Syrop z pokrzywy
- Pokrzywa (300 g)
- Cukier - pół opakowania (500 g)
- Cytryna - 2 duże sztuki (200 g)
Przepis na syrop z pokrzywy krok po kroku
Liście pokrzywy umyj i posiekaj drobno.
W garnku umieść cukier i wlej 1,2 l wody.
Zagotuj i dodaj liście pokrzywy.
Gotuj na małym ogniu przez 10 minut.
Dodaj cytrynę pokrojoną w plastry i gotuj jeszcze 5 minut.
Odstaw syrop na 2 godziny.
Po tym czasie przecedź i wlej do słoików.
Umieść słoiki w garnku.
Wlej wodę i gotuj przez 15 minut.
Słoiki wyjmij z garnka i postaw do góry dnem, aby ostygły.
Słoiki przechowuj w chłodnym miejscu.
Więcej informacji na temat syropu z pokrzywy
Syrop z pokrzywy to bardzo dobry pomysł na pyszny napój orzeźwiający na lato. Syrop ma także właściwości prozdrowotne i doskonale sprawdzi się jako domowe lekarstwo. Syrop z liści pokrzywy najlepiej sprawdza się z dodatkiem cytryny, która równoważy jego słodki smak. Przepis na syrop z pokrzywy jest prosty, dlatego nie musisz mieć dużego doświadczenia kulinarnego, aby go przygotować. Do zrobienia syropu potrzebne Ci będą następujące produkty spożywcze: pokrzywa, cukier, cytryna, woda.
Jak zrobić syrop z pokrzywy? Liście pokrzywy umyj i posiekaj drobno. W garnku umieść cukier i wlej wodę. Zagotuj i dodaj liście pokrzywy. Gotuj na małym ogniu przez 10 minut. Dodaj cytrynę pokrojoną w plastry i gotuj jeszcze 5 minut. Odstaw syrop na 2 godziny. Po tym czasie przecedź i wlej do słoików. Umieść słoiki w garnku. Wlej wodę i gotuj przez 15 minut. Słoiki wyjmij z garnka i postaw do góry dnem, aby ostygły. Słoiki przechowuj w chłodnym miejscu.
Pokrzywa to roślina z rodziny bylin. Jej liście pozyskiwać można od czerwca do końca września i wykorzystywać w celach leczniczych. Liście pokrzywy doskonale nadają się do suszenia i przechowywania w suchym miejscu. Można na ich bazie przygotowywać domowe napary ziołowe. Pokrzywa doskonale reguluje poziom glukozy we krwi. Pomaga także utrzymać prawidłową pracę gospodarki wodno elektrolitowej w naszej krwi. Liście pokrzywy zawierają garbniki oraz bardzo dużą ilość soli mineralnych. Z młodych liści pokrzywy przygotować można sałatkę. Zwróć jednak uwagę na czystość rośliny. Nie zbieraj tych rosnących przy drogach, są one bowiem bardzo zanieczyszczone spalinami.
Podsumowując wiesz już jak przygotować domowy syrop z liści pokrzywy. Wykorzystaj przepis przy pierwszej nadarzającej się okazji. Syrop przygotowany w domu jest zdrowy, a liście do jego wyrobu pozyskać należy samodzielnie. Najlepszy syrop podawać można jako napój orzeźwiający w ciepłe dni lub jako środek moczopędny. Właściwości syropu z pokrzywy to między innymi oczyszczanie organizmu z toksyn oraz poprawa kondycji naszych włosów i skóry. Syrop jest dobry do spożycia od razu po przygotowaniu. Można go przechowywać w chłodnym miejscu przez kilka miesięcy.
Alergeny w syropie z pokrzywy
Lista alergenów dla syropu z pokrzywy przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
Nie posiadamy informacji na temat właściwości alergizujących składników użytych w tym przepisie na syrop z pokrzywy
Wartości odżywcze syropu z pokrzywy
Syrop z pokrzywy to bardzo dobre źródło składników mineralnych. Syrop zawiera także dużą ilość cukru, który gwałtownie podnosi nasz poziom glukozy we krwi. Nie powinny w dużych ilościach spożywać go osoby chorujące na cukrzycę.
Energia i białka
(50g)
Węglowodany
(50g)
Tłuszcze
(50g)
Witaminy
(50g)
Składniki mineralne
(50g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.