Siemieniotka

Opublikowano: 15.12.2021 r., 14:48 | Autor: Magda Panek
Ulubiony
ikona podziel się Podziel się
Tradycyjna zupa z nasion konopi
Siemieniotka
Siemieniotka to zupa podawana na wigilię. Przygotowuje się ją na bazie moczonych przez dobę nasion konopi. Zupa nie jest zbyt wyraźna w smaku, dlatego podawana jest na początku kolacji.
Przygotowanie 20 min
Gotowanie 50 min
466 kcal
Kcal w porcji
200 g
Wielkość porcji
61
Indeks glikemiczny
Przepis wegetariański
Składniki dla 4 porcji
  • Nasiona konopii siewnej (200 g)
  • Płatki jaglane (100 g)
  • Mleko 3,2% - 2 szklanki (500 ml)
Liczba porcji:
Sprzęt kuchenny
kuchenka, garnek, metalowe sito

Przepis na siemieniotka krok po kroku

Nasiona konopi namocz w zimnej wodzie przez dobę.

Po tym czasie umieść je w garnku i wlej wodę.

Gotuj na małym ogniu przez 30-35 minut.

Nasiona konopi zmiel w maszynce do mięsa dwa razy.

Następnie przetrzyj je przez sito.

W garnku umieść mleko i płatki jaglane, gotuj, aż płatki będą miękkie.

Dodaj przetarte nasiona konopi i wymieszaj.

Podawaj zupę w głębokim talerzu.

Jak oceniasz przepis na siemieniotka
Oceń
Nasz przepis pozytywnie ocenia 88,4% osób

Więcej informacji na temat siemieniotki

Siemieniotka to tradycyjna zupa wigilijna. Nazwa wskazuje na siemię lniane, lecz nic bardziej mylnego. Przygotowuje się ją na bazie namaczanych nasion konopi. Prosta zupa śląska nie ma zbyt wyszukanego smaku, jest raczej bardzo delikatna i przez to często nielubiana. Przepis na siemieniotkę jest bardzo prosty, dlatego nie musisz mieć dużego doświadczenia kulinarnego, aby ją ugotować. Do zrobienia zupy potrzebne Ci będą następujące produkty spożywcze: nasiona konopi, mleko, płatki jaglane.

Jak zrobić siemieniotkę? Nasiona konopi należy namoczyć w zimnej wodzie przez dobę. Po tym czasie umieść je w garnku i wlej wodę. Gotuj na małym ogniu przez 30-35 minut. Nasiona konopi zmiel w maszynce do mięsa dwa razy. Następnie przetrzyj je przez sito. W garnku umieść mleko i płatki jaglane, gotuj, aż płatki będą miękkie. Dodaj przetarte nasiona konopi. Podawaj zupę w głębokim talerzu.

Nasiona konopi to tak zwane siemię konopne. Konopia siewna jest doskonałym źródłem witaminy E. Zawiera także magnez, żelazo i spore ilości cynku. Nasiona konopi zawierają małą ilość węglowodanów, dlatego mąka z nich przygotowana świetnie sprawdza się u osób na diecie ketogenicznej. Konopie siewne są bardzo dobrym źródłem kwasów tłuszczowych omega 3. Kwasy te chronią nasz układ sercowo-naczyniowy, przed wystąpieniem miażdżycy oraz stanami zapalnymi. Witamina E zwana witaminą młodości. Znaleźć możemy ją tylko w warzywach, jest bardzo wrażliwa na wysoką temperaturę. Witamina E ponadto pomaga zmniejszyć poziom cholesterolu frakcji LDL oraz wspomaga prawidłową pracę układu nerwowego. Nasiona konopi dodawać można do koktajli, jogurtu oraz do ciast. W formie nieprzetworzonej i niepoddanej obróbce termicznej zachowują one najwięcej składników mineralnych.

Podsumowując, sprawdzony przepis gwarantuje, że zupa będzie pyszna i doskonale sprawdzi się na święta. Zupa jest dobra do przechowywania w lodówce przez 2-3 dni. Zupę można zmodyfikować i posłodzić cukrem, aby była smaczniejsza. Śląska zupa podawana jest z odrobiną gotowane ryżu lub samodzielnie.

Alergeny w siemieniotce

Lista alergenów dla siemieniotki przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.

Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.

  • Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
    • Mleko 3,2%

Wartości odżywcze siemieniotki

na 100g gotowej potrawy

Siemieniotka to zupa zawierająca bardzo dużą ilość kwasów tłuszczowych nienasyconych. Jest ona bardzo zdrowa, chodź niezbyt smaczna. Można ją podawać z dodatkiem cukru. Zupa jest także dobrym źródłem składników mineralnych.

Energia i białka

Na 100g
Na porcję
(200g)
Energia (kcal)
233.00
466.00
Białko (g)
11.43
22.85

Węglowodany

Na 100g
Na porcję
(200g)
Węglowodany (g)
11.29
22.59

Tłuszcze

Na 100g
Na porcję
(200g)
Tłuszcz (g)
15.50
31.00
Tłuszcze nasycone (g)
2.62
5.25
Tłuszcze nienasycone (g)
12.88
25.75

Składniki mineralne

Na 100g
Na porcję
(200g)
Sód (mg)
24.75
49.50
Szacunkowy indeks glikemiczny siemieniotki 61
Sprawdź indeks glikemiczny składników przepisu:
Niestety nie posiadamy pełnych informacji o wartościach odżywczych dla części składników. Przy każdej wartości odżywczej powyżej znajdziesz informację o ewentualnych brakach. Pomimo dokładanych starań nie byliśmy w stanie pozyskać tych danych, dlatego rzeczywiste wartości odżywcze mogą się różnić od wartości wskazanych w tabeli powyżej. W szczególności dane z tabeli nie zawierają pełnych wartości odżywczych dla składników wskazanych w poprzednim zdaniu.
Wartości odżywcze w przeliczeniu na 100 gram gotowej potrawy. Nie uwzględniają przypraw.
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.

Szacunkowy koszt przygotowania siemieniotki

Koszt składników
34.00
Składnik
Ilość
Cena składnika
Koszt w daniu
Nasiona konopii siewnej
200 g
26.00
Za 500,0 g
Liczba opakowań 1
10.40
Za 200 g
Płatki jaglane
100 g
5.50
Za 400,0 g
Liczba opakowań 1
1.38
Za 100 g
Mleko 3,2%
500 ml
2 szklanki
2.50
Za 1000,0 ml
Liczba opakowań 1
1.25
Za 500 ml
Koszt składników
34.00