Zupa z białych szparagów
- Szparagi (500 g)
- Cebula - 1 duża sztuka (200 g)
- Ziemniaki późne - 3 małe sztuki (250 g)
- Masło (30 g)
- Śmietanka kremowa 30% (200 g)
Przepis na zupa z białych szparagów krok po kroku
Cebulę i czosnek obierz z łupiny.
Posiekaj w drobną kostkę.
Obierz ziemniaki i pokrój w kostkę.
W garnku rozgrzej masło i zeszklij cebulę.
Dodaj ziemniaki i podsmaż.
Wlej wodę (około 2 litrów) i gotuj przez 10 minut.
Szparagi pokrój na mniejsze kawałki i dodaj do zupy.
Dopraw solą i pieprzem.
Gotuj przez 10 minut.
Dodaj starty imbir i gałkę muszkatołową.
Zblenduj zupę na gładki krem i dodaj śmietankę kremówkę.
Wymieszaj dokładnie.
Podawaj w głębokim talerzu.
Więcej informacji na temat zupy z białych szparagów
Zupa z białych szparagów to bardzo dobry pomysł na pyszny obiad dla całej rodziny. Smaczna zupa sprawdzi się idealnie w ciepłe letnie dni. Zupę przygotować można z mrożonych oraz świeżych szparagów. Przepis na zupę z białych szparagów jest prosty, dlatego nie musisz mieć dużego doświadczenia kulinarnego, aby ją przygotować. Do zrobienia zupy potrzebne Ci będą następujące produkty spożywcze: szparagi białe, cebula, czosnek, imbir, ziemniaki, masło, śmietana kremówka, sól, pieprz, gałka muszkatołowa.
Jak zrobić zupę z białych szparagów? Cebulę i czosnek obierz z łupiny. Posiekaj w drobną kostkę. Obierz ziemniaki i pokrój w kostkę. W garnku rozgrzej masło i zeszklij cebulę. Dodaj ziemniaki i podsmaż. Wlej wodę i gotuj przez 10 minut. Szparagi pokrój na mniejsze kawałki i dodaj do zupy. Dopraw solą i pieprzem. Gotuj przez 10 minut. Dodaj starty imbir i gałkę muszkatołową. Zblenduj zupę na gładki krem i dodaj śmietankę kremówkę. Wymieszaj dokładnie. Podawaj w głębokim talerzu.
Szparagi to warzywo z rodziny szparagowych pochodzące z Afryki. W Polsce dostępne są w sprzedaży dwa rodzaje szparagów- białe oraz zielone. Różnią się one znacznie smakiem oraz sposobem przygotowania. Szparagów zielonych używa się do smażenia oraz jako dodatek do sosów makaronowych. Natomiast szparagi białe często są dodatkiem do zupy krem. Ziemniaki to warzywo bulwiaste popularne na całym świecie. Wyróżnia się wiele różnych odmian ziemniaków. Różnią się one kolorem i kształtem oraz zawartością skrobi. Ziemniaki są źródłem błonnika, który pomaga w obniżeniu poziomu cholesterolu we krwi, reguluje dodatkowo perystaltykę jelit i zapewnia sytość na dłużej. Ziemniaki są dobry źródłem witaminy C i potasu, który obniża ciśnienie krwi i wspomaga pracę serca.
Podsumowując: smaczna zupa sprawdzi się doskonale na obiad dla całej rodziny. Ciekawym dodatkiem do zupy jest plaster boczku usmażony na chrupko. Pyszna zupa jest dobra do spożycia od razu po przygotowaniu. Można ją przechowywać w lodówce przez kilka dni. Zupa będzie dobrym pomysłem na obiad do pracy lub podczas spotkania ze znajomymi.
Alergeny w zupie z białych szparagów
Lista alergenów dla zupy z białych szparagów przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Masło
- Śmietanka kremowa 30%
Wartości odżywcze zupy z białych szparagów
Zupa z białych szparagów to bardzo dobre źródło błonnika pokarmowego. Smaczna zupa zawiera sporą ilość składników mineralnych oraz witamin. Zupę można przygotować w wersji mniej kalorycznej.
Energia i białka
(350g)
Węglowodany
(350g)
Tłuszcze
(350g)
Witaminy
(350g)
Składniki mineralne
(350g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.