Sazerac
- Koniak (80 ml)
- Angostura (10 ml)
- Syrop cukrowy (15 ml)
- Skórka z cytryny (1 g)
- Absynt (20 ml)
- Lód (10 g)
Przepis na sazerac krok po kroku
W shakerze umieść kostki lodu. Wlej resztę składników i nie zamykając shakera wymieszaj łyżką.
Przecedzając przez sitko i wlej drink do szklanek.
Skórkę z cytryny nabij na wykałaczkę i umieść w szklankach.
Więcej informacji na temat sazerac
Sazerac to klasyczny drink dla osób lubujących się w nieco bardziej wytrawnych smakach. Drink idealnie nadaje się na chłodne wieczory przy kominku lub pod kocem. Przepis na drink sazerac jest bardzo łatwy do przygotowania dlatego nie musisz mieć dużego doświadczenia barmańskiego, to jedna z tych propozycji, która może być początkiem Twojej przygody barmańskiej. Do wykonania drinka potrzebne będą następujące składniki: koniak lub whiskey czy bourbon, absynt, angostura, kostki lodu, syrop cukrowy i skórkę z cytryny do dekoracji.
Jak zrobić drink sazerac? Potrzebny będzie do tego shaker i tradycyjnie szklanki typu old fashioned, których używa się do podawania większości klasycznych drinków. W shakerze umieść kostki lodu, wlej koniak, absynt, syrop cukrowy i angosturę, wymieszaj łyżką deserową nie zamykając shakera. Przelej drinka przez sito do szklanek i umieść w nich skórkę z cytryny nabitą na wykałaczkę.
Koniak to rodzaj alkoholu wysokoprocentowego pochodzącego z Francji. Nazwa Cognac jest zastrzeżona i ściśle powiązana z miejscem pochodzenia trunku. Technika wytwarzania koniaku jest niezmienna od ponad 300 lat. Koniak jest alkoholem produkowanym z winogron, zwany inaczej palonym winem. Alkohol po destylacji dojrzewa w dębowych beczkach, które muszą być zrobione z drzewa stuletniego, zdrowego i pochodzącego tylko z jednego wybranego regionu. Aby powstał gotowy koniak musi on przejść proces zwany kupażowaniem, polega on na mieszaniu trunków z różnych beczek, o których wyborze decyduje szef piwnicy. Koniak we Francji zwany jest eau-de-vie co oznacza dosłownie "woda życia". Aparaty do destylacji fermentowanych winogron, z których powstaje koniak nazywają się alembikami, są to miedziane kotły, które ogrzewa się ogniem.
Podsumowując klasyczny drink to dobry pomysł na imprezę, jeśli wśród gości są osoby lubujące się w klasycznych smakach. Podane proporcje możesz zwiększyć jeśli przygotowujesz drinka dla większej liczby osób. Jeśli chcesz aby drink miał odrobinę łagodniejszy smak możesz dodać nieco więcej syropu cukrowego i 50 ml wody.
Alergeny w sazerac
Lista alergenów dla sazerac przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
Nie posiadamy informacji na temat właściwości alergizujących składników użytych w tym przepisie na sazerac
Wartości odżywcze sazerac
Koktajle alkoholowe powinny występować w naszej diecie możliwie jak najrzadziej. Alkohol jest wyrobem wysokokalorycznym. Zawiera często spore ilości dodanego cukru. Ma nie korzystny wpływ na cały organizm.
Energia i białka
(220g)
Węglowodany
(220g)
Tłuszcze
(220g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.