Bułeczki cebulowe
- Mąka pszenna typ 500 (500 g)
- Drożdże suche (7 g)
- Oliwa z oliwek (70 ml)
- Cukier (8 g)
- Cebula - 3 sztuki (315 g)
Przepis na bułeczki cebulowe krok po kroku
W szklance ciepłej wody rozmieszaj drożdże cukier i 2 łyżki mąki. Zaczyn odstaw w ciepłe miejsce na 10 minut.
Zaczyn dodaj do pozostałej mąki i 1 łyżeczki soli i dokładnie wyrób. W trakcie wyrabiania dolewaj stopniowo oliwę. Gotowe ciasto odstaw na 30 minut w ciepłe miejsce.
Cebule pokrój w kostkę i lekko podsmaż.
Do wyrośniętego ciasta dodaj cebulę i ponownie wyrób.
Z ciasta uformuj bułeczki i ułóż na blasze z papierem do pieczenia. Zostaw je na 30 minut do wyrośnięcia.
Piekarnik rozgrzej do 200 C i piecz w nim wyrośnięte bułeczki, przez około 30 minut.
Więcej informacji na temat bułeczek cebulowych
Cebula często była wykorzystywana przez nasze babcie w celach leczniczych. Nie bez powodu, ponieważ cebula, a dokładniej substancje w niej zawarte, wpływają pozytywnie na zdrowie. Do najważniejszych składników zawartych w cebuli możemy zaliczyć:
- Kwercetynę — jest przeciwutleniaczem i wykazuje wiele pozytywnych efektów, takich jak pomoc w zapobieganiu powstawania i rozwoju nowotworu.
- Związki siarki — są to substancje, które mogą działać bakteriobójczo, przeciwcukrzycowo i zapobiegać oraz pomagać w zwalczaniu nowotworu. Wpływają też pozytywnie na poziom cholesterolu i ciśnienie krwi, obniżając je. Jednym ze związków siarki jest allicyna.
- Witaminę C — jest jedną z witamin o działaniu antyoksydacyjnym.
- Kwas foliowy — bierze udział w produkcji krwi i właściwym działaniu układu odpornościowego. Najczęściej kojarzy się z ciążą i słusznie, ponieważ może on zapobiegać rozwojowi wad wrodzonych układu nerwowego. Dlatego wszystkim kobietom w okresie rozrodczym zalecana jest suplementacja kwasem foliowym.
- Witaminę B6 - także bierze udział w produkcji krwi.
- Antocyjany, które możesz znaleźć w czerwonej cebuli – także działają jako przeciwutleniacze i odpowiadają za kolor czerwonej cebuli.
Cebula ma także działanie wzdymające, ponieważ zawiera dużo fruktanów, które mogą być źle tolerowane, na przykład przez niektóre osoby z zespołem jelita drażliwego. Oczywiście nie każdy z tą jednostką chorobową, będzie źle reagował na cebulę, dlatego, jeżeli tylko dobrze się czujesz po cebuli, to zdecydowanie warto ją jeść. Takie bułeczki cebulowe wzbogacą w nią twoją dietę. Ten przepis na bułeczki cebulowe jest też dosyć prosty do wykonania. To jak zrobić bułeczki cebulowe może Cię trochę zaskoczyć, bo większość po tej nazwie ma na myśli cebularze. Na początek robi się je identycznie, ponieważ to też są drożdżowe bułeczki z cebulą. Natomiast w tym przypadku cebula nie znajduje się na wierzchu, lecz w środku. To czyni te bułeczki cebulowe wyjątkowymi i po przekrojeniu ich na pół mamy piękny cebulowy aromat.
Alergeny w bułeczkach cebulowych
Lista alergenów dla bułeczek cebulowych przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Mąka pszenna typ 500
Wartości odżywcze bułeczek cebulowych
Żeby obniżyć indeks glikemiczny bułeczek zamień białą mąkę na pełnoziarnistą.
Energia i białka
(114g)
Węglowodany
(114g)
Tłuszcze
(114g)
Witaminy
(114g)
Składniki mineralne
(114g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.