Hummus z oliwkami
- Ciecierzyca nasiona suche (250 g)
- Tahini (pasta sezamowa) (100 g)
- Oliwa z oliwek - 5 łyżek stołowych (50 ml)
- Oliwki zielone marynowane konserwowe (120 g)
- Cytryna (50 g)
- Natka pietruszki - 1 pęczek (20 g)
Przepis na hummus z oliwkami krok po kroku
Ciecierzycę umieść w garnku, wlej wodę i wsyp łyżkę soli, gotuj do miękkości.
Wystudź ciecierzycę.
Umieść w malakserze, dodaj sok z cytryny, tahini, ząbki czosnku, sól, kumin i oliwę z oliwek.
Rozdrobnij do powstania gładkiej masy.
Posiekaj oliwki i natkę pietruszki, dodaj do pasty i wymieszaj.
-
Hummus
-
Hummus paprykowy
-
Humus z soczewicy
-
Hummus z buraka
-
Hummus pomidorowy
-
Hummus z bobu
-
Hummus z warzywami
-
Hummus z dyni
-
Hummus z papryką
-
Kasza bulgur z hummusem
-
Tradycyjny ekspresowy hummus z suszonymi pomidorami
-
Hummus z suszonymi pomidorami i oliwkami bez tahini
-
Sałatka z tofu i orzechami oraz pełnoziarniste tosty z hummusem i mozzarellą
-
Hummus
Więcej informacji na temat hummusu z oliwkami
Hummus z oliwkami to doskonała propozycja na pyszną pastę do chleba i nie tylko. Pasta z ciecierzycy i oliwek do tradycyjne danie wywodzące się z kuchni arabskiej. Przepis na hummus z oliwkami jest bardzo prosty, dlatego nie musisz mieć dużego doświadczenia kulinarnego, aby ją przygotować. Do zrobienia pysznej pasty potrzebne Ci będą następujące produkty spożywcze: ciecierzyca, czosnek, kumin, oliwki zielone, natka pietruszki, oliwa z oliwek, cytryna, tahini.
Jak zrobić hummus z oliwkami? Ciecierzycę umieść w garnku, wlej wodę i wsyp łyżkę soli, gotuj do miękkości. Wystudź ciecierzycę i umieść w malakserze, dodaj sok z cytryny, tahini, ząbki czosnku, sól, kumin i oliwę z oliwek, rozdrobnij do powstania gładkiej masy. Posiekaj oliwki i natkę pietruszki, dodaj do pasty i wymieszaj.
Ciecierzyca to roślina z rodziny bobowatych inaczej zwana grochem włoskim. Ciecierzyca jest przede wszystkim źródłem złożonych węglowodanów. Ziarna zawierają dużo błonnika, dlatego poprawiają perystaltykę jelit. Błonnik pozwala także utrzymać stały poziom glukozy we krwi, dodatkowo wpływa na dłużej utrzymujące się uczucie sytości. Pasta sezamowa zwana tahini jest bogata w białko. Jest źródłem dobrej jakości tłuszczów jedno- i wielonienasyconych. Sezam ma niski indeks glikemiczny i jest nasionem zawierającym dość sporo błonnika. Jest też dobrym źródłem potasu i fosforu. Pomaga obniżać poziom cholesterolu we krwi oraz ma właściwości przeciwzapalne. Potas jest pierwiastkiem odpowiadającym za prawidłową pracę serca oraz obniżenie ciśnienia krwi. Bierze także udział w prawidłowym skurczu mięśni. Ma ważny wpływ na zachowanie prawidłowej gospodarki wodno-elektrolitowej. Oliwki czarne to właściwie owoce, które są źródłem dobrej jakości tłuszczów, korzystnie wpływających na nasz układ krwionośny.
Podsumowując pasta do chleba, jaką jest hummus, może być przechowywana w lodówce przez 7-10 dni. Hummus można wykorzystać do przygotowania zapiekanego mięsa mielonego lub jako bazę sosu do sałatek ze świeżych warzyw. Domowy hummus jest równie smaczny, co gotowe wyroby. Hummus możesz wzbogacić suszonymi pomidorami.
Alergeny w hummusie z oliwkami
Lista alergenów dla hummusu z oliwkami przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Nasiona sezamu i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- tahini (pasta sezamowa)
Wartości odżywcze hummusu z oliwkami
Hummus z oliwkami to bardzo zdrowa pasta z ciecierzycy. Jest bardzo dobrym źródłem błonnika pokarmowego. Zawiera nienasycone kwasy tłuszczowe. Pasta ma niski indeks glikemiczny i nie podnosi gwałtownie poziomy cukru we krwi.
Energia i białka
(100g)
Węglowodany
(100g)
Tłuszcze
(100g)
Witaminy
(100g)
Składniki mineralne
(100g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.