Hałuski
- Ziemniaki późne (360 g)
- Mąka pszenna typ 500 (160 g)
- Jajko (1 szt.)
Przepis na hałuski krok po kroku
Ziemniaki ugotuj do miękkości w lekko osolonym wrzątku. Następnie ostudź i przeciśnij przez praskę.
Do ziemniaków dodaj mąkę i wbij jajko. Dodaj odrobinę soli i pieprzu. Całość wymieszaj razem.
Z ciasta odłamuj małe kawałki w kształcie klusek i wrzucaj je do wrzącej wody.
Kluski gotuj 12 minut od wypłynięcia.
-
Fasola po bretońsku
-
Ratatuj
-
Pasztet wegetariański
-
Zupa czosnkowa
-
Flaczki z boczniaków
-
Kotlet z kaszy gryczanej
-
Fuczki
-
Placki z kabaczka
-
Małdrzyki
-
Spaghetti neapolitana
-
Cannoli ze szpinakiem
-
Tartaletki z warzywami
-
Risotto ze szparagami
-
Kotleciki z ziemniaków
-
Kotlety z brokułów
-
Makaron z tofu
-
Ryż z jajkiem
-
Cukinia z piekarnika
-
Szybki obiad wegański
Więcej informacji na temat hałusków
Hałuski to drobne podhalańskie kluseczki robione na bazie ziemniaków. Są niezwykle pyszne, a przy tym bardzo łatwe. To świetna alternatywa dla kopytek, jednak znacznie łatwiejsza i szybsza do przygotowania. Tak jak kopytka można je podawać zarówno same, bez dodatków lub z różnorakimi opcjami. Od podsmażonego boczku po aromatyczne sosy. To świetna opcja dla wszystkich miłośników tradycyjnej kuchni. Choć oryginalny przepis nieco się różnił, z biegiem czasu nieco ewoluował i teraz najbardziej popularna jest właśnie ta wersja. Początkowo zamiast ugotowanych ziemniaków do ich przygotowania używała się tylko surowej wersji, do której dodawało się niezbyt dużo mąki, tylko do osiągnięcia odpowiedniej konsystencji. Dzisiejsze kluseczki dużo bardziej przypominają słowackie haluszki, nie tylko z nazwy ale również pod względem przygotowania. Od kopytek różnią się nie tak gładką powierzchnią i mniej estetycznym wyglądem.
Przepis na hałuski jest bardzo prosty i przypomina popularne kopytka, a także włoskie kluseczki gnocchi. Do wykonania potrzeba tylko 3 składników, które można z łatwością znaleźć w większości sklepów, a także domowych spiżarni. Głównym składnikiem są oczywiście ziemniaki. Najlepiej, by były dość zbite i niezbyt kruche. Można również połączyć ugotowane ziemniaki z tymi surowi dla ciekawszej faktury. Ten przepis to świetna opcja na wykorzystanie warzyw z obiadu. Dzięki temu można uniknąć marnowania żywności, co jest dobre nie tylko dla budżetu, ale również dla planety.
Jeśli zastanawiasz się jak zrobić hałuski w swoim domu w najprostszy sposób, to ta receptura na pewno przypadnie ci do gustu. Całość jest bardzo prosta w przygotowaniu, tak że spokojnie poradzą sobie z nią nawet początkujący kucharze.
Hałuski góralskie to naprawdę pyszne kluski, które sprawdzą się na codzienne posiłki. Będą świetną opcją dla miłośników tradycyjnych potraw. Zwykle w klasycznej opcji podaje się je z bryndzą, serem na bazie owczego mleka, który naprawdę świetnie komponuje się z tymi kluskami. Tak przygotowane są naprawdę smaczne. Te pyszne kluseczki będą dobre nawet dla wegetarian, gdyż nie ma w nich udziału mięsa. To zdecydowanie najlepsze regionalne kluski, które znakomicie sprawdzą się na obiad.
Alergeny w hałuskach
Lista alergenów dla hałusków przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Mąka pszenna typ 500
-
Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Jajko
Wartości odżywcze hałusków
To danie, które dobrze jest podawać z jakimś źródłem białka i warzywami. Nie powinno gościć zbyt często w menu osób z cukrzycą.
Energia i białka
(190g)
Węglowodany
(190g)
Tłuszcze
(190g)
Witaminy
(190g)
Składniki mineralne
(190g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.