Dżem z jagód
- Jagody (2000 g)
- Cukier - niecała szklanka cukru (100 g)
Przepis na dżem z jagód krok po kroku
Jagody dokładnie opłucz i przełóż do wysokiego garnka.
Zasyp cukrem wymieszaj i doprowadź do wrzenia.
Zmniejsz ogień i podgrzewaj bez przykrycia ok. 15 minut.
Gorący dżem przełóż do słoików i pasteryzuj w 90 stopniach ok. 10-15 minut.
-
Dżem z dyni
-
Dżem truskawkowy
-
Dżem z aronii
-
Dżem z czarnej porzeczki
-
Dżem z pigwy
-
Dżem z czereśni
-
Dżem z wiśni
-
Dżem z czerwonej porzeczki
-
Dżem z cukinii
-
Dżem z agrestu
-
Dżem z czerwonych porzeczek
-
Dżem z gruszek
-
Dżem z borówek amerykańskich
-
Rogaliki z dżemem
-
Dżem z brzoskwiń
-
Dżem z malin
-
Dżem jabłkowy
-
Dżem z winogron
-
Dżemy
Więcej informacji na temat dżemu z jagód
Domowy dżem z jagód to świetny pomysł na to, aby przedłużyć sezon na te przepyszne owoce w swojej kuchni. Dostępność świeżych, lokalnych jagód w Polsce jest dość ograniczona czasowo, dlatego warto wiedzieć jak zrobić dżem z jagód i móc cieszyć się jego smakiem przez długi czas, również podczas zimnych, deszczowych wieczorów, kiedy o świeżych jagodach można tylko pomarzyć. Koniecznie wypróbuj nasz przepis na dżem jagodowy, który przygotujesz szybko i łatwo, a efekty zadowolą każdego. Przetwory to świetny sposób na to, aby cieszyć się smakiem jagód poza sezonem, kiedy znikną ze sklepów i straganów. Pewnie zastanawiasz się teraz jak zrobić dżem jagodowy z jagód leśnych, aby miał odpowiedni smak i konsystencję. Do dżemu i wszelkiego rodzaju konfitur najlepiej sprawdzą się dojrzałe owoce. Oprócz jagód niezbędny będzie także cukier, aby nieco przełamać kwaskowatość z czarnych jagód. Standardowo przyjmuje się, że ilość cukru powinna być o połowę mniejsza od ilości jagód - przykładowo, jeśli przygotowujesz dżem z kilograma owoców, powinnaś/eś dodać 500 g cukru. Jednak w praktyce ilość cukru najlepiej uzależnić od indywidualnych preferencji smakowych. Pamiętaj też że cukier jest bardzo kaloryczny i znacząco zwiększa indeks glikemiczny potraw, do których go dodajemy. Dlatego warto rozważyć zastąpienie go ksylitolem, który ma o połowę mniejszą kaloryczność oraz zerowy indeks glikemiczny. W zależności od tego jaką konsystencję chcesz uzyskać możesz przygotować dżem bez żelfixu, jak również z jego dodatkiem - będzie wtedy bardziej gęsty, sztywny i zwarty.
Jagody to jedne z najzdrowszych owoców. Są doskonałym źródłem witaminy C, błonnika pokarmowego oraz związków o działaniu przeciwzapalnym i przeciwstarzeniowym. Dlatego, warto móc jeść je przez cały rok a domowe przetwory to na to idealny sposób. Dżem z czarnych jagód możesz wykorzystać jako dodatek do owsianek, naleśników, placuszków i omletów na słodko. Świetnie sprawdzi się również do ciast, nadając im lekkiego, kwaskowatego posmaku.
Alergeny w dżemie z jagód
Lista alergenów dla dżemu z jagód przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
Nie posiadamy informacji na temat właściwości alergizujących składników użytych w tym przepisie na dżem z jagód
Wartości odżywcze dżemu z jagód
Dżem z dużą ilością dodanego cukru ma wysoką kaloryczność i indeks glikemiczny, dlatego w dużych ilościach nie będzie wskazany dla osób z cukrzycą, czy insulinoopornością.
Energia i białka
(70g)
Węglowodany
(70g)
Tłuszcze
(70g)
Witaminy
(70g)
Składniki mineralne
(70g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.