Przepis na ciasto na pierogi z olejem krok po kroku

Składniki dla 1 porcji
Liczba porcji:
Przyprawy
sól
To będzie niezbędne
stolnica, wałek

Na stolnicę wysyp mąkę. Zrób z niej kopiec z dziurą na środku. Do środka wbij jajko, wlej olej i dodaj 1 szklankę gorącej wody.

Ciasto dokładnie wyrób rękami, by miało zwartą konsystencję i nie lepiło się za bardzo do rąk.

Ciasto możesz odstawić na 20 minut do lodówki, by było bardziej elastyczne. Po tym czasie dokładnie je wywałkuj na stolnicy i wytnij okręgi za pomocą szklanki. Do środka włóż ulubiony farsz i dokładnie zaklej końce.

Pierogi gotuj w osolonym wrzątku od 3 - 6 minut od wypłynięcia, w zależności od rodzaju farszu.

Ciasto na pierogi z olejem na stolnicy.
ciasto na pierogi z olejem
Koszt przygotowania dania
2.92 zł
Energia w porcji
(liczba kalorii)
2413 kcal
Liczba alergenów w daniu
2
76

Ciasto na pierogi z olejem - cechy przepisu

Rodzaj dania:
Kuchnia:
Sposób przyrządzenia:
Przepis odpowiedni na:
  • Od autora
  • Wartości odżywcze
  • Alergie
  • Koszt potrawy
Od autora

Więcej o cieście na pierogi z olejem

Ciasto na pierogi z olejem jest świetnym wyborem dla początkujących kucharzy, ale nie tylko. Sprawia, że pierogi są bardzo miękkie. Jest też niezwykle elastyczne, dzięki czemu nie rwie się łatwo podczas klejenia pierogów. Ten przepis, choć różni się od tradycyjnego jest naprawdę dobry i świetnie sprawdza się na co dzień.

Przepis na ciasto na pierogi z olejem jest bardzo łatwy. Do jego przygotowania używa się tylko kilku produktów, które zwykle goszczą w domowej spiżarni. Istotnym elementem będzie mąka, gdyż to ona jest bazą tego dodatku. Świetnie sprawdzają się mąka tortowa i typu 500, gdyż mają sporo glutenu, który wspaniale łączy i spulchnia ciasto. Po wyrobieniu masa staje się bardzo plastyczna i delikatna, nie rozwala się. Jednak tak przygotowana baza nie będzie zbyt odpowiednia dla osób z insulinoopornością czy cukrzycą, ze względu na wysoki indeks glikemiczny. Jednak można temu zaradzić wybierając mąkę pełnoziarnistą, która ze względu na dużą zawartość włókna pokarmowego zmniejsza szybkość wchłaniania się cukru z pożywienia. To ciasto sprawdzi się za to lepiej dla osób na diecie lekkostrawnej. Ze względu na małą zawartość błonnika nie drażni układu pokarmowego, więc nie będzie problematyczne dla osób z kłopotami trawiennymi.

Jeśli zastanawiasz się jak zrobić ciasto na pierogi z olejem, to ta receptura sprawdzi się idealnie. Powstaje z niej ciasto bardzo delikatne i miękkie. W wielu przypadkach brak dodatku oleju czy jajek może sprawić, że ciasto będzie grube, ciężkie i twarde, co zepsuje smak całej potrawy, by tego uniknąć najlepiej użyć łatwego przepisu na ciasto z dodatkiem tłuszczu. Choć może się wydawać, że całość będzie zbyt tłusta, nie trzeba się tym przejmować. Do ciasta dodaje się tylko odrobinę oleju.

Ten sprawdzony przepis jest nie tylko łatwy, ale również bardzo ekspresowy. Dzięki temu będą idealnym wyborem dla osób, które nie przepadają za zbyt długim siedzeniem w kuchni. To opcja szybka, ale też bardzo pomocna, zwłaszcza dla młodych kucharzy, którzy szukają ciasta idealnego. Domowe ciasto na pierogi z jajkiem i olejem sprawdzi się wyśmienicie. Jest dobre, ale również łatwe i szybkie.

Wartości odżywcze ciasta na pierogi z olejem

na 100g gotowej potrawy

Energia i białka

Na 100g
Na porcję
(610g)
Energia (kalorie)
395.72 kcal
2413.86 kcal
Białko
12.75 g
77.77 g

Węglowodany w cieście na pierogi z olejem

Na 100g
Na porcję
(610g)
Węglowodany
59.25 g
361.43 g
Węglowodany przyswajalne
59.25 g
361.43 g

Tłuszcze

Na 100g
Na porcję
(610g)
Tłuszcz
11.95 g
72.88 g
Tłuszcze nasycone
2.38 g
14.50 g
Tłuszcze nienasycone
9.57 g
58.38 g

Składniki mineralne w przepisie na ciasto na pierogi z olejem

Na 100g
Na porcję
(610g)
Sód
15.14 mg
92.34 mg
Potas
115.59 mg
705.12 mg
Wapń
20.46 mg
124.78 mg
Żelazo
4.67 mg
28.48 mg
Szacunkowy indeks glikemiczny ciasta na pierogi z olejem 76
Sprawdź indeks glikemiczny składników przepisu:
Niestety nie posiadamy pełnych informacji o wartościach odżywczych dla części składników. Przy każdej wartości odżywczej powyżej znajdziesz informację o ewentualnych brakach. Pomimo dokładanych starań nie byliśmy w stanie pozyskać tych danych, dlatego rzeczywiste wartości odżywcze mogą się różnić od wartości wskazanych w tabeli powyżej. W szczególności dane z tabeli nie zawierają pełnych wartości odżywczych dla składników wskazanych w poprzednim zdaniu.
Wartości odżywcze w przeliczeniu na 100 gram gotowej potrawy. Nie uwzględniają przypraw.
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.

Alergeny w cieście na pierogi z olejem

Lista alergenów dla ciasta na pierogi z olejem przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.

Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.

  • Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
    • Mąka pszenna typ 500
  • Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
    • Jajko

Cena przygotowania ciasta na pierogi z olejem

Składnik
Ilość
Cena składnika
Koszt w daniu
Mąka pszenna typ 500
500 g
3.00
Za 1000.0 g
Liczba opakowań 1
1.50
Za 500 g
Olej rzepakowy
60 ml
4 łyżki
7.00
Za 1000.0 ml
Liczba opakowań 1
0.42
Za 60 ml
Jajko
1 szt.
6.00
Za 6.0 szt.
Liczba opakowań 1
1.00
Za 1 szt.
Koszt składników
16.00
Jak oceniasz przepis na ciasto na pierogi z olejem
Oceń
Nasz przepis pozytywnie ocenia 100.0% osób