Przepis na tahinę krok po kroku

Składniki dla 1 porcji
Liczba porcji:
To będzie niezbędne
patelnia duża, blender, miska

Patelnię rozgrzej (bez tłuszczu).

Na gorącą patelnię dodaj sezam.

Praż sezam przez 3 minuty (średni ogień, nie spal ziaren). Mieszaj co jakiś czas.

Sezam powinien nabrać złotego koloru - wsyp go wtedy do wysokiej miski.

Blenduj blenderem wszystko, aż powstanie gładka pasta bez żadnych grudek (w miarę możliwości).

Jeżeli będzie się ciężko blendowało, dodaj olej. Nie jest on konieczny, jeżeli Twój blender poradził sobie z idealnym zblendowaniem sezamu.

Przełóż tahinę do słoiczka i dobrze zakręć.

Przechowuj do 3 miesięcy w lodówce.

Podczas przechowywania na górze w słoiczku może wytrącać się tłuszcz - to jest normalne zjawisko. W takim przypadku, przed użyciem wymieszaj tahinę.

Tahina
Tahina
Koszt przygotowania dania
6.77 zł
Energia w porcji
(liczba kalorii)
1592 kcal
Liczba alergenów w daniu
1
35

Tahina - cechy przepisu

  • Od autora
  • Wartości odżywcze
  • Alergie
  • Koszt potrawy
Od autora

Więcej o tahinie

Najlepsze, co można zrobić z ziaren sezamu to tahina. Jeżeli nie wiesz, jak zrobić tahinę, poznaj ten prosty przepis. Potrzebny będzie dobry blender. Tahina to tradycyjna pasta na bazie nasion sezamu. Przepis na tahinę to tylko dwa składniki. Domowa, smaczna tahina jest świetnym dodatkiem, który można zastosować w kuchni na wiele sposobów. Taki pomysł na wykorzystanie sezamu będzie fajnym wzbogaceniem Twoich potraw, zarówno w wersji deserowej, jak i w potrawach wytrawnych. Z tym prostym przepisem bez problemu zrobisz domową pastę na bazie nasion sezamu.

Tahina to, jak wcześniej wspomniano, aromatyczna pasta. Szybka, domowa pasta na bazie nasion sezamu jest wyrazista i jest podstawą kuchni bliskowschodniej oraz arabskiej. Cechuje się słodkim smakiem, z lekką nutą goryczy. Jej skład to jedynie sezam biały łuskany i opcjonalnie olej. Tahina jest bardzo smaczna i szybka. Przepis na tahinę wymaga posiadania bardzo dobrego blendera. Zaleca się moc minimum 1200 W.

Tahina jest dobrym pomysłem na tradycyjną, smaczną pastę sezamową, która nie zawiera cukru i soli. Jest najlepsza, jeżeli chcesz zwiększyć ilość błonnika w diecie (sezam ma bardzo dużą jego ilość). Sezam jest bogactwem związków mineralnych oraz witamin. Posiada także działanie przeciwnowotworowe. Zawiera dużo tryptofanu – składnika, który wspomaga sen. Ponadto, w jego składzie znajdują się nienasycone kwasy tłuszczowe, które są bardzo pożądane w diecie. Jest to jednak produkt wysokokaloryczny.

Jak zrobisz tahinę, świetnie nada się jako zamiennik masła orzechowego. Tradycyjna potrawa z użyciem tahiny to baba ghanoush oraz hummus. Domowa tahina jest najlepsza do sosów, dressingów i dipów. To dobry pomysł na smaczny dodatek do naleśników.

Jak zrobić tahinę? Ziarna sezamu upraż na patelni. Powinny zacząć ładnie i dosyć mocno pachnieć oraz powinny nabrać złotego koloru. Uważaj, by nie spalić sezamu. Następnie dokładnie zblenduj sezam. Do przepisu na tahinę można dodać olej, jeżeli ciężko jest zblendować ziarna. Pasta powinna być gładka i bez grudek. Gotową tahinę przelej do słoiczka i zakręć. Tahina może być przechowywana do 3 miesięcy w lodówce. Podczas przechowywania, na górze wytrąca się olej. Przed użyciem wymieszaj wszystko. To normalne i nie należy się tego obawiać. Jak widzisz, jest to szybki i prosty przepis.

Może się okazać, że olej nie będzie potrzebny. Olej ma za zadanie pomóc uzyskać gładką konsystencję kremu. Jeżeli Twój blender bez problemu radzi sobie z rozdrobnieniem ziaren sezamu na gładką pastę, pomiń dodawanie oleju.

Wartości odżywcze tahiny

na 100g gotowej potrawy

Energia i białka

Na 100g
Na porcję
(270g)
Energia (kalorie)
589.81 kcal
1592.50 kcal
Białko
16.39 g
44.25 g
Fenyloalanina
0.87 mg
2.35 mg

Węglowodany w tahinie

Na 100g
Na porcję
(270g)
Węglowodany
21.67 g
58.50 g
Węglowodany przyswajalne
10.74 g
29.00 g
Błonnik (nieprzyswajalne)
10.93 g
29.50 g

Tłuszcze

Na 100g
Na porcję
(270g)
Tłuszcz
52.93 g
142.92 g
Tłuszcze nasycone
8.92 g
24.08 g
Tłuszcze nienasycone
44.01 g
118.83 g
Tłuszcze jednonasycone
18.89 g
51.00 g
Tłuszcze wielonasycone
25.12 g
67.83 g
Cholesterol
0.00 mg
0.00 mg
Szacunkowy indeks glikemiczny tahiny 35
Sprawdź indeks glikemiczny składników przepisu:
Niestety nie posiadamy pełnych informacji o wartościach odżywczych dla części składników. Przy każdej wartości odżywczej powyżej znajdziesz informację o ewentualnych brakach. Pomimo dokładanych starań nie byliśmy w stanie pozyskać tych danych, dlatego rzeczywiste wartości odżywcze mogą się różnić od wartości wskazanych w tabeli powyżej. W szczególności dane z tabeli nie zawierają pełnych wartości odżywczych dla składników wskazanych w poprzednim zdaniu.
Wartości odżywcze w przeliczeniu na 100 gram gotowej potrawy. Nie uwzględniają przypraw.
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.

Alergeny w tahinie

Lista alergenów dla tahiny przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.

Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.

  • Nasiona sezamu i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
    • Sezam nasiona

Cena przygotowania tahiny

Składnik
Ilość
Cena składnika
Koszt w daniu
Sezam nasiona
250 g
5.00
Za 200.0 g
Liczba opakowań 2
6.25
Za 250 g
Olej z pestek winogron
20 ml
13.00
Za 500.0 ml
Liczba opakowań 1
0.52
Za 20 ml
Koszt składników
23.00
Jak oceniasz przepis na tahinę
Oceń
Nasz przepis pozytywnie ocenia 0.0% osób