Zupa z czosnku niedźwiedziego
- Por (70 g)
- Ziemniaki późne (600 g)
- Masło (30 g)
- Seler korzeniowy (150 g)
- Bulion warzywny (750 ml)
- Czosnek niedźwiedzi świeży (100 g)
- Śmietanka kremowa 30% (50 g)
Przepis na zupę z czosnku niedźwiedziego krok po kroku
Czosnek niedźwiedzi umyj, odetnij łodyżki i osusz.
Ziemniaki i seler obierz, pokrój w kostkę, pora pokrój w półplasterki.
W dużym garnku rozpuść masło.
Wrzuć pora i smaż na małym ogniu, aż por zmięknie.
Dodaj ziemniaki, seler i zalej bulionem.
Zagotuj, zmniejsz ogień i gotuj pod przykryciem około 20 minut, do miękkości ziemniaków.
Dodaj czosnek niedźwiedzi i gotuj, aż zmniejszy swoją objętość.
Zdejmij z ognia i zblenduj na gładki krem.
Dodaj śmietanę i wymieszaj.
Dopraw solą i pieprzem.
Więcej informacji na temat zupy z czosnku niedźwiedziego
Zupa z czosnku niedźwiedziego to wspaniała opcja dla wszystkich miłośników nietypowych połączeń smaków. Jest lekka, ciekawa i bardzo aromatyczna. Najlepiej smakuje latem.
Przepis na zupę z czosnku niedźwiedziego to doskonały pomysł na wykorzystanie tej pysznej rośliny w łatwy naprawdę ciekawy sposób. Sprawdzi się na obiad, jak i kolację. Zupa jest delikatna, jednak ma charakterystyczny, dość ostry zapach, podobny do tradycyjnego czosnku. Jeśli więc jesteś miłośnikiem tego ostrego warzywa i ta zupa przypadnie Ci do gustu.
Jeśli zastanawiasz się jak zrobić zupę z czosnku niedźwiedziego, by była pyszna i dobra dla zdrowia, to ten prosty przepis sprawdzi się idealnie. Czosnek niedźwiedzi jest rośliną niezwykle popularną. Można spotkać go w lesie, czy parku. Warto jednak wiedzieć, że w takich miejscach nie wolno go zrywać. Jest on bowiem pod ochroną. Jeśli chcemy zaopatrzyć się w czosnek niedźwiedzi, należy więc udać się na targ lub do supermarketu. Można go również wysiewać we własnym ogródku, dzięki czemu zawsze będziemy mieć dostęp do tej wspaniałej rośliny. Warto jednak wiedzieć, że czosnek niedźwiedzi łatwo pomylić z trującą konwalią majową lub zimowitem jesiennym. Dlatego, jeśli zbieramy go na własną rękę, należy bardzo uważać. Według legendy czosnek niedźwiedzi miał być pierwszym posiłkiem dla niedźwiedzi budzących się z zimowego snu, stąd wywodzi się jego nazwa. Czosnek niedźwiedzi nie jest często spotykany na talerzach, warto to jednak zmienić. To roślina o licznych właściwościach zdrowotnych dla organizmu. Czosnek niedźwiedzi zawiera witaminy A, B i C, działa antybakteryjnie, wirusobójczo i wzmacnia układ odpornościowy. Dostarcza również witaminę E i korzystnie wpływa na cerę, włosy i paznokcie. Dzięki zawartości związków siarkowych zapobiega infekcjom wirusowym, przede wszystkim układu oddechowego. Z tego samego powodu jest bardzo pomocne w leczeniu reumatyzmu, ponieważ regeneruje chrząstki stawowe i działa przeciwzapalne. Czosnek niedźwiedzi poprawia cyrkulację krwi i obniża ciśnienie oraz cholesterol.
Alergeny w zupie z czosnku niedźwiedziego
Lista alergenów dla zupy z czosnku niedźwiedziego przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Masło
- Śmietanka kremowa 30%
-
Seler i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Seler korzeniowy
- bulion warzywny
W przepisie na zupę z czosnku niedźwiedziego nie posiadamy danych o alergiach dla następujących składników:
- czosnek niedźwiedzi świeży
Wartości odżywcze zupy z czosnku niedźwiedziego
To zdrowa opcja, która zawiera sporo witamin i składników mineralnych.
Energia i białka
(438g)
Węglowodany
(438g)
Tłuszcze
(438g)
Witaminy
(438g)
Składniki mineralne
(438g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.