Nugat
- Orzechy laskowe (200 g)
- Migdały (200 g)
- Cukier (300 g)
- Miód (250 g)
- Białko jajka (5 szt.)
- Wafle tortowe (200 g)
Przepis na nugat krok po kroku
Orzechy i migdały wyłóż na blachę piekarnika, pokrytą papierem do pieczenia. Praż je w piekarniku nagrzanym do 100 stopni, aż zbrązowieją.
Do rondelka wlej 125 ml wody i dodaj cukier. Gotuj na małym ogniu, aż cukier zupełnie się rozpuści.
Do cukru dodaj miód, najlepiej płynny. Całość mieszaj, by powstał gęsty syrop.
Do miski wrzuć białka i ubij z nich sztywną pianę.
W garnku zagotuj wodę i ustaw naczynie do parowania. Na naczyniu ułóż miskę, cały czas mieszając białka i wlewając powoli syrop.
Masę rozprowadź na 1/4 porcji wafli, następnie przykryj je kolejną warstwą wafli. Postępuj, aż wykorzystasz wszystkie wafle, pamiętając, że ostatnia warstwa powinna pozostać bez kremu.
Gotowe wafle przełóż do lodówki i schładzaj przez 3 godziny.
Więcej informacji na temat nugatu
Nugat to krem orzechowy, który wspaniale sprawdza się zwłaszcza w ciastach i deserach. Jest niezwykle smaczny, kremowy i prosty w przygotowaniu, nawet w domu.
Przepis na nugat jest niezwykle prosty i na pewno poradzi sobie z nim nawet początkująca osoba. To pomysł na prosty i bardzo smaczny deser orzechowy. Nie wiadomo skąd dokładnie wziął się nugat. Historycy gastronomii łączą zwykle jego genezę z Bliskim Wschodem, choć o miano wynalazców pretendują również Turcy oraz Włosi, jako spadkobiercy starożytnych Rzymian. Istnieje wiele różnych przepisów na ten deser. W każdym kraju popularna jest jego nieco inna wersja. Podstawą wszystkich, w klasycznym wydaniu, są jednak te same składniki: cukier i migdały; oba też cieszą się długowieczną popularnością niemal na całym świecie. Gdy wykorzystuje się uprażone migdały, wtedy deser, jakim jest nugat migdałowy, przypomina smakiem marcepan. Od czasu do czasu nugat zawiera także inne orzechy. Na przykład nugat z pistacjami to prawdziwy rarytas krajów śródziemnomorskich.
Jeśli zastanawiasz się jak zrobić nugat, by był po prostu najlepszy, to ten prosty przepis sprawdzi się doskonale. Nugat ma bardzo różnorodne zastosowanie. Możesz użyć go, by udekorować ciasto. Można też zjadać go samodzielnie, gdyż ma niezwykle słodki, bardzo orzechowy aromat. Choć bez problemu można dostać go w sklepie, najlepszy jest oczywiście ten domowy. Wszystkie składniki znajdziesz bez problemu w każdym sklepie. Do jego przygotowania używa się orzechów laskowych, pistacji i migdałów. W zależności od tego, co stanowi podstawę, będzie bardziej orzechowy lub migdałowy. To coś dla osób, które wprost kochają orzechy w każdej postaci. Krem jest tak pyszny, że ciężko przejść obok niego obojętnie. Ogólna formuła mówi jednak o bloczkach z bardzo słodkiej, przyjemnie ciągnącej się w ustach masy, którą przyrządza się w oparciu o cukier lub miód oraz ubite białka. O smaku nugatu decydują jednak zatopione w masie prażone orzechy, a często także suszone owoce. Nazwa pochodzi od słów "pan nugat", które oznaczają dosłownie orzechowy chleb.
Alergeny w nugacie
Lista alergenów dla nugatu przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Orzechy, tj. migdały, orzechy laskowe, orzechy włoskie, orzechy nerkowca, orzeszki pekan, orzechy brazylijskie, pistacje/orzechy pistacjowe, orzechy makadamia lub orzechy Queensland, a także produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Orzechy laskowe
- Migdały
-
Jaja i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Białko jajka
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- wafle tortowe
-
Soja i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- wafle tortowe
Wartości odżywcze nugatu
To opcja, która zawiera dość sporo cukru, więc nie powinna gościć w menu zbyt często.
Energia i białka
(128g)
Węglowodany
(128g)
Tłuszcze
(128g)
Witaminy
(128g)
Składniki mineralne
(128g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.