Dżem z czarnego bzu
- Kwiaty czarnego bzu (1000 g)
- Miód - 4 łyżki (100 g)
- Sok z cytryny - 2 łyżki (20 ml)
Przepis na dżem z czarnego bzu krok po kroku
Owoce czarnego bzu oczyść, osusz, przełóż do dużego garnka.
Rozdrobnij za pomocą blendera na gęsty mus.
Dodaj 100 ml wody i sok z cytryny.
Postaw garnek na kuchence.
Gotuj owoce z wodą ok. 40 minut na wolnym ogniu, do momentu aż woda wyparuje, a owoce zgęstnieją.
Zostaw do przestygnięcia.
Dodaj do dżemu miód i wymieszaj.
Przełóż do 400 ml słoiczków i zakręć.
Zapasteryzuj dżem poprzez podgrzewanie w garnku z wodą lub w piekarniku.
-
Dżem z dyni
-
Dżem truskawkowy
-
Dżem z aronii
-
Dżem z czarnej porzeczki
-
Dżem z pigwy
-
Dżem z czereśni
-
Dżem z wiśni
-
Dżem z czerwonej porzeczki
-
Dżem z cukinii
-
Dżem z agrestu
-
Dżem z czerwonych porzeczek
-
Dżem z gruszek
-
Dżem z borówek amerykańskich
-
Rogaliki z dżemem
-
Dżem z brzoskwiń
-
Dżem z malin
-
Dżem z jagód
-
Dżem jabłkowy
-
Dżemy
Więcej informacji na temat dżemu z czarnego bzu
Przetwory na zimę do słoików robimy najczęściej w okresie od maja do lipca. Najpopularniejszymi dżemami są dżem śliwkowy, jabłkowy, truskawkowy. Natomiast ostatnio popularność zyskał dżem z czarnego bzu. Nie dość, że jest pyszny, to również cechuje się właściwościami prozdrowotnymi. Do tego przepis na dżem z czarnego bzu jest niezwykle łatwy i szybki.
Chciałabym Was zachęcić do zbierania czarnego bzu w sezonie. Na Śląsku gałęzie uginają się pod jego ciężarem. Czarny bez zawiera sambunigrynę, toksyczną substancję działającą przeczyszczająco. Jednak podczas gotowania sambunigryna ulega rozkładowi, pozostawiając bardzo przyjemny smak bzu. W celu zminimalizowania ryzyka przeczyszczenia można przetwory z bzu przecedzić przez gazę. Natomiast, według mnie nie jest to konieczne, ponieważ po przegotowaniu ryzyko wystąpienia biegunek jest minimalne.
Dlaczego warto włączyć czarny bez do diety? Otóż jego owoce to bogactwo flawonoidów, między innymi kwasów fenolowych, kwercetyny i rutozydu. Rutozyd wspiera odporność i chroni przed infekcjami. Jest składnikiem wielu suplementów diety. Flawonoidy są zmiataczami wolnych rodników. Ponadto, w owocach czarnego bzu znajdziemy jeszcze Sterole, sole mineralne, garbniki, kwas foliowy, jabłkowy i chlorogenowy, a także witaminy z grupy B, witaminę C i A. To wszystko stawia, że czarny bez wykazuje właściwości przeciwzapalne, przeciwgorączkowe, przeciwbólowe i moczopędne.
Koniecznie sprawdź, jak zrobić najlepszy dżem z czarnego bzu i dlaczego warto zajadać go przez cały rok.
Mój pomysł to smaczny dżem z czarnego bzu bez dodatku białego cukru, wtedy również mogą zajadać się małe dzieci. Dodałam miód, dzięki temu ma więcej właściwości zdrowotnych. Jeśli wolisz słodsze, możesz dosłodzić erytrolem lub ksylitolem. Przepis jest banalnie prosty, wypróbowałam go i uważam, że jest bardzo dobry.
Do wykonania dżemu potrzebujemy tylko owoców czarnego bzu, wody, miodu oraz soku z cytryny. Sok sprawi, że owoce zachowają piękny kolor. Owoce należy oczyścić, opłukać i włożyć do garnka. Następnie rozdrobnić blenderem na mus i dodać trochę wody. Garnek postaw na kuchence i podgrzewaj na małym ogniu, mieszając od czasu do czasu. Po ok. 30 minutach owoce zgęstnieją, a sok wyparuje. Zostaw do ostygnięcia i dodaj miód. Możesz już przełożyć do słoików i zapasteryzować, aby dżem wytrzymał całą zimę.
Alergeny w dżemie z czarnego bzu
Lista alergenów dla Dżemu z czarnego bzu przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
W przepisie na Dżem z czarnego bzu nie posiadamy danych o alergiach dla następujących składników:
- miód
Wartości odżywcze dżemu z czarnego bzu
Dżem z czarnego bzu jest pyszny i zdrowy.
-
miód,
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.