Frytki
- Ziemniaki młode - najlepiej typu B lub C (1000 g)
- Olej rzepakowy - do smażenia (1000 ml)
Przepis na frytki krok po kroku
Ziemniaki pokrój w łódeczki lub słupki.
Zagotuj w ganku wodę z solą.
Wypłucz ziemniaki.
Włóż je do wrzącej wody na 3-4 minut.
Przygotuj miskę z zimną wodą - najlepiej z lodem.
Wyciągnij ziemniaki z wrzącej wody i włóż na 1-2 do wody z lodem.
Przełóż ziemniaki na tacę, aby obeschły. Zostaw je na 20 minut.
Następnie rozgrzej olej do 140 C.
Włóż osuszone frytki do oleju i smaż około 7-8 minut.
Wyjmij frytki, rozłóż na tacy i lekko osusz. Zostaw tak ziemniaki na 30 minut.
Rozgrzej olej do 190-200 C.
Smaż ziemniaki około 2 minut, aż zrobią się złote.
-
Ziemniaczki z piekarnika
-
Frytki z batatów
-
Frytki z piekarnika
-
Frytki belgijskie
-
Bataty z piekarnika
-
Frytki z marchewki
-
Poutine
-
Frytki z dyni
-
Frytki z cukinii
-
Frytki stekowe
-
Domowe frytki z piekarnika
-
Frytki w piekarniku
-
Zakręcone frytki
-
Frytki z serem
-
Frytki z selera
-
Sos do frytek
-
Frytki z buraków
-
Ziemniaki z piekarnika
-
Frytki domowe
Więcej informacji na temat frytek
Frytki to mój ulubiony fast food. Mimo że frytki wydają się czymś banalnym w przygotowaniu, to często zastanawiamy się jak zrobić frytki, które będą takie jak te z restauracji. Zdradzę Ci sposób na najlepsze domowe frytki belgijskie.
Żeby uzyskać idealne frytki z ziemniaków, musimy wybrać właściwy typ ziemniaków. Wyróżnia się 3 podstawowe typy kulinarne ziemniaków: A, B i C (są też typy pośrednie, czyli AB i BC). Różnią się one zawartością skrobi. To wpływa na, to jak zachowuje się miąższ podczas gotowania, a co za tym idzie, warunkują ich przydatność do poszczególnych potraw. Ziemniaki typu A mają małą zawartość skrobi i po ugotowaniu utrzymują swój kształt, dlatego nazywane są ziemniakami sałatkowymi. Takie ziemniaki najlepiej będą utrzymywać zwięzłą konsystencję i swój kształt po ugotowaniu i pokrojeniu. Typ B to takie uniwersalne ziemniaki, o średniej zawartości skrobi. Ten typ najlepiej nadaje się do gotowania, jako zwykły dodatek do obiadu. Natomiast typ C to ziemniaki o wysokiej zawartości skrobi. Takie kartofle po ugotowaniu łatwo się rozpadają. Są najlepsze na frytki, czy purée. O typ lub odmianę ziemniaka najlepiej zapytać sprzedawcę. Jeżeli nie zna typu, wystarczy odmiana, a w internecie sprawdzisz typ, w katalogu odmian ziemniaków.
Tradycyjnie frytki belgijskie są smażone, dlatego takie też przygotujesz, wykorzystując ten przepis na dobre frytki belgijskie, ale jeżeli chcesz obniżyć ich kaloryczność, to możesz je upiec. Przygotowanie frytek zaczynamy od pokrojenia ziemniaków w łódeczki (jeżeli są to młode ziemniaki, to ich nie obieram). Takie ziemniaki wrzucamy na kilka minut do wrzątku, a potem do miski z zimną wodą (najlepiej z lodem). Po chwili wyciągamy frytki z wody i osuszamy przy pomocy ręcznika papierowego. Dobre frytki powinno smażyć się dwa razy. Zaczynamy od rozgrzania oleju do około 140 stopni Celsjusza. Pierwsze smażenie trwa około 7-8 minut. Potem wyciągamy frytki, zostawiamy na około 20-30 minut. Następnie rozgrzewamy olej do około 190-200 stopni Celsjusza i smażymy już tylko 2-3 minuty, aż ładnie się zezłocą.
Takie frytki wychodzą chrupiące z zewnątrz i miękkie w środku.
Alergeny w frytkach
Lista alergenów dla frytek przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
Nie posiadamy informacji na temat właściwości alergizujących składników użytych w tym przepisie na frytki
Wartości odżywcze frytek
Frytki możesz też upiec.
Energia i białka
(220g)
Węglowodany
(220g)
Tłuszcze
(220g)
Witaminy
(220g)
Składniki mineralne
(220g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.