- Buraki ćwikłowe 500 g
- Czosnek 10 g 2 ząbki
Przepis na zakwas na barszcz wigilijny krok po kroku
Dodatkowo przygotuj szklankę wody.
Buraki umyj i pokrój na mniejsze kawałki.
Umieść je w czystym, wyparzonym słoiku.
Dodaj przyprawy - 1/2 łyżeczki soli, 2 liście laurowe i 2 ziela angielskie oraz obrany czosnek.
Przygotowaną wcześniej wodę, zaparz i ostudź, a następnie zalej buraki.
Całość szczelnie zamknij i odstaw na 10 dni.

-
Barszcz ukraiński
-
Barszcz biały
-
Barszcz wigilijny
-
Barszczyk czerwony wigilijny
-
Barszcz czerwony zabielany
-
Barszczyk na zakwasie
-
Barszcz czerwony na zakwasie
-
Barszcz z uszkami
-
Barszcz wigilijny na zakwasie
-
Zakwas na barszcz biały
-
Barszcz zabielany
-
Zakwas na barszcz czerwony
-
Barszcz grzybowy
-
Barszcz biały z kiełbasą
-
Barszcz biały z ziemniakami
-
Barszcz wigilijny bez zakwasu
-
Kiszenie barszczu czerwonego
-
Barszczyk czerwony Thermomix
-
Barszcze
Informacje dietetyczne - zakwas na barszcz wigilijny
Wartości odżywcze zakwasu na barszcz wigilijny
Pamiętaj, że jest to zakwas do barszczu, a nie sam barszcz. Będzie to dobra baza do Twojej zupy.
Energia i białka
(120g)
Węglowodany
(120g)
Tłuszcze
(120g)
Witaminy
(120g)
Składniki mineralne
(120g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.
Alergeny w zakwasie na barszcz wigilijny
Lista alergenów dla zakwasu na barszcz wigilijny przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
Nie posiadamy informacji na temat właściwości alergizujących składników użytych w tym przepisie na zakwas na barszcz wigilijny
Więcej informacji na temat zakwasu na barszcz wigilijny
Nie wyobrażam sobie wieczerzy wigilijnej bez tradycyjnego barszczu.
Dlatego koniecznie poznaj mój przepis na zakwas na barszcz wigilijny. Będzie to prosty i tradycyjny, domowy przepis z czerwonych buraków, dzięki czemu Twój barszcz wigilijny będzie najlepszy.
Zatem poznaj mój przepis i przekonaj się jak go przygotować w krótkim czasie. Zakwas buraczany nie wymaga gotowania, dlatego przygotujesz go błyskawicznie, potrzebna jest tylko odrobina cierpliwości, ponieważ zakwas musi odczekać 7, a nawet do 10 dni.
Do jego przygotowania potrzebne będą Ci tylko buraki, woda, sól. W pierwszej kolejności buraki obierz ze skóry, umyj i pokrój na mniejsze kawałki. Czosnek obierz i przełóż razem z burakami do słoika. Dodaj przyprawy, a wodę wymieszaj z solą. Zalej buraki wodą i szczelnie zamknij słoik. Odstaw na 7 dni. Warto postawić tutaj na czosnek, który ma właściwości antywirusowe i przeciwbakteryjne, dlatego warto o niej pamiętać szczególnie w okresie jesienno – zimowym. Dodatkowo warzywa te nadają aromat całej potrawie.
Wielu z nas nie używa na co dzień buraków i nie włącza ich przetworów do swojego codziennego jadłospisu, a to duży błąd. Buraki to cenne warzywa, które są bardzo zdrowe i korzystnie wpływają na nasz organizm. Swoje właściwości zdrowotne zawdzięcza betalainom. Dzięki nim nasza odporność staje się lepsza, wolniej łapiemy infekcje, dodatkowo wyganiają wolne rodniki z naszego organizmu, co zapobiega tworzeniu się procesom kancerogennym i mutagennym. Już jedna szklanka soku z buraków potrafi uchronić nas przed katarem, uwolni nas od zgagi, a także obniży ciśnienie krwi. Dlatego zaleca się spożywanie soku z buraków sportowcom i osobom aktywnym fizycznie, ponieważ są w stanie poprawić wydolność organizmu.
Skoro już wiesz, jak zrobić zakwas buraczany koniecznie wypróbuj sprawdzony przepis i przekonaj się, jaka jest smaczna.
Mój przepis na zakwas na barszcz wigilijny sprawdzi się jako dodatek do zupy idealnej na święta, ale nie tylko. Postaw na rozgrzewającą i pełną warzyw zupę na co dzień. Dzięki większej ilości zakwasu buraczanego śmiało przygotujesz szybki i pożywny obiad w krótkim czasie. Dlatego koniecznie przeczytaj poniżej jak zrobić zakwas na barszcz wigilijny.
Szacunkowy koszt przygotowania zakwasu na barszcz wigilijny
Data aktualizacji przepisu: 29.09.2023