Dżem ze śliwek
- Śliwki (1500 g)
- Cukier (250 g)
Przepis na dżem ze śliwek krok po kroku
Śliwki porządnie umyj, przekrój na cząstki i usuń pestki.
Śliwki włóż do garnka i zalej 2 szklankami wody. Dodaj szczyptę cynamonu.
Gotuj owoce przez 20 minut, aż zmiękną, a woda wyparuje.
Po tym czasie śliwki podsmaż przez 10 minut. Następnie dorzuć cukier i smaż przez 40 minut.
Kolejnego dnia również podsmaż dżem przez 30 minut, by jeszcze bardziej zmiękł.
Gotowy dżem przełóż do dużego słoika lub 2 mniejszych.
Słoiki szczelnie zamknij.
-
Dżem z dyni
-
Dżem truskawkowy
-
Dżem z aronii
-
Dżem z czarnej porzeczki
-
Dżem z pigwy
-
Dżem z czereśni
-
Dżem z wiśni
-
Dżem z czerwonej porzeczki
-
Dżem z cukinii
-
Dżem z agrestu
-
Dżem z czerwonych porzeczek
-
Dżem z gruszek
-
Dżem z borówek amerykańskich
-
Rogaliki z dżemem
-
Dżem z brzoskwiń
-
Dżem z malin
-
Dżem z jagód
-
Dżem jabłkowy
-
Dżemy
Więcej informacji na temat dżemu ze śliwek
Dżem ze śliwek to wspaniały i pyszny owocowy dodatek, który świetnie wzbogaci każde słodkie danie. Idealnie pasuje do wypieków, naleśników czy placuszków. Jest niezwykle słodki, choć nie dodaje się do niego zbyt dużo cukru. Ma niezwykły lekko korzenny smak, ze względu na dodatek cynamonu, który świetnie dopełnia wyrazisty smak smażonych śliwek. To jeden z tych dodatków, który najlepiej smakuje zrobiony własnoręcznie.
Przepis na dżem ze śliwek wcale nie jest tak trudny, jak może się wydawać. Używa się do niego tylko 2 składników, dzięki czemu całość wychodzi również bardzo tania. Najlepiej korzystać z bardzo dojrzałych i miękkich śliwek, które nie tylko lepiej smakują po usmażeniu, ale także łatwiej rozpadają się na mniejsze części i można je smażyć znacznie szybciej. Bardzo dojrzałe śliwki są tak słodkie, że można dodać do nich nawet mniej cukru, by całość nie stała się zbyt mdląca.
Ten prosty przepis pozwoli ci wykonać wspaniałą konfiturę własnoręcznie, w swoim własnym domu. Dzięki temu będzie ona dużo zdrowsza i bardziej wartościowa. Będzie miała nie tylko więcej owoców, ale również zdecydowanie mniej cukru. Jeżeli chce się uzyskać nieoczywiste połączenie smakowe można również zamienić cukier na miód. Osoby z cukrzycą i insulinoopornością mogą też skorzystać z dowolnego słodzika, dzięki czemu całość będzie miała niższy indeks glikemiczny.
Jeśli zastanawiasz się jak się robi dżem śliwkowy, który wspaniale smakuje, a jest naprawdę łatwy, to ten przepis na pewno przypadnie ci do gustu. Oprócz tego ten wyrób jest znacznie zdrowszy niż te oferowane w sklepach. Nie zawiera żadnych konserwantów ani innych dodatków spożywczych, dlatego jest bezpieczny nawet dla dzieci czy alergików.
Z tej receptury dowiesz się jak zrobić dżem śliwkowy, który można zrobić też ze śliwek czerwonych. Ten domowy przetwór jest tak pyszny, że świetnie pasuje do domowych deserów. Idealnie sprawdzi się do wszelkich ciast i ciasteczek, wspaniale współgra także z naleśnikami. To dobry wybór dla wszystkich, którym zależy na zdrowych i pełnowartościowych produktach.
Alergeny w dżemie ze śliwek
Lista alergenów dla dżemu ze śliwek przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
Nie posiadamy informacji na temat właściwości alergizujących składników użytych w tym przepisie na dżem ze śliwek
Wartości odżywcze dżemu ze śliwek
To świetny pomysł na zdrowy owocowy dodatek do głównych dań, w wersji bardziej fit można cukier zamienić na słodzik.
Energia i białka
(88g)
Węglowodany
(88g)
Tłuszcze
(88g)
Witaminy
(88g)
Składniki mineralne
(88g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.