniejszym etapem. Panierować możesz je z dodatkiem ulubionych przypraw. Ja używam soli, pieprzu i papryki. Przyprawy mieszamy z jajkiem i opcjonalnie białym winem. Następnie dodajemy mąkę i dokładnie mieszamy, aby uzyskać jednolite ciasto. Jeżeli nie jesz jaj, to możesz obtoczyć kalmary w samej mące z przyprawami. Żeby uzyskać wersję bezglutenową, użyj mąki ryżowej. W garnku/głębokiej patelni/frytkownicy rozgrzewamy dużo oleju. Krążki kalmarów zanurzamy w cieście i wkładamy partiami na rozgrzany olej. Jeżeli na raz wrzucimy dużą ilość kalmarów, obniży się temperatura oleju, a co za tym idzie, nie wyjdą takie chrupiące i ich czas smażenia się wydłuży. Najważniejszym krokiem jest smażenie, a dokładnie to jak długo smażyć kalmary. Jeżeli zbyt długo je smażysz, wyjdą twarde i gumowate, a to nie zachęca do ich jedzenia. Smażymy je około 1-1,5 minuty z każdej strony, aby uzyskać złoty kolor. Podajemy je od razu po usmażeniu. Po wystygnięciu kalmary robią się gumowate, dlatego nie można przygotowywać ich przed czasem. Świetnie smakują z sosem czosnkowym.
Alergeny w kalmarach
Lista alergenów dla kalmarów przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Mięczaki i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Kalmary
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Mąka pszenna typ 500
-
Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Jajko
-
Dwutlenek siarki i siarczyny - alergen może być obecny w:
- Wino białe wytrawne
Wartości odżywcze kalmarów
Kalmary możesz przygotować także w wersji bezglutenowej, czyli zamieniając mąkę pszenną na ryżową.
Energia i białka
(190g)
Węglowodany
(190g)
Tłuszcze
(190g)
Witaminy
(190g)
Składniki mineralne
(190g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.