Beziki
- Białko jajka (5 szt.)
- Cukier - 1,5 szklanki (200 g)
- Mąka ziemniaczana - 1 łyżeczka (5 g)
Przepis na beziki krok po kroku
Piekarnik nagrzej do 120 st. C.
Białka jaj przełóż do miski i mikserem ubij na sztywną pianę.
Stopniowo dodawaj cukier, cały czas miksując.
Na koniec dodaj mąkę ziemniaczaną i ubijaj jeszcze ok. 2 minut.
Łyżeczką wykładaj pianę na blachę wyłożoną papierem do pieczenia.
Wstaw do piekarnika na ok. 25 minut, a następnie zmniejsz temperaturę do 100 st. C i piecz ok. 40 minut.
Więcej informacji na temat bezików
Beziki, czyli domowe małe bezy to pomysł na pyszny, słodki deser. Możesz podawać je samodzielnie, jako coś do przegryzienia do popołudniowej kawy, czy herbaty, a także wykorzystać je do ciast, czy tortów. Świetnie smakują w towarzystwie kwaśnych lub jagodowych owoców, które nieco przełamują ich słodki smak. Jeśli zastanawiasz się, jak zrobić beziki koniecznie czytaj dalej, aby poznać nasz sprawdzony przepis. Samo przygotowanie wbrew pozorom nie jest niczym skomplikowanym. Potrzebujesz wyłącznie białek jaj, cukru oraz mąki ziemniaczanej. Cukier jednak warto (chociaż częściowo) zastąpić ksylitolem. Wynika to z faktu, iż do uzyskania odpowiedniego smaku i konsystencji bezików potrzebne są naprawdę spore ilości cukru, przez co są one kaloryczne i mają wysoki indeks glikemiczny. Z tego względu, w dużych ilościach mogą łatwo doprowadzić do niezamierzonych przyrostów masy ciała, nie będą też wskazane dla osób z cukrzycą, czy insulinoopornością. Wykorzystanie ksylitolu sprawa, że małe bezy będą miały prawie o połowę mniejszą kaloryczność, a przy tym zdecydowanie niższy indeks glikemiczny, więc ich wpływ na zdrowie nie będzie tak negatywny, jak przy nadmiernej ilości cukru. Przygotowanie masy do bezików jest bardzo proste – białka wystarczy dokładnie ubić, a następnie stopniowo dodawać do nich cukier lub ksylitol, a na koniec mąkę ziemniaczaną. Kluczowa jest kwestia jak upiec beziki, aby były naprawdę najlepsze. Bardzo ważna jest zarówno odpowiednia temperatura, jak i również czas pieczenia. Najlepiej zacząć od temperatury około 120 stopni i w takiej temperaturze piec beziki około 15 minut, a następnie zmniejszyć temperaturę do 100 stopni i piec około 40-45 minut. Gwarantuje to, że małe bezy z białek nie będą nadmiernie przypieczone, ani surowe, ale idealnie chrupiące i miękkie, rozpływające się w ustach w środku. Koniecznie czytaj dalej aby poznać na przepis na beziki, z pewnością zagości w Twojej kuchni na długo. Beziki idealnie sprawdzą się na różne spotkania i uroczystości.
Alergeny w bezikach
Lista alergenów dla bezików przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Jaja i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Białko jajka
Wartości odżywcze bezików
Dzięki wykorzystaniu ksylitolu zamiast cukru bezy mają mniej kalorii i niższy indeks glikemiczny.
Energia i białka
(30g)
Węglowodany
(30g)
Tłuszcze
(30g)
Witaminy
(30g)
Składniki mineralne
(30g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.