Surówka z selera konserwowego
- Seler konserwowy (250 g)
- Ananas w puszce (100 g)
- Majonez (50 g)
- Marchewka - 1 mała sztuka (100 g)
- Natka pietruszki (20 g)
- Szczypiorek (20 g)
Przepis na surówka z selera konserwowego krok po kroku
W misce umieść odsączony seler konserwowy.
Na tarce zetrzyj obraną i umytą marchew.
Ananasa odsączonego z zalewy pokrój w drobną kostkę.
Drobno posiekaj szczypior i natkę pietruszki.
Wszystkie składniki dokładnie wymieszaj. Dopraw solą i pieprzem, dodaj majonez.
Wymieszaj do połączenia składników.
Więcej informacji na temat surówki z selera konserwowego
Surówka z selera konserwowego to doskonała propozycja na dodatek do obiadu. Surówka jest pyszna i szybka do przygotowania. Łatwa do przygotowania przystawka nie wymaga od Ciebie dużego doświadczenia kulinarnego. Aby ją przygotować będą Ci potrzebne następujące produkty spożywcze: seler konserwowy ze słoika, ananas w puszce, marchew, majonez, sól, pieprz, natka pietruszki oraz szczypior.
Jak zrobić surówkę z selera konserwowego? Nic bardzie prostego na początek obierz marchew i zetrzyj ją na tarce. Pokrój ananasa w drobną kostkę, poszatkuj natkę pietruszki i szczypior. Selera marynowanego odsącz z zalewy, przełóż do miski, umieść resztę warzyw, dopraw solą i pieprzem, dodaj majonez i dokładnie wymieszaj. Tak przygotowaną surówkę możesz przechowywać w lodówce do 3 dni.
Seler jest jednym z najdłużej uprawianych warzyw na świecie. Jest ona bardzo nisko kaloryczny. Zawiera bardzo duże ilości witaminy C, sporo witamin z grupy B oraz witaminę E. Witamina C ma właściwości wzmacniające odporność, jest naturalnym przeciwutleniaczem, wzmacnia także naczynia krwionośne. Witamina E zwana jest witaminą młodości. Znaleźć możemy ją tylko w warzywach, jest bardzo wrażliwa na wysoką temperaturę. Witamina E ponadto pomaga zmniejszyć poziom cholesterolu frakcji LDL oraz wspomaga prawidłową pracę układu nerwowego. Związki zawarte w selerze mają działanie moczopędne i łagodzące skurcze. Marchew jest bogata w błonnik pokarmowy, zawiera beta - karoten, luteinę, zeaksantynę oraz likopen. Wszystkie te składniki odżywcze mają bardzo istotny wpływ na narząd wzroku, usprawniają jego pracę oraz zapobiegają zwyrodnieniom plamki żółtej. Prowitamina A (beta- karoten) wykazuje działanie antynowotworowe. Zwróć uwagę na wybór majonezu do surówki, na rynku jest coraz większy wybór majonezów z jajek od kur z wolnego wybiegu. Wybierz także ten bez zbędnych dodatków. Powinien zawierać tylko: jajka, olej, musztardę, sól, pieprz i odrobinę cukru.
Podsumowując szybka surówka z selera konserwowego to idealny dodatek do obiadu. Surówka jest prosta w przygotowaniu. Zawiera dużo cennych witamin i minerałów.
Alergeny w surówce z selera konserwowego
Lista alergenów dla surówki z selera konserwowego przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Seler i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Seler konserwowy
-
Jaja i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Majonez
-
Gorczyca i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Majonez
Wartości odżywcze surówki z selera konserwowego
Surówka z selera konserwowego to bardzo dobry pomysł na zdrową surówkę do obiadu. Seler jest warzywem które ma wiele właściwości dobrze wpływających na nasze zdrowie. Jest chrupiący i ma sporo błonnika dlatego dobrze sprawdza się na dietach redukcyjnych.
Energia i białka
(125g)
Węglowodany
(125g)
Tłuszcze
(125g)
Witaminy
(125g)
Składniki mineralne
(125g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.