Drożdżówka ze śliwkami
- Mąka pszenna typ 500 (540 g)
- Mleko 3,2% - 1 szklanka (250 ml)
- Drożdże świeże - pół kostki (50 g)
- Cukier (120 g)
- Jajko (3 szt.)
- Masło (130 g)
- Śliwki (500 g)
Przepis na drożdżówkę ze śliwkami krok po kroku
Śliwki umyj, przekrój na pół i usuń z nich pestki.
Drożdże oraz jajka wyciągnij z lodówki i pozostaw do ogrzania do temperatury pokojowej.
Mleko wlej do garnuszka, podgrzej je delikatnie i zdejmij z ognia.
Następnie do mleka dodaj drożdże, łyżkę stołową mąki oraz łyżkę cukru. Składniki dokładnie wymieszaj i odstaw na 10 minut do wyrośnięcia.
Dwa jajka wybij do miski i ubij je z dodatkiem 90 gram cukru na puszystą masę.
100 gram masła roztop w garnuszku lub rondelku i pozostaw do wystygnięcia.
500 gram mąki przesiej do miski, dodaj do niej wyrośnięty rozczyn drożdżowy oraz ubite jajka. Ze składników zacznij wyrabiać ciasto drożdżowe (ciasto wyrabiaj przez około 10-15 minut).
Następnie do ciasta dodaj roztopione masło i ciasto wyrabiaj kolejne 5 minut.
Ciasto drożdżowe włóż do miski, zakryj je folią spożywczą i odstaw do wyrośnięcia na 60 minut.
Wyrośnięte ciasto przełóż na stolnicę posypaną mąką, wygniataj je przez chwilę i rozwałkuj na placek o grubości około 2 cm.
Szklanką wykrawaj kółka i układaj je na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia.
Denkiem szklanki lub łyżką zrób wgłębienie w każdym kółku i ułóż w nim kawałki śliwek.
Pozostałe jajko wybij do miski, roztrzep je widelcem i posmaruj brzegi bułeczek.
Z pozostałego masła, cukru oraz mąki zagnieć kruszonkę i posyp nią bułeczki.
Drożdżówki piecz w piekarniku nagrzanym do 180 st. C przez 20 minut.
Upieczone drożdżówki wyciągnij z piekarnika i pozostaw do wystudzenia.
-
Bułki cynamonowe
-
Jagodzianki
-
Bułeczki bao
-
Drożdżówki z rabarbarem
-
Bułki z jagodami
-
Drożdżówki z serem
-
Drożdżówki z makiem
-
Bułki śniadaniowe
-
Bułki drożdżowe z dżemem
-
Ślimaczki cynamonowe
-
Cynamonki
-
Parowańce
-
Domowe bułki
-
Ślimaki cynamonowe
-
Bułeczki drożdżowe z kruszonką
-
Domowe bułeczki
-
Bułki z budyniem
-
Bułki drożdżowe z jabłkami
-
Bułki drożdżowe
Więcej informacji na temat drożdżówki ze śliwkami
Drożdżówka ze śliwkami to doskonała propozycja na słodki dodatek do kawy lub herbaty. Pyszne, domowe drożdżówki ze śliwkami świetnie sprawdzą się jako słodkie śniadanie lub przekąska do pracy. Prosty przepis na drożdżówkę ze śliwkami nie wymaga dużego doświadczenia kulinarnego. Do przygotowania drożdżowe potrzebne będą następujące produkty spożywcze: mąka pszenna, mleko, drożdże, cukier, jajka, masło oraz śliwki.
A jak zrobić drożdżówkę ze śliwkami? Do podgrzanego mleka dodaj drożdże, łyżkę stołową mąki oraz łyżkę cukru. Składniki dokładnie wymieszaj i odstaw na 10 minut do wyrośnięcia. Dwa jajka wybij do miski i ubij je z dodatkiem 90 gram cukru na puszystą masę. 100 gram masła roztop w garnuszku lub rondelku i pozostaw do wystygnięcia. 500 gram mąki przesiej do miski, dodaj do niej wyrośnięty rozczyn drożdżowy oraz ubite jajka. Ze składników zacznij wyrabiać ciasto drożdżowe. Następnie do ciasta dodaj roztopione masło i wyrabiaj ciasto. Ciasto drożdżowe włóż do miski, zakryj je folią spożywcza i odstaw do wyrośnięcia. Wyrośnięte ciasto przełóż na stolnicę posypaną mąką, wygniataj je przez chwilę i rozwałkuj na placek o grubości około 2 cm. Szklanką wykrawaj kółka i układaj je na blaszce do pieczenia, na każde kółko ułóż śliwki. Pozostałe jajko wybij do miski, roztrzep je widelcem i posmaruj brzegi bułeczek. Z pozostałego masła, cukru oraz mąki zagnieć kruszonkę i posyp nią bułeczki. Drożdżówki piecz w piekarniku nagrzanym do 180 st. C przez 20 minut. Upieczone drożdżówki wyciągnij z piekarnika i pozostaw do wystudzenia.
Śliwki zawierają spore ilości błonnika oraz pektyn, dzięki temu wspomagają trawienie i pracę układu pokarmowego. Są również bogatym źródłem witaminy C, witaminy A, potasu, fosforu i magnezu.
Podsumowując: najlepsze drożdżówki ze śliwkami przygotowane w domu stanowią doskonały dodatek do kawy i herbaty. Drożdżówkę możesz zabrać również jako przekąskę do pracy lub w podróż. Produkty niezbędne do wykonania wypieku dostępne są w większości sklepów spożywczych.
Alergeny w drożdżówce ze śliwkami
Lista alergenów dla drożdżówki ze śliwkami przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Mąka pszenna typ 500
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Mleko 3,2%
- Masło
-
Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Jajko
Wartości odżywcze drożdżówki ze śliwkami
Drożdżówka ze śliwkami to doskonała propozycja na smaczny wypiek, który możesz podać jako deser lub zabrać jako posiłek do pracy. Śliwki wykorzystane do przygotowania drożdżówek stanowią doskonałe źródło cennych składników odżywczych.
Energia i białka
(170g)
Węglowodany
(170g)
Tłuszcze
(170g)
Witaminy
(170g)
Składniki mineralne
(170g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.