Placek z rabarbarem i kruszonką
- Masło (300 g)
- Cukier (250 g)
- Jajko (4 szt.)
- Mąka pszenna typ 1850 (400 g)
- Proszek do pieczenia (10 g)
- Rabarbar (500 g)
Przepis na placek z rabarbarem i kruszonką krok po kroku
Przygotuj kruszonkę: na patelnię rozpuść 100 g masła, dodaj 100 g cukru i wymieszaj. Po chwili dodawaj stopniowo mąkę (około 150 g). Całość dokładnie wymieszaj, aż powstanie kruszonka. Następnie wstaw kruszonkę do lodówki.
W tym czasie przygotuj rabarbar. Umyj rabarbar i pokrój w drobną kosteczkę. Dodaj 50 g cukru, całość dokładnie wymieszaj i odstaw na czas przygotowania ciasta.
Przygotuj ciasto: Ubij pozostałe masło z zalecanej ilości z resztą cukru do uzyskania puszystej masy. Następnie wbijaj stopniowo jajka, cały czas mieszając. W międzyczasie osobno wymieszaj resztę mąki, proszek do pieczenia i sól. Dodawaj do masy stopniowo przesianą mąkę. Całość wymieszaj do uzyskania jednolitego ciasta.
Wyłóż ciasto do foremki, dodaj pokrojony rabarbar i posyp kruszonką.
Ciasto włóż do rozgrzanego piekarnika. Placek piecz w 180 st. C przez około godzinę do momentu, aż nabierze złocistego koloru.
Gotowe ciasto wyłóż z piekarnika. Możesz posypać cukrem pudrem.
-
Kruche ciasto z rabarbarem i budyniem
-
Tarta z rabarbarem
-
Ciasto z rabarbarem i budyniem
-
Ciasto drożdżowe z rabarbarem
-
Puszyste ciasto z rabarbarem
-
Ciasto ucierane z rabarbarem
-
Kruche ciasto z rabarbarem
-
Ciasto z rabarbarem i bezą
-
Wilgotne ciasto z rabarbarem
-
Biszkopt z rabarbarem
-
Ciasto z rabarbarem i truskawkami
-
Ciasto z rabarbarem na oleju
-
Błyskawiczne ciasto z rabarbarem
-
Pleśniak z rabarbarem
-
Crumble z rabarbarem
-
Ciasto z rabarbarem i pianką
-
Tarta z rabarbarem i bezą
-
Placek z rabarbarem i budyniem
-
Ciasta z rabarbarem
Więcej informacji na temat placka z rabarbarem i kruszonką
Placek z rabarbarem i kruszoną to pyszne domowe ciasto, które rozpływa się w ustach. Smaczne ciasto jest delikatne i puszyste. Najlepiej smakuje do kawki na ciepło. Sposób przygotowania jest bardzo łatwy i nie wymaga zbyt wiele czasu. Koniecznie wypróbuj!
Jak zrobić placek z rabarbarem i kruszonką? Poznaj prosty przepis! Rozpocznij od przygotowania kruszonki. Na patelnię rozpuść masło, dodaj cukier i wymieszaj. Po chwili dodawaj stopniowo mąkę. Całość dokładnie wymieszaj, aż powstanie kruszonka. Następnie wstaw kruszonkę do lodówki. W tym czasie przygotuj rabarbar i ciasto. Umyj rabarbar i pokrój w drobną kosteczkę. Dodaj cukier i całość dokładnie wymieszaj. Odstaw na czas przygotowania ciasta. Ubij masło z cukrem do uzyskania puszystej masy. Następnie wbijaj stopniowo jajka, cały czas mieszając. W międzyczasie osobno wymieszaj mąkę, proszek do pieczenia i sól. Dodawaj do masy stopniowo przesianą mąkę. Całość wymieszaj do uzyskania jednolitego ciasta. Wyłóż ciasto do foremki, dodaj pokrojony rabarbar i posyp kruszonką. Ciasto włóż do rozgrzanego piekarnika. Placek piecz w 180 stopniach przez około 1 godzinę do momentu, aż nabierze złocistego koloru. Gotowe ciasto wyłóż z piekarnika. Możesz posypać cukrem pudrem.
Rabarbar to warzywo należące do rodziny rdestowatych, najczęściej spotykany w Polsce jest rabarbar ogrodowy. Najlepiej spożywać go, wtedy gdy jest na niego sezon, czyli od kwietnia do czerwca. W 100 gramach rabarbaru znajduje się 15 kcal, 0,5 g białka, 0,1 g tłuszczy, 1.4 g węglowodanów i 3.2 g błonnika pokarmowego. Jest dobrym źródłem witaminy A, C, E, K i witamin z grupy B, szczególnie kwasu foliowego. Rabarbar zawiera, także spore ilości potasu, magnezu i wapnia. Ma charakterystyczny kwaskowaty smak, dzięki zawartości kwasu cytrynowego, jabłkowego i olejków eterycznych.
Rabarbar ma szerokie zastosowanie w kuchni, można z nim przyrządzić wiele smacznych smakołyków np. ciasto, dżem lub drożdżówki. Przepis na placek z rabarbarem i kruszoną to dobre rozwiązanie na kruche i delikatne ciasto. Z pewnością zasmakuje każdemu.
Alergeny w placku z rabarbarem i kruszonką
Lista alergenów dla Placka z rabarbarem i kruszonką przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Masło
-
Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Jajko
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Mąka pszenna typ 1850
- Proszek do pieczenia
Wartości odżywcze placka z rabarbarem i kruszonką
Gotowe ciasto można posypać cukrem pudrem.
Energia i białka
(84g)
Węglowodany
(84g)
Tłuszcze
(84g)
Witaminy
(84g)
Składniki mineralne
(84g)
-
masło,
cukier,
jajka,
mąka pszenna,
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.