Sos arrabiata
- Papryczka chili czerwona świeża (5 g)
- Czosnek - 1 ząbek (5 g)
- Pomidory w puszce (100 g)
Przepis na sos arrabiata krok po kroku
Pomidory przelej do garnka, dodaj posiekany czosnek, chilli i przyprawy i wymieszaj.
Więcej informacji na temat sosu arrabiata
Sos arrabiata to chyba najprostszy, a jednocześnie jeden z najpyszniejszych sosów do makaronu jaki można sobie wymarzyć. Sos pomidorowy z dodatkiem ostrych przypraw idealnie smakuje ze spaghetti, tagiatelle, penne, czy fettuccine. Makaron z sosem arrabiata to jedno z klasycznych dań kuchni włoskiej, które cieszy się ogromną popularnością. Jeśli nie wiesz jak zrobić sos arrabiata jesteś w odpowiednim miejscu. Nasz przepis na sos arrabiata będzie świetną inspiracją i wskazówką dla początkujących kucharzy oraz miłośników kuchni włoskiej. To co w nim najlepsze to to, że możesz go dowolnie modyfikować i eksperymentować. W zależności od tego jakie smaki najbardziej lubisz na co dzień możesz dodać mniej lub więcej ostrych i prywatnych przypraw dopasowując smak do swoich indywidualnych preferencji. Tradycyjnie, w niektórych regionach Włoch, sos ten przygotowuje się z dodatkiem anchois, czyli małych, bardzo słonych ryb. Nadają one bardzo charakterystycznego, rybiego smaku wszystkim daniom, dlatego warto mieć to na uwadze i samodzielnie zdecydować o ich ewentualnym dodatku lub pominięciu. Za charakterystyczny, pikantny smak sosu arrabiata odpowiada przede wszystkim ostra papryczka chilli, bez której ten sos nie może powstać. Makaron z sosem arrabiata jest więc daniem dedykowanym w szczególności osobom, lubiącym ostre, pikantne i wyraziste smaki. Raczej nie przypadnie do gustu tym, którzy wolą, delikatne, jedynie lekko przyprawione sosy. Warto podkreślić, że sos arrabiata jest bardzo zdrowy - sos pomidorowy, jest źródłem likopenu, czyli substancji o szerokim, pozytywnym wpływie na zdrowie, a duża ilość przypraw działa przeciwzapalnie i antyoksydacyjnie. Na sos arrabiata powinny jednak uważać osoby, u których występuje refluks, zgaga i inne problemy żołądkowo-jelitowe, ponieważ ostre i pikantne smaki mogą nasilać te dolegliwości. Sos arrabiata można podać z każdym rodzajem makaronu, ulubionym serem lub wykorzystać jako sos do pizzy. Poznaj nasz przepis na najlepszy sos arrabbiata.
Alergeny w sosie arrabiata
Lista alergenów dla sosu arrabiata przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
Nie posiadamy informacji na temat właściwości alergizujących składników użytych w tym przepisie na sos arrabiata
Wartości odżywcze sosu arrabiata
Sos arrabiata jest bardzo zdrowy - sos pomidorowy, jest źródłem likopenu, czyli substancji o szerokim, pozytywnym wpływie na zdrowie, a duża ilość przypraw działa przeciwzapalnie i antyoksydacyjnie. Ma niski indeks glikemiczny i jest niskokaloryczny. Na sos arrabiata powinny jednak uważać osoby, u których występuje refluks, zgaga i inne problemy żołądkowo-jelitowe, ponieważ ostre i pikantne smaki mogą nasilać te dolegliwości.
Energia i białka
(120g)
Węglowodany
(120g)
Tłuszcze
(120g)
Witaminy
(120g)
Składniki mineralne
(120g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.